Uchwyty do grzejników łazienkowych – do czego służą i jakie wybrać? Poznaj ceny i sposoby mocowania grzejników na uchwytach

Uchwyty do grzejników łazienkowych – do czego służą i jakie wybrać? Poznaj ceny i sposoby mocowania grzejników na uchwytach

Uchwyty do grzejników łazienkowych – do czego służą i jakie wybrać? Poznaj ceny i sposoby mocowania grzejników na uchwytach

Uchwyty i wieszaki do grzejników łazienkowych służą do poprawnego i bezpiecznego osadzenia grzejnika na ścianie. Odpowiednio dobrany uchwyt należy zamontować w ścianie lub podłodze łazienki jeszcze przed instalacją grzejnika, a dopiero na nim można umieścić wybrany przez nas model kaloryfera. Jak jednak dobrać właściwe uchwyty lub wieszaki? Które z nich będą najlepsze do łazienek? Czy istnieją wieszaki i uchwyty grzejnikowe, które wcale nie służą do montażu samego grzejnika? Odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące uchwytów do grzejników zawarliśmy w poniższym artykule.

Spis treści:
Do czego służą wieszaki i uchwyty do grzejników łazienkowych?
Od czego zależy wybór odpowiedniego uchwytu do grzejnika łazienkowego?
Jakie rodzaje uchwytów do grzejników łazienkowych są dostępne na rynku?
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu uchwytu do grzejnika łazienkowego?
Ceny uchwytów do grzejników łazienkowych
Inna strona uchwytów – wieszaki i inne akcesoria do stalowych grzejników łazienkowych

Do czego służą wieszaki i uchwyty do grzejników łazienkowych?

Uchwyty i wieszaki konieczne są do montażu nie tylko grzejników łazienkowych. Niezależnie od tego, czy planujemy montaż grzejnika w łazience, czy też może w pokoju dziennym, sypialni czy biurze – do odpowiedniego zamocowania większości modeli potrzebny będzie nam odpowiedni uchwyt. Dzięki temu możliwe będzie sprawne, a przede wszystkim trwałe i bezpieczne osadzenie grzejnika w wybranym miejscu na ścianie pomieszczenia.

Wieszaki i uchwyty do grzejników łazienkowych są wykonywane z najróżniejszych materiałów, a do ich montażu zwykle potrzebny będzie nam zestaw śrub i kołków. Dzięki nim zamontujemy uchwyt nawet w łazience, w której ściany lub podłoga zostały już pokryte kaflami. Ale ale, chwileczkę - dlaczego wspominamy w tym miejscu o podłodze? Przecież grzejniki montuje się zwykle na ścianie? To prawda. Niemniej jednak w dobie wszechobecnych ścianek działowych wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych, które nie są w stanie udźwignąć ciężaru średniej wielkości grzejnika, urządzenia te często przytwierdza się za pomocą odpowiednich uchwytów i wsporników właśnie do podłogi, mocując je jednocześnie do ściany tylko po to, aby zapobiec przewracaniu się grzejnika. Cały ciężar urządzenia jest wówczas oparty na podłodze, a nie na ścianie.

Wybierając odpowiedni uchwyt akurat do naszego modelu grzejnika, powinniśmy zawsze zadbać o to, aby był on wykonany z trwałych materiałów wystarczająco dobrej jakości. Koniecznie należy także dbać o stosowanie określonych typów uchwytów w połączeniu z typami grzejników, do których są one przeznaczone. Uchwyty różnić się będą bowiem między sobą nie tylko kształtem czy sposobem konstrukcji, ale też wytrzymałością na określony typ obciążeń. Aby zrozumieć, dlaczego tak ważne jest dobranie uchwytu do grzejnika nie tylko w łazience, przyjrzyjmy się dostępnym na rynku uchwytom, które można zastosować w połączeniu z grzejnikiem łazienkowym.

Od czego zależy wybór odpowiedniego uchwytu do grzejnika łazienkowego?

