Grzejniki elektryczne – poznaj ceny i zalety łazienkowych grzejników energooszczędnych ze stali nierdzewnej

Grzejniki elektryczne – poznaj ceny i zalety łazienkowych grzejników energooszczędnych ze stali nierdzewnej

Grzejniki elektryczne – poznaj ceny i zalety łazienkowych grzejników energooszczędnych  ze stali nierdzewnej

Grzejniki elektryczne są coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych grzejników wodnych. Klienci szczególnie często decydują się na zainstalowanie ich w łazience, gdzie ogrzewanie potrzebne jest nie tylko zimą, lecz także jako wspomaganie osuszania powietrza w pomieszczeniu. Rosnącą renomą na rynku cieszą się w ostatnim czasie energooszczędne grzejniki elektryczne ze stali nierdzewnej. Skąd jednak mamy wiedzieć, czy wybrany przez nas grzejnik faktycznie pozwoli nam zaoszczędzić i czy będzie równie dobrze sprawdzał się w swojej roli jak jego poprzednik? Kiedy warto wybrać elektryczny grzejnik i jak ocienić, który model jest najlepszy?

Spis treści:
Kiedy warto zdecydować się na grzejnik elektryczny?
Zmiany na rynku grzejników elektrycznych
Energooszczędne grzejniki elektryczne
Drabinkowe grzejniki elektryczne
Jak wybrać grzejnik elektryczny?
Dekoracyjne grzejniki elektryczne
Grzejniki elektryczne ze stali nierdzewnej

Kiedy warto zdecydować się na grzejnik elektryczny?

Grzejnik elektryczny sprawdzi się idealnie przede wszystkim wtedy, gdy potrzebujemy ogrzewania również poza sezonem grzewczym. Jest też dobrym rozwiązaniem, kiedy nie mamy możliwości podłączenia kaloryfera do kotła centralnego ogrzewania lub gdy nasz dostawca energii cieplnej wyjątkowo często ma problemy z dostawą ciepła wynikające z różnego rodzaju utrudnień czy awarii. Elektryczne grzejniki są także odpowiedzią na potrzeby mieszkańców bloków mieszkalnych, w których włączenie ogrzewania często zależy od administracji i nie zawsze jest dopasowane do panującej na zewnątrz pogody i potrzeb lokatorów. Zainstalowanie grzejnika elektrycznego skraca także czas oczekiwania na nagrzanie się kaloryfera, który w przypadku tradycyjnych, wodnych grzejników jest dłuższy. Dzięki temu ponosimy koszty wyłącznie energii cieplnej faktycznie dostarczonej do naszego domu, bez dodatkowych opłat za wyprodukowanie i transport ciepła do kaloryfera. Pozwala nam to na osiągnięcie tych samych temperatur w pomieszczeniach niższym kosztem, co przyczynia się nie tylko do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie, ale także jest zachowaniem ekologicznym i wspomaga ochronę środowiska.

Nie wolno nam jednak zapominać o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Grzejnik elektryczny, jako urządzenie podłączane do prądu, nie może znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie źródła bieżącej wody lub zbiornika na wodę. Jeżeli planujemy zamontowanie tego typu grzejnika w łazience, musimy pamiętać, że niedopuszczalne jest zawieszenie go nad wanną lub w okolicach brodzika prysznicowego. Należy także koniecznie uważać, aby grzejnik nie miał kontaktu ze środkami chemicznymi, których używamy do czyszczenia glazury łazienkowej czy kuchennej, oraz by nie osadzała się na nim para wodna. Kontakt z wilgocią i detergentami może bowiem, zwłaszcza w przypadku grzejników wykonanych z innych materiałów niż stal nierdzewna, powodować nieodwracalne uszkodzenia zarówno jego wyglądu, jak i funkcjonowania urządzenia.

