Grzejniki łazienkowe wykonane ze stali nierdzewnej ozdobą każdej łazienki

Grzejniki łazienkowe wykonane ze stali nierdzewnej ozdobą każdej łazienki

Grzejniki łazienkowe wykonane ze stali nierdzewnej ozdobą każdej łazienki

Grzejniki łazienkowe są jednym z istotniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki. Mimo to często zapomina się o tym, jak ważny jest wybór właściwego grzejnika dostosowanego do naszych potrzeb. Warto więc, w ferworze wybierania odpowiednich kafelków czy kolorów farb do ścian, pamiętać również o wyborze idealnego grzejnika. Ale czym charakteryzuje się grzejnik idealny? Czy powinien być dekoracyjny, wykonany z tworzywa, a może raczej powinniśmy postawić na stal nierdzewną? 

Spis treści:
Współczesne grzejniki łazienkowe
Elektryczne i tradycyjne grzejniki łazienkowe
Grzejniki łazienkowe pionowe i poziome
Grzejniki łazienkowe ze stali nierdzewnej
Dekoracyjne grzejniki łazienkowe

Czym charakteryzują się współczesne grzejniki łazienkowe?

Najważniejszą cechą współczesnych grzejników łazienkowych jest to, że dziś klient nie musi dopasowywać całego projektu pomieszczenia do tego, jakie grzejniki są dostępne na rynku. Obecnie to producenci dbają o to, aby klient znalazł produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Pojawiają się zatem grzejniki ścięte ukośnie, aby pasowały do pomieszczeń urządzanych na poddaszach, czy grzejniki ukształtowane specjalnie tak, aby można je było umieścić w rogu łazienki. Nie muszą to być już standardowe drabinki – choć te oczywiście nadal są obecne na rynku i nie tracą popularności. Mogą jednak być one urozmaicone poprzez dodanie fantazyjnie wygiętych łuków czy też uformowane bardziej na kształt przypominający grzebień niż drabinkę. Wraz z wzrostem liczby wzorów i kształtów kaloryferów, grzejnik łazienkowy przestał być wyłącznie źródłem ciepła, a stał się także ważnym elementem wystroju wnętrza.

Nowoczesny grzejnik łazienkowy

Jednak przy poszukiwaniu grzejnika o idealnych walorach estetycznych i kształcie dopasowanym do przestrzeni, którą na niego przeznaczyliśmy, nie wolno nam przeoczyć podstawowej funkcji, którą grzejnik musi spełniać – mianowicie, musi grzać. Dziś ułatwieniem dla osoby nieznającej się specjalnie na teorii montowania odpowiedniego ogrzewania jest to, że każdy z nowoczesnych grzejników łazienkowych ma na etykiecie energetycznej umieszczoną informację, jaką ma moc. Upraszcza to zdecydowanie dobranie urządzenia o mocy odpowiedniej dla powierzchni naszej łazienki. W przypadku pomieszczeń tego typu, potrzebujemy od 100 do 150 W na każdy metr kwadratowy. To, czy powinniśmy zdecydować się na liczbę z dolnego, czy górnego przedziału zależy oczywiście od izolacji cieplnej łazienki, jak również od tego, czy znajdują się w niej okna lub czy któraś ze ścian jest zewnętrzną ścianą budynku. Musimy również wziąć pod uwagę, że jeśli nasza łazienka jest niestandardowo wysoka, będzie również potrzebowała nieco więcej energii na nagrzanie się do odpowiedniej temperatury. Należy też oczywiście zwrócić uwagę na optymalne umiejscowienie grzejnika. Nie może być on na przykład zasłonięty meblami czy chociażby koszem na pranie. Fizyczne przeszkody tego typu znacznie zmniejszają bowiem efektywność pracy kaloryfera. Nie powinniśmy również umieszczać grzejnika pod kratką wentylacyjną. Wówczas ciepłe powietrze, które unosi się do góry, ucieknie nam natychmiast przez kratkę, zamiast ogrzać pomieszczenie.

Zaleca się montowanie grzejników w pobliżu miejsc, którymi ciepło może uciekać. Jeśli nasza łazienka ma okna, powinniśmy zamontować grzejnik pod parapetem okiennym, tak jak zwykle robi się to w innych pomieszczeniach, jest to bowiem optymalne miejsce na montaż w takim przypadku. Jeśli natomiast nie ma okien, powinniśmy rozważyć umocowanie kaloryfera w pobliżu drzwi, gdyż jest to kolejna z dróg, którą ciepło może najłatwiej wydostać się z pomieszczenia.

