Grzejniki ze stali nierdzewnej – poznaj zalety wykorzystania tego materiału w produkcji grzejników łazienkowych!

Grzejniki ze stali nierdzewnej – poznaj zalety wykorzystania tego materiału w produkcji grzejników łazienkowych!

Grzejniki ze stali nierdzewnej – poznaj zalety wykorzystania tego materiału w produkcji grzejników łazienkowych!

Grzejniki ze stali nierdzewnej wybierają przede wszystkim klienci poszukujący optymalnych rozwiązań do łazienek i kuchni. W tych pomieszczeniach często mamy bowiem do czynienia z podwyższonym poziomem wilgoci w powietrzu, co może negatywnie wpływać na wszelkie urządzenia nieodporne na rdzewienie i inne uszkodzenia wywołane kontaktem z wodą. Przed wyborem idealnego grzejnika ze stali nierdzewnej warto się jednak dowiedzieć, dlaczego akurat ten materiał stanowi najlepszą odpowiedź na potrzeby osób, które poszukują idealnego grzejnika nie tylko do łazienki. Poznajmy więc zalety stali nierdzewnej, plusy jej wykorzystywania w produkcji grzejników oraz opinie o urządzeniach wykonanych z tego materiału.

Spis treści:
Czym grzejniki ze stali nierdzewnej różnią się od grzejników wykonanych z innych metali?
Opinie użytkowników grzejników ze stali nierdzewnej
Czy ceny grzejników ze stali nierdzewnej są dużo wyższe niż ceny innych rodzajów grzejników?
Jakie niedrogie modele grzejników ze stali nierdzewnej ma w swojej ofercie sklep Mario Radiators?
Poznaj zalety wykorzystania stali nierdzewnej w produkcji grzejników łazienkowych!
Co jeszcze warto wiedzieć o grzejnikach ze stali nierdzewnej?

Czym grzejniki ze stali nierdzewnej różnią się od grzejników wykonanych z innych metali?

Grzejniki ze stali nierdzewnej różnią się od grzejników wykonanych z innych metali przede wszystkim parametrami, które określają, jak szybko dany grzejnik się nagrzewa i jak wiele ciepła potrafi oddać do danego pomieszczenia przy zużyciu określonej ilości energii. W tej kategorii grzejniki ze stali nierdzewnej przodują wyraźnie zarówno w porównaniu z grzejnikami żeliwnymi, jak i nowoczesnymi grzejnikami aluminiowymi czy urządzeniami posiadającymi chromowaną powłokę. Ich czas nagrzewania się jest bowiem znacznie krótszy niż grzejników żeliwnych, a przy tym stygną one znacznie wolniej niż na przykład grzejniki aluminiowe, co pozwala na maksymalną oszczędność energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia zwłaszcza w przypadku grzejników wodnych. Od momentu, w którym ciepła woda zaczyna krążyć w rurkach grzejnika, do chwili, w której grzejnik przejmuje jej temperaturę i zaczyna faktycznie oddziaływać na poziom temperatury w pomieszczeniu, mija zaledwie kilka minut. Jednak od chwili, w której odłączymy dopływ energii cieplnej, do chwili, w której grzejnik całkowicie ostygnie i przestanie mieć jakikolwiek wpływ na temperaturę powietrza w pomieszczeniu, minąć musi przynajmniej kolejne kilkanaście minut, dzięki czemu nawet nie zużywając już energii, możemy nadal ogrzewać pokój czy łazienkę.