Podobnie jak grzejniki w innych pomieszczeniach, również grzejniki łazienkowe należy zamontować na ścianie lub podłodze, wykorzystując odpowiednie rodzaje uchwytów i wieszaków. Najważniejszym czynnikiem, jaki powinien nami kierować podczas wyboru określonych modeli, jest oczywiście sam ciężar grzejnika. Uchwyt musi być bowiem w stanie udźwignąć wybrany przez nas model i stabilnie utrzymać go w miejscu. Ciężar to jednak nie wszystko. Czynniki, od których należy uzależnić wybór uchwytów do grzejników, to także:

  • miejsce, w którym zamierzamy zamontować grzejnik – jak wspomnieliśmy, na rynku dostępne są zarówno uchwyty ścienne jak i wsporniki pozwalające na przymocowanie grzejnika do podłogi,
  • konstrukcja grzejnika – inne wsporniki i uchwyty będą odpowiednie do grzejników jedno-, dwu- i trzypłytowych; dobór uchwytu zależy też od tego, czy model wyposażony jest w listwę grzejną, czy nie,
  • konstrukcja ściany – wybór uchwytu zależy nie tylko od tego, czy ściana utrzyma ciężar grzejnika, czy konieczne będzie ustawienie go na podłodze, ale też od tego, z jakiego materiału wykonane są ściany; inne śruby i kołki sprawdzą się w przypadku betonu litego, a inne w przypadku betonu komórkowego czy cegieł dziurawek,
  • przeznaczenie pomieszczenia – sposób montażu grzejników w zakładach opieki zdrowotnej regulują osobne przepisy, odmiennymi zasadami cechuje się wyposażenie budynków usługowych, a także na przykład szkół; inne natomiast będą zasady montażu w różnych pomieszczeniach budynków mieszkalnych.

 Grzejnik łazienkowy Palermo z uchwytami

Jakie rodzaje uchwytów do grzejników łazienkowych są dostępne na rynku?

Rodzaje uchwytów do grzejników łazienkowych są zwykle – tak samo jak w przypadku grzejników do innych pomieszczeń – dopasowane do określonych typów grzejników. Jeżeli zamierzamy zastosować w naszej łazience grzejnik płytowy powinniśmy więc poszukać odpowiedniego uchwytu opisywanego przez producenta właśnie jako artykuł do grzejników płytowych. Na rynku dostępne są także uchwyty dopasowane idealnie do montażu członowych grzejników aluminiowych, a także modele z tak zwanymi motylkami, przeznaczone do prawidłowego montażu grzejników stalowych. W zależności od konstrukcji wśród wieszaków, wsporników i uchwytów, które można zastosować do instalacji grzejnika łazienkowego, znajdziemy prezentowane poniżej produkty.

Wsporniki pojedyncze

W standardzie wielu producentów otrzymujemy je wraz z zakupionym przez nas grzejnikiem. Wsporniki takie nadają się wyłącznie do ścian wykonanych z materiałów takich jak beton pełny lub komórkowy oraz pełna cegła. Za ich pomocą zamontujemy grzejnik w odległości mniej więcej 4 cm od ściany, na której mocujemy wsporniki. Taki rodzaj mocowania ma jednak stosunkowo niską wytrzymałość (około 500 N), dlatego nie stosuje się go na przykład w szkołach czy zakładach opieki zdrowotnej.

Wsporniki podwójne dwuelementowe

Składają się one z dwóch osobnych uchwytów pozwalających na regulację głębokości montażu w zakresie od 4 do 6 cm. Nie jest to zbyt popularne rozwiązanie w Polsce, dlatego produkty tego rodzaju trudno znaleźć na naszym rynku.

Wsporniki podwójne jednoelementowe

Stanowią one połączenie dwóch uchwytów z kątownikiem, które pozwala na zamocowanie grzejnika wyłącznie na równej ścianie, gdyż nie ma tu możliwości regulacji głębokości montażu. Montaż na takich wspornikach cechuje się wytrzymałością przekraczającą niekiedy nawet 1000 N.

Wsporniki kompaktowe

Zwane są też konsolą ścienną. Pozwalają na zamocowanie grzejnika na każdej ścianie – także na tych wykonanych z materiałów porowatych lub płyty gipsowo-kartonowej (oczywiście pod warunkiem odpowiedniego ciężaru grzejnika). Jest to obecnie jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań, które pozwala na ustawienie grzejnika w stałej odległości około 4 cm od ściany. Istnieją również konsole do tak zwanych grzejników higienicznych, które są przeznaczone typowo do pomieszczeń szpitalnych i można ustawić je na wymaganą odległość 66 lub 100 mm od ściany. Konsole, podobnie jak wsporniki podwójne jednoelementowe, należy koniecznie dobrać idealnie do konkretnej wysokości grzejnika.