Dwa typy grzejników łazienkowych

Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy grzejników łazienkowych: elektryczne i wodne. Najważniejszą różnicę pomiędzy tymi dwoma rodzajami grzejników łazienkowych stanowi to, że tradycyjny grzejnik działa tylko w sezonie grzewczym i, choć nie wymaga do działania dostępu do prądu elektrycznego, musi bezwzględnie być podłączony do kotła centralnego ogrzewania. W przypadku, gdy ogrzewanie jest nam potrzebne również poza sezonem, rozwiązaniem będzie zainstalowanie dodatkowej grzałki elektrycznej. Ponadto, grzałka sprawi, że skróci się czas, jakiego tradycyjny grzejnik potrzebuje, by zacząć działać. Zasada działania tego typu grzejnika jest bowiem prosta – w jego rurkach krąży woda, która po włączeniu grzejnika musi się odpowiednio nagrzać, aby nasz kaloryfer nabrał odpowiedniej temperatury. Dopiero wtedy grzejnik zaczyna faktycznie mieć wpływ na temperaturę w pomieszczeniu. Grzałka sprawia, że nagrzewa się ona pod wpływem energii elektrycznej, a nie energii przekazywanej z sieci ciepłowniczej, co zdecydowanie skraca czas oczekiwania na zagrzanie się wody w rurkach kaloryfera. Należy jednak pamiętać o zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności. Grzałka jako element podłączony do instalacji elektrycznej nie może znajdować się nad wanną ani w obrębie wanny czy też brodzika. Musi ona również być specjalnie dobrana, aby jej moc pasowała do mocy grzejnika. Należy też pamiętać, że problemem, którego grzałka nie jest w stanie rozwiązać, jest brak możliwości doprowadzenia sieci ciepłowniczej do danego pomieszczenia.

W przypadku grzejnika elektrycznego, czas oczekiwania na nagrzanie się kaloryfera jest minimalny. Taki grzejnik wystarczy kupić, powiesić w odpowiednim miejscu i podłączyć do gniazdka lub na stałe połączyć z instalacją elektryczną. Zaczyna on działać niemal bezzwłocznie. Temperaturą można sterować ręcznie, włączając i wyłączając grzejnik według potrzeb. Wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak zainstalowanie automatycznego termostatu, który będzie dbał o utrzymanie w pomieszczeniu określonej temperatury. Do grzejnika elektrycznego można także podłączyć specjalny wentylator, który przyspieszy cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i ułatwi jego osuszanie.

Kwestią, o której jednak w przypadku grzejnika elektrycznego nie możemy zapomnieć jest – podobnie jak w wypadku dodatkowej grzałki montowanej przy grzejnikach tradycyjnych – odpowiednie wybranie bezpiecznego miejsca jego montażu. Ze względu na fakt, że grzejnik taki jest urządzeniem podłączonym do prądu, absolutnie nie wolno montować go w bezpośrednim sąsiedztwie wanny, brodzika czy kabiny prysznicowej. Bardzo trudne jest więc znalezienie na niego odpowiedniego miejsca w łazience o niewielkiej powierzchni. Grzejnik elektryczny nie powinien mieć nawet najmniejszej styczności ze strumieniem wody, gdyż może to stwarzać śmiertelne zagrożenie dla osób korzystających z łazienki. Warto również zwrócić uwagę na to, aby grzejnik nie miał kontaktu ze środkami czyszczącymi czy detergentami, których używamy do czyszczenia ceramiki łazienkowej i powierzchni podłogi lub ścian. Środki takie, podobnie zresztą jak nadmierna wilgoć, mogą w przypadku grzejników niewykonanych ze stali nierdzewnej powodować nieodwracalne uszkodzenia. Te natomiast nie tylko mogą mieć negatywny wpływ na wygląd naszego grzejnika, ale mogą też uszkodzić go na tyle, że przestanie on spełniać swoją funkcję.

Ważnym aspektem przemawiającym za wyborem grzejnika elektrycznego jest również koszt ogrzewania przy pomocy takiego właśnie urządzenia. Co prawda, utrzymuje się on na podobnych poziomach, co koszt utrzymania grzejnika tradycyjnego, jednak w przypadku tradycyjnych grzejników, płacimy za ciepło wyprodukowane, a nie ciepło, które faktycznie dotarło do naszego domu. W przypadku grzejników elektrycznych do rachunków nie dochodzą nam żadne dodatkowe koszty, płacimy bowiem tylko za ciepło dostarczone przy pomocy energii elektrycznej do grzejnika. Dzięki temu, choć teoretycznie rachunki zostają podobne, korzystając z grzejników elektrycznych jesteśmy w stanie osiągnąć wyższe temperatury faktyczne w pomieszczeniach i szybszy komfort termiczny. Dbamy jednocześnie o środowisko – grzejniki elektryczne są uznawane za jedną z najbardziej ekologicznych metod ogrzewania.