Wnętrze łazienki

Grzejniki ze stali nierdzewnej różnią się też pewnymi parametrami od grzejników z chromowaną powłoką, które stają się dziś bardzo popularne przede wszystkim w łazienkach ze względu na swój dekoracyjny wygląd dopasowany idealnie do koloru chromowanych elementów armatury sanitarnej. Najważniejszym parametrem jest tu bez wątpienia faktyczna moc grzejnika. Na karcie każdego produktu znajdziemy informację o mocy grzejnika, jednak w przypadku grzejników z powłoką chromowaną musimy pamiętać, że jego faktyczna moc grzewcza będzie niższa ze względu na utrudniającą przekazywanie ciepła powłokę. Chrom wygląda pięknie i bardzo dekoracyjnie, jednak nie sprawdza się zbyt dobrze jako przewodnik ciepła, dlatego też wykonane z niego grzejniki są zdecydowanie bardziej ozdobne niż funkcjonalne. W przypadku grzejników ze stali nierdzewnej, które na przykład w ofercie sklepu Mario Radiators znajdziemy w różnych wersjach kolorystycznych, nie stanowi to problemu. Materiał ten jest bowiem świetnym przewodnikiem, dzięki czemu przy minimalnym zużyciu energii jesteśmy w stanie nagrzać nawet największe pomieszczenie do wymaganego poziomu temperatury powietrza. Grzejniki o chromowanej powłoce mają też jeszcze jedną wadę, która pod znakiem zapytania stawia funkcjonalność tych modeli, przeznaczonych przecież typowo do łazienek. Nie są one bowiem odporne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak choćby zadrapania, a znajdujące się pod chromowaną powłoką metalowe części nie zawsze produkuje się z materiałów nierdzewnych. Dlatego też nie są one zbyt wytrzymałe, jeśli chodzi o korozję spowodowaną kontaktem z wilgocią, a w przypadku przewieszenia wilgotnego ręcznika przez grzejnik rdza może zarówno uszkodzić urządzenie, jak i zniszczyć tkaninę.

Opinie użytkowników grzejników ze stali nierdzewnej

Opinie użytkowników grzejników ze stali nierdzewnej nie pozostawiają wielu pytań. Klienci, którzy zdecydowali się na tego typu rozwiązanie, podkreślają przede wszystkim wygodę korzystania z urządzeń, co do których mamy pewność, że nie uszkodzi ich na przykład kontakt z wilgocią z przewieszonego przez rurki grzejnika ręcznika. Całkowita odporność modeli wykonanych ze stali nierdzewnej pozwala na montaż grzejnika nawet w najbardziej zawilgoconej łazience, która potrzebuje całorocznego dogrzewania i dosuszania, bez obaw o uszkodzenie urządzenia z powodu korozji. Grzejnik ze stali nierdzewnej jest także idealnym rozwiązaniem, jeśli posiadamy bardzo niewielką łazienkę, w której chcielibyśmy każdy centymetr powierzchni funkcjonalnie wykorzystać. Urządzenia wykonane z materiałów całkowicie odpornych na działanie wilgoci i wody sprawdzą się bowiem nie tylko jako suszarki na wilgotne ręczniki, ale też jako wieszaki choćby na szlafrok. Stal nierdzewna klasy AISI 403, wykorzystywana do produkcji grzejników Mario Radiators, jest też w stu procentach odporna na uszkodzenia mechaniczne. Niestraszne jej więc zarysowania czy zadrapania, co pozwala na umieszczenie na rurkach grzejnika wieszaczków czy haczyków z niewielkimi koszyczkami do przechowywania niepodatnych na działanie wysokich temperatur akcesoriów łazienkowych takich jak choćby gąbki, myjki, pumeksy czy inne drobiazgi.

Klienci, którzy zdecydowali się na zakup grzejników ze stali nierdzewnej, doceniają również fakt, że są to modele, które jednocześnie zachwycają swoją funkcjonalnością, jak i wyglądem. W zależności od naszych preferencji znajdziemy bowiem zarówno tradycyjne grzejniki ze stali nierdzewnej, których kształt i forma opierają się na uniwersalnych wzorach znanych nam i obecnych na rynku od wielu lat, jak również modele o bardziej nowoczesnym kształcie. Niezależnie jednak od tego, czy planujemy zakup tradycyjnego grzejnika drabinkowego do łazienki, czy może marzy nam się model, który idealnie wpasuje się do pomieszczenia znajdującego się na poddaszu, gdzie skosy uniemożliwiają zamontowanie typowej, wysokiej drabinki, warto sprawdzić ofertę grzejników łazienkowych Mario Radiators wykonanych właśnie ze stali nierdzewnej. Producent ten proponuje nam również modele typowo dekoracyjne, stylizowane na ozdobne spirale czy przypominające swoim wyglądem dekoracyjny labirynt. Przykładem tego typu grzejników może być między innymi model Talia, który w swojej formie nawiązuje co prawda do tradycyjnego kształtu drabinki, jednak przekształca go tak, aby przywodził na myśl właśnie swego rodzaju labirynt. Klienci podkreślają, że grzejniki tego typu to idealne połączenie wyglądu i funkcjonalności, a każdy z modeli wykonanych ze stali nierdzewnej przez firmę Mario Radiators jest dopracowany w najdrobniejszych szczegółach i stanowi nie tylko ozdobę każdej łazienki, ale też dba o utrzymanie odpowiedniej temperatury we wszystkich typach wnętrz, niezależnie od ich zapotrzebowania cieplnego.