Wsporniki do nawiercania

Zwane też „bohrkonsole” lub zawieszenia dyblowe, nadają się idealnie do montażu grzejników na ścianach zewnętrznych z cegieł dziurawek.

Uchwyty podłogowe

Pozwalają na zamontowanie grzejników także w pomieszczeniach, w których nie ma możliwości montażu kaloryfera na ścianie, czyli przede wszystkim wówczas, gdy pomieszczenie wydzielone jest wyłącznie ściankami z płyty gipsowo-kartonowej, a także gdy parapet podokienny w pomieszczeniu jest zbyt niski, aby umożliwić montaż naścienny, lub gdy na ścianie występują znaczne krzywizny. Dzięki ustawieniu grzejnika na uchwytach podłogowych możemy także umieścić kaloryfer w dowolnej odległości od ściany. Na rynku dostępne są uchwyty przeznaczone do montażu na gotowej podłodze lub na stropie, przed położeniem podłogi – wówczas stopa uchwytu zabetonowana jest w posadzce, dzięki czemu konstrukcja jest maksymalnie wytrzymała i nie wymaga dodatkowego uchwytu połączonego ze ścianą, który przytrzymywałby grzejnik w pionie.

Uchwyty stojakowe wewnętrzne

Montowane są przede wszystkim w grzejnikach płytowych. Instaluje się je pomiędzy płytami we wnętrzu grzejnika. Na rynku dostępne są uchwyty dopasowane do modeli wyposażonych w listwy grzejne lub przeznaczone do grzejników bez listew, w których dodatkowo zamontowana jest na dole niewielka półka, pozwalająca na stabilne oparcie dolnej części grzejnika. Jest to jedno z najbardziej wytrzymałych rozwiązań – uchwyty stojakowe wewnętrzne wytrzymują obciążenie do 1800 N.

Uchwyty stojakowe zewnętrzne

Przeznaczone są również do grzejników płytowych, jednak ich budowa pozwala na dopasowanie uchwytów do wysokości grzejnika, co jest niemożliwe w przypadku uchwytów stojakowych wewnętrznych.

Grzejnik łazienkowy Lasso 0,5 z uchwytami

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu uchwytu do grzejnika łazienkowego?

Podczas zakupu uchwytu do grzejnika łazienkowego powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach, według których uchwyt należy dobierać do typu grzejnika. Warto jednak sprawdzić także, czy aby na pewno lepszym rozwiązaniem nie będzie wykorzystanie uchwytów czy wieszaków załączonych przez producenta. Uchwyty takie zwykle są bowiem idealnie dopasowane do naszego modelu, choć nie zawsze sprawdzają się w przypadku każdego typu ścian.

Jeżeli chodzi o grzejniki łazienkowe, warto zainwestować w modele wykonane ze stali nierdzewnej. Zrobione z tego wytrzymałego metalu grzejniki są bowiem stosunkowo lekkie, gdyż grzejnik o dużej mocy waży zwykle nie więcej niż około 7-8 kg. W porównaniu z tradycyjnie wykorzystywanymi jeszcze kilkanaście lat temu grzejnikami żeliwnymi, które wciąż znajdują się w wielu mieszkaniach, domach i budynkach użytkowych, to często o ponad połowę mniej. Grzejnik żeliwny może bowiem ważyć często kilkanaście, a czasem nawet więcej niż dwadzieścia kilogramów.

W przypadku uchwytów załączonych przez producenta do grzejników ze stali nierdzewnej dodatkową zaletą jest z pewnością to, że wykonane są one z tego samego materiału, co cały grzejnik. Stal nierdzewna to bowiem idealny materiał grzejnika łazienkowego. Jest on całkowicie odporny na negatywne działanie wilgoci oraz wody, a łazienka to właśnie to pomieszczenie, w którym z nadmierną wilgotnością powietrza muszą liczyć się nawet posiadacze nowoczesnych wentylatorów. Wystarczy bowiem dłuższy prysznic czy relaksująca kąpiel, aby wilgoć zaczęła osadzać się na ścianach oraz sprzętach w łazience – w tym również na grzejniku oraz uchwytach, na których jest on zamontowany. Aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji związanej z poluzowaniem się grzejnika na przykład z powodu korozji uchwytów lub samego urządzenia, warto zadbać o kupno produktu z materiału wytrzymałego na warunki panujące w łazience.