Jaka jest alternatywa dla poziomych grzejników łazienkowych?

Alternatywą dla poziomych grzejnków łazienkowych są oczywiście grzejniki pionowe, które wyróżniają się układem żeberek tworzących rodzaj drabinki – skąd zresztą wzięła się jedna z ich najpopularniejszych nazw. Kolejną różnicą między tymi dwoma rodzajami grzejnków łazienkowych jest oczywiście ich przeznaczenie. Pionowe grzejniki zaleca się do niedużych łazienek, w których grzejnik wygodniej jest usytuować pionowo na ścianie, tak aby nie zajmował i tak niewielkiej powierzchni użytkowej podłogi. Pionowy grzejnik może również posłużyć za suszarkę do wilgotnych ręczników czy upranych drobnych elementów garderoby. Jest to szczególnie przydatne w przypadku łazienki tak małej, że nie ma już w niej miejsca na standardową suszarkę do bielizny.

Pionowy grzejnik łazienkowy

W łazienkach bardziej przestronnych, w których jest na to wystarczająco dużo miejsca, można zamontować grzejniki poziome. Tradycyjnie najczęściej ten rodzaj grzejnika pojawia się w innych pomieszczeniach w domu. Wynika to z faktu, że optymalnym miejscem na zamontowanie tego typu kaloryfera jest przestrzeń pod parapetem okiennym, a w łazienkach okien nie spotyka się zbyt często. Pamiętajmy jednak, że jeśli akurat w naszej łazience są okna, zdecydowanie powinniśmy umieścić grzejnik pod parapetem okiennym, podobnie jak w pozostałych pokojach. Jest to nie tylko wygodne, gdyż wykorzystuje przestrzeń, którą ciężko byłoby nam inaczej zagospodarować, lecz także zalecane z punktu widzenia prawidłowej cyrkulacji powietrza i jak najbardziej efektywnego ogrzewania pomieszczenia.

Dlaczego warto zdecydować się na grzejniki łazienkowe ze stali nierdzewnej?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym wilgotność powietrza jest zdecydowanie wyższa niż w innych częściach domu. Jak już zauważyliśmy, bardzo często w łazience nie ma również okna, które zdecydowanie ułatwiałoby cyrkulację powietrza i dosuszanie pomieszczenia, choćby po dłuższej gorącej kąpieli. Zresztą nawet w codziennych warunkach, para wodna unosząca się w łazience podczas brania prysznica osadza się na wszystkich znajdujących w niej sprzętach. Warto zatem wziąć to pod uwagę przy wyborze grzejnika. Jeśli wybierzemy model wykonany ze stali nierdzewnej, będziemy mieli pewność, że nie ulegnie on szybkiej korozji ze względu na warunki, w jakich będzie pełnił swoją funkcję. Możemy wówczas również bez obaw korzystać z naszego grzejnika również jako suszarki do wilgotnych ręczników, nie martwiąc się o wpływ wilgoci na wygląd kaloryfera.

Dodatkowo, grzejniki ze stali nierdzewnej są doskonale dostosowane do wysokich temperatur, nie ulegają odkształceniom i są wyjątkowo wytrzymałe na uszkodzenia. Mają też bardzo dobre parametry, jeśli chodzi o bezwładność cieplną i zdolność akumulacyjną ciepła. Nagrzewają się znacznie szybciej, niż dzieje się to w przypadku stosowanych dawniej grzejników żeliwnych, lecz równie powoli jak żeliwne tracą temperaturę, przez co nawet po wyłączeniu przez dłuższy czas są w stanie ogrzewać pomieszczenie. Ta druga cecha może mieć znaczący wpływ na obniżenie naszych rachunków za ogrzewanie, zwłaszcza jeśli zainwestujemy w kaloryfer z nowoczesnej odmiany stali nierdzewnej, która nagrzewa się niemal tak szybko jak aluminium, lecz stygnie o wiele wolniej.
Grzejniki stalowe charakteryzują się również o wiele wyższą wydajnością od na przykład grzejników chromowanych, które w ostatnim czasie często pojawiają się jako coraz popularniejsze rozwiązanie specjalnie stworzone do łazienek. Chromowana powłoka grzejnika jest bowiem idealnie dopasowana do barwy elementów armatury sanitarnej, dzięki czemu wystrój wnętrza jest ujednolicony i sprawia wrażenie spójnej całości. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, że przy wyborze modelu chromowanego należy koniecznie wziąć pod uwagę jego mniejszą wydajność. Chrom bowiem nagrzewa się znacznie wolniej i dużo słabiej przewodzi temperaturę. Tym samym, wybierając model chromowany, powinniśmy zainstalować grzejnik większy, niż byłby nam potrzebny do ogrzania tej samej powierzchni, jeśli zdecydowalibyśmy się na model stalowy. To także może mieć znaczący wpływ na wzrost kosztów ogrzewania, które będziemy zmuszeni ponosić.