Czy ceny grzejników ze stali nierdzewnej są dużo wyższe niż ceny innych rodzajów grzejników?

Niektórzy klienci przyznają, że przed zakupem grzejników ze stali nierdzewnej obawiali się przede wszystkim ich cen, które miały jakoby być znacznie wyższe niż ceny na przykład grzejników panelowych wykonanych z aluminium czy wspomnianych już grzejników chromowanych. Podczas poszukiwań idealnego modelu okazuje się to jednak zwykle nieprawdą. Oczywiście znajdziemy dekoracyjne modele grzejników  wykonanych ze stali nierdzewnej o dużych wymiarach i proporcjonalnie dużej mocy, które z pewnością staną się ozdobą przestronnych i luksusowo wyposażonych łazienek. Ceny takich modeli mogą faktycznie sięgać nawet ponad tysiąca złotych. Jednak jak w przypadku innych towarów, znajdziemy także modele grzejników ze stali nierdzewnej z dolnej półki cenowej. Wybierając urządzenia renomowanych firm, możemy jednak być pewni, że ich jakość nie jest wcale niższa.

Jakie niedrogie modele grzejników ze stali nierdzewnej ma w swojej ofercie sklep Mario Radiators?

Najtańsze modele grzejników ze stali nierdzewnej marki Mario Radiators to wydatek zaledwie rzędu około 300-400 złotych. Tak niska cena nie oznacza jednak, że są one wykonane z gorszej jakości materiałów czy mniej trwałe. Wszystkie modele grzejników Mario Radiators produkuje się przy wykorzystaniu tego samego materiału, czyli szlachetnej stali nierdzewnej klasy AISI 403. Wszystkie z nich objęte są także taką samą gwarancją producenta. Najtańsze z dostępnych w sklepie internetowym Mario Radiators modele są jednak przeznaczone przede wszystkim dla klientów poszukujących prostych, uniwersalnych rozwiązań, jakie sprawdzą się w niewielkich łazienkach w blokach mieszkalnych czy w niezbyt wymagających, jeśli chodzi o ilość energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia, łazienkach w domkach jedno- czy wielorodzinnych. Poniżej przedstawiamy więc kilka z najtańszych modeli dostępnych w sklepie Mario Radiators.

Lasso 0.5 HP

Najmniej, bo tylko 339 złotych, zapłacimy tu za elektryczny model grzejnika łazienkowego Lasso 0.5 HP. Jest to grzejnik o mocy 40 W o obrotowej budowie, na którym z łatwością zawiesimy nawet najgrubszy i najbardziej puszysty ręcznik. Sprawdzi się on przede wszystkim w niewielkich łazienkach, w których nie mamy miejsca na montaż tradycyjnej drabinki. Jego wymiary to zaledwie 51,5 cm x 48,5 cm x 5,5 cm.

Lasso I HP

W ofercie Mario Radiators znajdziemy także wersję tego samego modelu o nieco większej mocy, czyli Lasso I HP. Ten model, zaprojektowany również w formie obrotowego grzejnika idealnego do pomieszczeń, w których brakuje nam nieco przestrzeni, sprawdzi się jednak w łazienkach o większym zapotrzebowaniu cieplnym. Choć nie różni się on znacznie wymiarami od swojej mniejszej wersji – jego wymiary to 55 cm x 52 cm x 12 cm – ma on już moc 50 W. Model Lasso I HP, podobnie jak model Lasso 0.5 HP, jest również grzejnikiem elektrycznym.

