Grzejnik drabinkowy elektryczny. Wszystko, co warto wiedzieć

Grzejnik drabinkowy elektryczny. Wszystko, co warto wiedzieć

Grzejnik drabinkowy elektryczny. Wszystko, co warto wiedzieć

Grzejnik drabinkowy elektryczny to rozwiązanie coraz chętniej wybierane zamiast tradycyjnych kaloryferów łazienkowych. Urządzenie tego typu jest bardzo praktyczne. Nie tylko skutecznie ogrzewa wnętrze, ale też umożliwia rozwieszenie prania lub ręczników. Modele drabinkowe występują w różnych wariantach kolorystycznych oraz kształtach. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Mario Radiators w ich zakresie.

Spis treści:
Budowa i rodzaje
Ogrzewanie łazienki
Materiał
Podłączanie
Kolory i wzory
Nasza oferta

Budowa i rodzaje grzejników drabinkowych elektrycznych

Grzejnik drabinkowy elektryczny najczęściej składa się z dwóch przewodów pionowych, zwanych kolektorami. Odpowiadają one za doprowadzenie i odprowadzanie wody. Budowę dopełnia komplet cienkich rurek poziomych, które łączą ze sobą kolektory. Niektóre urządzenia mogą być też wykonane z pojedynczego, dłuższego odcinka rury wygiętej w miejscach szczebli. Poszczególne rodzaje modeli drabinkowych różnią się między sobą przede wszystkim możliwościami przyłączenia.

Grzejnik drabinkowy wodno-elektryczny

Grzejnik drabinkowy wodno-elektryczny to bardziej nowoczesna forma modeli wodnych. W porównaniu z nim posiada o wiele więcej zalet. Tradycyjny grzejnik drabinkowy wodny może posłużyć zamiast kaloryfera i z powodzeniem ogrzewać łazienkę. Rozwiązanie to działa jednak jedynie w sezonie grzewczym. Urządzenie należy podłączyć do instalacji centralnego ogrzewania, podobnie jak zwykły kaloryfer. Ich kolektory pionowe posiadają cztery końcówki przyłączeniowe, zwane króćcami. Jeden z nich spełnia funkcję odpowietrznika, drugi zawiera korek zaślepiający a trzeci i czwarty umożliwiają włączenie grzejnika w instalację c.o. Podobnie jak grzejniki wodne, wodno-elektryczne modele drabinkowe również się do niej podłącza. Urządzenia te dysponują jednak dodatkową, wbudowaną w kolektor grzałką elektryczną. Takie rozwiązanie umożliwia swobodne korzystanie z grzejnika przez cały rok, także poza sezonem grzewczym. Grzałka elektryczna może być dostępna w komplecie lub nabywana oddzielnie. Zdecydowana większość pasuje do wszystkich modeli wodno-elektrycznych. Moc grzałki powinna być mniejsza od mocy grzejnika o minimum 100-150 W. Jeżeli zatem grzejnik ma 500 W, zalecany jest zakup grzałki 350 W.

Suszarka drabinkowa

Grzejniki drabinkowe w formie suszarek łazienkowych mają niewielką moc, przez co nie nadają się do samodzielnego ogrzewania pomieszczenia. Umożliwiają natomiast jej swobodne dogrzewanie, a także ułatwiają wygodne suszenie wyprawnej odzieży czy mokrych po kąpieli ręczników. Montaż suszarki przebiega w prosty sposób. Wystarczy zawiesić urządzenie na ścianie oraz podłączyć do gniazdka 220 V. Część modeli umożliwia regulację mocy, do czego służy przełącznik zlokalizowany na wtyczce. Aby szybko wysuszyć ubranie lub dogrzać pomieszczenie przed kąpielą, wystarczy ustawić urządzenie na pełną moc. W chłodne i deszczowe dni suszarka drabinowa pozwala także na osuszenie powietrza w pomieszczeniu. Niektóre modele posiadają na wyposażeniu zabezpieczenie przed nadmiernym nagrzaniem. W przypadku przekroczenia określonej temperatury drabinki, wbudowany bezpiecznik wyłącza dopływ prądu.