Przy wymianie grzejnika musimy także pamiętać, że do wyboru odpowiedniego materiału, z jakiego będzie wykonany nasz nowy grzejnik, konieczne jest upewnienie się, z jakiego metalu wykonana jest instalacja w naszym domu. Należy bowiem pamiętać, że rury miedziane mogą wejść w reakcję chemiczną z aluminiowym grzejnikiem, co skutkować będzie szybszą korozją obu elementów w miejscu łączenia. Choć istnieją oczywiście inhibitory, które mają ograniczać kontakt metalowych łączeń, a niektórzy producenci twierdzą, że ich produkty są przy pomocy specjalnych powłok chronione przed niszczeniem wynikającym z reakcji chemicznej, w praktyce o wiele lepszym rozwiązaniem będzie po prostu wybranie kaloryfera z innego materiału.

Grzejnik łazienkowy ze stali nierdzewnej

Czy warto zainwestować w dekoracyjne grzejniki łazienkowe?

Na szczęście dziś nie musimy już wybierać, czy grzejnik łazienkowy ma być dekoracyjny, czy funkcjonalny. Najnowsze modele łączą w sobie bezbłędnie obie te cechy. Producenci proponują nam grzejniki z najwyższej jakości materiałów w niesamowitych kształtach. Nie ograniczają się już do standardowej łazienkowej drabinki, lecz tworzą z niej konstrukcje przypominające labirynty i spirale. Zdarzają się również grzejniki z wielkich płyt stalowych, stylizowanych na dzieło z gatunku malarstwa współczesnego poprzez różne stopnie wypolerowania określonych części płyty. Specjalnie dla minimalistów pojawiają się także modele wyglądające jak prosty, pionowy wieszak na ręczniki, pełniące jednak również bez zarzutu funkcję standardowego kaloryfera. Ponadto do każdego grzejnika możemy dziś dopasować odpowiednie akcesoria, takie jak zawieszki, uchwyty czy wieszaczki, dzięki którym nasz kaloryfer będzie nie tylko ogrzewał łazienkę, ale sprawdzi się również jako przestrzeń do przechowywania różnego rodzaju drobiazgów. Możemy również znaleźć grzejniki, które wyglądem przypominają raczej wiszącą półkę na kapelusze. Taki kształt dodatkowo ułatwia suszenie mokrych ręczników lub pojedynczych wilgotnych rzeczy, które chcemy szybko wysuszyć.

Grzejniki dekoracyjne różnią się oczywiście ceną od tych, w których najistotniejsza jest funkcjonalność. Jednak ze względu na popularność tych pierwszych, w ostatnim czasie możemy zauważyć, że ich ceny systematycznie spadają. Z wyjątkowo wysokim kosztem musimy jednak liczyć się, jeśli zamarzy nam się designerski grzejnik sygnowany nazwiskiem znanego projektanta. Jeśli jednak nie mierzymy aż tak wysoko, a zależy przede wszystkim nam na wysokiej jakości produktu i materiałów, z których go wykonano, warto przejrzeć oferty popularnych sklepów oferujących różnorodne grzejniki. Przykładem może tu być choćby oferta firmy MARIO Radiators. Firma ta, zajmująca się od ponad dwudziestu lat produkcją grzejników ze stali nierdzewnej, ma ofertę tak szeroką, że na pewno każdy klient znajdzie w niej coś odpowiedniego właśnie dla siebie. Jeśli jednak nasze wymagania są wyjątkowo nietypowe, MARIO Radiators jest przedsiębiorstwem, które chętnie podejmie się wykonania naszego wymarzonego grzejnika na zamówienie. Jednocześnie, kupując produkty tej marki, mamy całkowitą pewność, że wybieramy najwyższą jakość. MARIO Radiators daje nam bowiem aż 10 lat gwarancji na każdy zakupiony u nich produkt.

20.11.2017 22:27
Mario Radiators