Classic

Inną opcją niedrogiego grzejnika łazienkowego jest na przykład model Classic, za który w sklepie internetowym Mario Radiators zapłacimy 399 złotych. Jak sugeruje nazwa, model ten to klasyczny przykład łazienkowego grzejnika drabinkowego. Aby zapewnić jak najwyższy komfort korzystania z urządzenia oraz by wprowadzić niewielką zmianę w dobrze znanym kształcie drabinki, poziome rurki modelu Classic zostały delikatnie zaokrąglone ku przodowi, co pozwala na wygodniejsze korzystanie z urządzenia w funkcji suszarki do ręczników i wyróżnia je spośród innych dostępnych na rynku grzejników drabinkowych. Model Classic jest grzejnikiem wodnym, który możemy dodatkowo wyposażyć w dopasowaną grzałkę elektryczną, pozwalającą korzystać z ogrzewania także poza sezonem grzewczym.

Turin

Innym modelem łazienkowego grzejnika wodnego ze stali nierdzewnej dostępnego w sklepie internetowym Mario Radiators jest model Turin. Również on kształtem nawiązuje do tradycyjnej formy grzejnika drabinkowego, choć w jego przypadku proste rurki poziome umocowane są z nieco z przodu, a nie – jak w przypadku podstawowych łazienkowych „drabinek” - pomiędzy rurkami pionowymi. Model Turin z pewnością przypadnie do gustu klientom poszukującym uniwersalnego urządzenia grzewczego niezależnie od rozmiaru łazienki i jej zapotrzebowania na ciepło. Jest on bowiem dostępny w licznych rozmiarach, od 5 do nawet 13 żeberek poziomych, a podstawowa wersja pięciożeberkowa kosztuje tylko 429 złotych.

Widzimy zatem, że ceny grzejników łazienkowych wykonanych ze stali nierdzewnej nie są wcale znacznie wyższe niż ceny urządzeń wykonanych z innych typów materiałów. A jeśli jeszcze nie jesteśmy przekonani, że grzejnik łazienkowy ze stali nierdzewnej to jedyny słuszny wybór, zapoznajmy się ze wszystkimi zaletami, jakie gwarantuje nam wykorzystanie właśnie tego materiału w produkcji urządzeń tego typu.

Drabinkowy grzejnik łazienkowy

Poznaj zalety wykorzystania stali nierdzewnej w produkcji grzejników łazienkowych!

Jak już wspominaliśmy, stal nierdzewna jest materiałem szczególnie polecanym w przypadku grzejników łazienkowych, od tradycyjnych drabinek aż po nowoczesne, ozdobne modele. Łazienka jest bowiem pomieszczeniem, w którym wilgotność powietrza jest zdecydowanie wyższa niż w innych częściach domu. Bardzo często w łazience nie ma również okna, które zdecydowanie ułatwiałoby cyrkulację powietrza i dosuszanie pomieszczenia choćby po gorącym prysznicu czy nieco dłuższej kąpieli w bardzo ciepłej wodzie. Zresztą nawet w codziennych warunkach, para wodna unosząca się w łazience podczas wykonywania codziennych czynności osadza się na wszystkich znajdujących w niej sprzętach. Warto zatem wziąć to pod uwagę przy wyborze grzejnika. Jeśli wybierzemy model wykonany ze stali nierdzewnej, będziemy mieli pewność, że nie ulegnie on szybkiej korozji ze względu na warunki, w jakich będzie pełnił swoją funkcję. Możemy wówczas również bez obaw korzystać z naszego grzejnika również jako suszarki do wilgotnych ręczników, nie martwiąc się o wpływ wilgoci na wygląd kaloryfera.