Grzejnik drabinkowy elektryczny

Grzejnik drabinkowy elektryczny z termostatem

Grzejnik drabinkowy elektryczny z termostatem umożliwia regulację temperatury w pomieszczeniu. W niektórych modelach zawór termostatyczny wbudowany jest fabrycznie, podczas gdy do innych należy go dokupić. Z reguły pojemność grzejników łazienkowych jest nieduża, przez co nagrzewają się dość szybko. Przy braku odpowiedniej regulacji może wystąpić zjawisko przegrzania się pomieszczenia. W rezultacie konieczne będzie przewietrzenie łazienki, a tym samym wypuszczenie ciepła na zewnątrz. Termostat jest w stanie szybko zareagować na zmiany temperatury, umożliwiając oszczędne gospodarowanie dostarczaną przez grzejnik energią.

Ogrzewanie łazienki

Aby zapewnić temperaturę odpowiednią dla łazienki, konieczne jest dostarczenie 100-130 W na 1m2 podłogi. Wyliczona w ten sposób wartość mocy powinna być uzupełniona 10-20 proc. zapasem, który umożliwi suszenie ręczników czy garderoby. Przykładowo, do ogrzania łazienki o powierzchni 5 m2 potrzeba grzejnika o mocy 550-600 W.

Materiał grzejnika

Do produkcji suszarek drabinkowych najczęściej wykorzystuje się stal lub aluminium. Tradycyjne modele wodne z reguły również powstają ze stali, jednak spotkać można także modele miedziane. Warto wybrać to drugie rozwiązanie, kiedy miedziana jest również instalacja. Zestawienie z nią grzejnika stalowego wciąż pozostaje oczywiście możliwe. W takim przypadku należy jednak pamiętać o ochronie przed korozją. W tym celu można zastosować przekładki teflonowe w miejscach łączenia materiałów. Grzejniki z oferty Mario Radiators wykonane są z wysokiej klasy stali nierdzewnej. W przypadku instalacji z tworzywa sztucznego nie ma przeciwwskazań do podłączania grzejników z różnych materiałów.

Podłączanie grzejnika łazienkowego drabinkowego

Grzejniki łazienkowe drabinkowe coraz częściej montowane są zamiast tradycyjnego grzejnika żeliwnego w instalacji c.o. W takim przypadku polecamy zakup urządzenia posiadającego podłączenie z boku, ze standardowym rozstawem 50 cm. Jeżeli planowany jest demontaż instalacji, grzejnik podłączyć można także od góry lub z dołu. Niektóre modele drabinkowe mogą efektywniej działać w określonych konfiguracjach. Większość urządzeń posiada na wyposażeniu komplet mocujących uchwytów. Przy instalowaniu suszarki należy zachować pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Powinny być montowane najbliżej 60 cm od umywalki, wanny i prysznica, a także podłączane jedynie do gniazdek posiadających uziemienie.

Kolory i wzory

Poza standardowymi grzejnikami prostokątnymi, w ofercie Mario Radiators znaleźć można także modele drabinkowe owalne, okrągłe oraz posiadające różne nieregularne kształty. Proponujemy produkty idealnie dopasowane do nowoczesnych wystrojów wnętrz modernistycznych. Standardowy kolor większości urządzeń to biel, jednak coraz większą popularność zyskują powłoki srebrne, złote, miedziane, szare czy perłowo-czarne. Zróżnicowanie pod względem stylistycznym umożliwia efektowne podkreślenie wyglądem grzejnika łazienki utrzymanej w praktycznie dowolnych barwach.

Nasza oferta

Grzejniki drabinkowe elektryczne oferowane przez Mario Radiators polecane są przede wszystkim amatorom funkcjonalnych i estetycznych aranżacji. Nasze produkty są w stanie nadać każdej łazience unikalny charakter. Proponujemy stylowe i solidnie wykonane rozwiązania, które zawdzięczają swoją niezawodność wieloletniemu doświadczeniu naszych specjalistów. Nasze grzejniki wyróżniają się subtelnym i klasycznym wyglądem. Najwyższej jakości technologicznej dowodzi 10-letnia gwarancja producencka. W szerokiej ofercie znajdują się modele zróżnicowane pod względem stylistycznym oraz funkcjonalnym. Oferujemy grzejniki z opcją podłączenia elektrycznego lub do centralnego ogrzewania, a także możliwością podłączenia kombinowanego. Za sprawą pionowej orientacji poszczególnych modeli, proponowane przez nas modele nie zajmują nadmiaru przestrzeni w łazience. Zapraszamy do skorzystania z bogatego asortymentu grzejników ze stali nierdzewnej.

05.12.2019 16:58
Radosław Sobieski