Podobnie jak grzejniki wykonane ze stali nierdzewnej, również uchwyty wyprodukowane przy użyciu tego samego tworzywa są całkowicie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wyróżnia to sprzęty stalowe spośród na przykład bardzo łatwo poddających się tego typu uszkodzeniom grzejników aluminiowych czy cienkich grzejników płytowych.

Ceny uchwytów do grzejników łazienkowych

Ceny uchwytów do grzejników łazienkowych zależą od typu uchwytu, jaki będzie nam potrzebny. Tanie uchwyty dopasowane do montażu stosunkowo lekkich grzejników na ścianach wykonanych z materiałów nieporowatych (czyli na przykład z betonu lub pełnej cegły) kupimy już w cenach zaczynających się od 20 złotych. Ceny oczywiście rosną wprost proporcjonalnie zarówno do jakości, jak i do wyglądu – nieco bardziej dekoracyjne uchwyty będą bowiem odpowiednio droższe. Z nieco większym wydatkiem musimy liczyć się w sytuacji, gdy konieczne będzie zamontowanie uchwytów i wsporników podłogowych. W takich przypadkach na najtańsze modele będziemy musieli wydać przynajmniej 100 złotych, a często nawet wielokrotnie więcej.

Aby jednak zagwarantować sobie maksymalną oszczędność, a jednocześnie nie martwić się niską jakością produktu, warto zdecydować się na świetnej jakości grzejniki ze stali nierdzewnej produkowane przez Mario Radiators. Te grzejniki łazienkowe są bowiem dostarczane w komplecie z odpowiednim zestawem uchwytów, który sprawdzi się w przypadku większości ścian. Ich dodatkową zaletą jest oczywiście to, że są wykonane idealnie pod każdy z modeli grzejników marki, których na stronie internetowej firmy znajdziemy naprawdę wiele. Dobranie grzejnika będzie więc już tylko kwestią dopasowania mocy, rozmiaru oraz wyglądu kaloryfera do wystroju naszej łazienki. Marka Mario Radiators produkuje bowiem nie tylko stosunkowo tanie, a przy tym funkcjonalne grzejniki z materiałów najwyższej jakości, lecz specjalizuje się także w produkcji grzejników dekoracyjnych i ozdobnych.

Grzejnik LUX Mario z uchwytami

Inna strona uchwytów – wieszaki i inne akcesoria do stalowych grzejników łazienkowych

Osoby poszukujące uchwytów oraz wieszaków do grzejników łazienkowych nie zawsze mają na myśli uchwyty montażowe. Niektórzy szukają raczej akcesoriów, które możemy zamontować na grzejniku po to, aby móc powiesić na nim choćby ręcznik czy szlafrok. Wybierając tego typu uchwyty i wieszaki do grzejnika łazienkowego, warto jednak zwrócić szczególnie dużą uwagę na materiał, z jakiego wykonane są zarówno grzejnik, jak i akcesoria. Grzejniki aluminiowe bardzo łatwo jest bowiem zadrapać, używając zbyt sztywnych wieszaków; na grzejnikach płytowych zawieszenie uchwytu na ręcznik będzie natomiast niemal niemożliwe ze względu na ich konstrukcję. Idealne do montażu wieszaków są jednak drabinkowe grzejniki wykonane na przykład ze stali nierdzewnej, którą niełatwo uszkodzić przy pomocy niewielkiego wieszaczka. Wybierając dodatkowo uchwyty wykonane z tego samego materiału, możemy mieć ponadto pewność, że ani grzejnik, ani uchwyt, na którym wieszać będziemy wilgotne ręczniki czy szlafroki, nie ulegną korozji pod wpływem ciągłego kontaktu z mokrą tkaniną. W przypadku grzejników wykonanych z innych, nieodpornych na rdzę materiałów, musimy się liczyć z możliwością uszkodzenia i grzejnika, i uchwytu, i materiału, który będziemy próbowali dosuszać, gdyż również na nim mogą się pojawić trudne do sprania rdzawe plamy. Dlatego poszukując idealnego wieszaka na ręcznik do grzejnika łazienkowego, warto przyjrzeć się ofercie akcesoriów do grzejników marki Mario Radiators, Wszystkie akcesoria są tu bowiem wykonywane z najwyższej klasy stali nierdzewnej i pasują do większości modeli grzejników znajdujących się w katalogu firmy.

10.07.2018 17:47
Radosław Sobieski