Dodatkowo, grzejniki ze stali nierdzewnej są doskonale dostosowane do wysokich temperatur, nie ulegają odkształceniom i są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne. Mają też bardzo dobre parametry, jeśli chodzi o bezwładność cieplną i zdolność akumulacyjną ciepła. Drabinkowe grzejniki ze stali nierdzewnej nagrzewają się znacznie szybciej niż na przykład grzejniki płytowe i oddają ciepło całą swoją powierzchnią, podczas gdy w przypadku grzejników dwu- lub trzypłytowych ciepło oddawane jest tylko z tych stron, z których płyty nie ogranicza druga czy trzecia płyta. Ta druga cecha może mieć znaczący wpływ na obniżenie naszych rachunków za ogrzewanie, zwłaszcza jeśli zainwestujemy w kaloryfer z nowoczesnej odmiany stali nierdzewnej, która nagrzewa się niemal tak szybko jak aluminium, lecz stygnie o wiele wolniej. Grzejniki elektryczne ze stali nierdzewnej możemy także wyposażyć w dodatkowe wentylatory lub wiatraki, które zadbają o poprawne i znacznie szybsze rozprowadzenie ogrzanego powietrza po całym pomieszczeniu.

Ponadto jak już wspomnieliśmy grzejniki stalowe charakteryzują się również o wiele wyższą wydajnością i energooszczędnością dzięki temu, że znacznie lepiej przewodzą ciepło i zużywają o wiele mniej energii, niż na przykład grzejniki pokryte chromowaną powłoką. Aby grzejnik wykonany ze stali nierdzewnej zużywał jeszcze mniej energii, możemy zainstalować w naszym domu również regulatory temperatury, na których ustawimy temperaturę, jaką chcemy utrzymać w danym pomieszczeniu. Regulatory połączone z systemem ogrzewania zadbają o uruchamianie grzejników w momencie, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej określonego poziomu, a w momencie osiągnięcia docelowej temperatury wyłączą ogrzewanie, aby uniknąć przegrzania pomieszczenia oraz niepotrzebnego zużywania energii.

Przy wymianie grzejnika musimy także pamiętać, że do wyboru odpowiedniego materiału, z jakiego będzie wykonany nasz nowy grzejnik, konieczne jest upewnienie się, z jakiego metalu wykonana jest instalacja w naszym domu. Należy bowiem pamiętać, że rury miedziane mogą wejść w reakcję chemiczną z aluminiowym grzejnikiem, co skutkować będzie szybszą korozją obu elementów w miejscu łączenia. Choć istnieją oczywiście inhibitory, które mają ograniczać kontakt metalowych łączeń, a niektórzy producenci twierdzą, że ich produkty są przy pomocy specjalnych powłok chronione przed niszczeniem wynikającym z reakcji chemicznej, w praktyce o wiele lepszym rozwiązaniem będzie po prostu wybranie kaloryfera z innego materiału.

 Toaleta przy grzejniku łazienkowym

Co jeszcze warto wiedzieć o grzejnikach ze stali nierdzewnej?

Decydując się na grzejnik ze stali nierdzewnej powinniśmy zawsze pamiętać, aby wybierać produkty tylko i wyłącznie znanych i docenianych na rynku producentów. Z pewnością znajdziemy bowiem grzejniki z etykietami „made in China” w niskich cenach, które według informacji na produkcie będą podobno wyprodukowane ze stali nierdzewnej. Niestety, w przypadku tego typu urządzeń cena często świadczy o jakości, a stal nierdzewna może bardzo szybko okazać się podatna na korozję i innego typu uszkodzenia. Nie dajmy się więc skusić potencjalnym oszczędnościom płynącym z zakupu urządzeń nieznanych producentów w sklepach niezajmujących się profesjonalnie sprzedażą grzejników czy choćby szerzej pojętego wyposażenia domu. W przypadku takich grzejników oszczędność bywa bowiem złudna – urządzenie może się zepsuć, a my nie mamy możliwości reklamacji i jedyne, co nam pozostaje, to ponowna wymiana grzejnika.

Warto więc zainwestować w modele marek takich jak choćby Mario Radiators. Ten producent nie tylko od wielu lat specjalizuje się właśnie w grzejnikach łazienkowych ze stali nierdzewnej najwyższej jakości. Dodatkowo, aby upewnić swych potencjalnych klientów o wytrzymałości i trwałości grzejników marki Mario Radiators, producent oferuje nam aż 10 lat gwarancji do każdego zakupionego urządzenia. W przypadku wystąpienia awarii możemy więc reklamować wadliwe urządzenie i nie jesteśmy obciążani dodatkowymi kosztami związanymi z koniecznością wymiany go na nowe.

16.04.2018 15:18
Radosław Sobieski