Musimy także zaplanować rozkład pomieszczenia, w którym planujemy umieścić grzejnik elektryczny tak, aby w pobliżu miejsca jego instalacji znajdowało się gniazdko elektryczne. Możemy również podłączyć kaloryfer na stałe z instalacją elektryczną i zamiast ręcznego ustawiania temperatury zastosować automatyczny termostat. Będzie on kontrolował i utrzymywał temperaturę w pomieszczeniu na stałym poziomie. Ponadto dla grzejników elektrycznych stworzono specjalne wentylatory, których zadaniem jest poprawienie cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu i skrócenie czasu potrzebnego na jego ogrzanie lub, zwłaszcza w przypadku łazienki czy kuchni, osuszenie.

Elektryczny grzejnik łazienkowy

Co zmieniło się na rynku grzejników elektrycznych w ciągu ostatnich lat?

Choć grzejniki elektryczne są obecne na rynku już od wielu lat, musimy wziąć pod uwagę to, że w ciągu kilku ostatnich lat zaszło w produktach tego typu wiele zmian. Niegdyś pojęcie grzejnika elektrycznego łączyło się raczej z ideą ogrzewania dodatkowego w momentach, kiedy tradycyjne ogrzewanie nie wystarczało. Na rynku grzejników elektrycznych królowały bowiem między innymi elektryczne termowentylatory punktowe, znane także jako farelki, czy grzejniki olejowe. Oba te typy urządzeń wykorzystywano najczęściej jako ogrzewanie pomocnicze w momentach awarii lub wyjątkowo srogich zim.

Termowentylatory punktowe, czyli farelki, są jednak nie tylko niezbyt efektywne, lecz także przyczyniają się do powstawania niekomfortowego hałasu, przez co nie wykorzystuje się ich nigdy jako głównego źródła ciepła w pomieszczeniu. Działanie tego typu urządzeń oparte jest na nagrzanej spirali oraz wentylatorze, który wprawia powietrze w ruch i poprzez wciągnięcie go w okolice ogrzewane przez spiralę nagrzewa je i wypuszcza z drugiej strony urządzenia. Powstający przy tym procesie szum wentylatora jest wyjątkowo uciążliwy. Do zalet urządzeń tego typu należy jednak bezsprzecznie zaliczyć to, że są niewielkie i bardzo lekkie, dzięki czemu można bez problemu przenosić je między pomieszczeniami, a nawet zabierać ze sobą w podróż. Niestety, nie są wyposażone w termostaty, przez co łatwo jest doprowadzić do ich przegrzania. Nie wolno zatem pozostawiać włączonej farelki, gdy wychodzimy z domu. Nie należy także włączać tego typu urządzeń na noc, kiedy udajemy się na spoczynek. Mogą być one bowiem przyczyną powstawania pożarów zagrażających życiu naszemu, naszych bliskich oraz osób mieszkających w sąsiedztwie.

Innym popularnym typem grzejnika elektrycznego jest grzejnik olejowy, który zamiast wodą wypełniony jest olejem. Dzięki temu utrzymuje ciepło znacznie dłużej niż tradycyjne grzejniki wodne. Jednak czas, którego potrzebuje na odpowiednie nagrzanie się, jest również znacznie dłuższy. Grzejniki olejowe często wyposażone są w termostaty, dzięki czemu można korzystać z nich w nocy. Są jednak cięższe niż farelki, przez co zwykle wyposaża się je również w kółka, które umożliwiają bezproblemowy transport grzejnika z jednego pomieszczenia domu do drugiego.

Oba z tych wyjątkowo popularnych niegdyś modeli nie należą dziś jednak ani do sprzętów wykorzystywanych jako główne źródło ciepła, ani do urządzeń szczególnie energooszczędnych. Są one wręcz uważane za jedne z najbardziej kosztownych w eksploatacji metod ogrzewania. Dlatego też na rynku musiała pojawić się dla nich alternatywa. Stanowią ją coraz popularniejsze ostatnio grzejniki elektryczne z niskim poborem energii. Czym charakteryzują się grzejniki tego typu i jak działają?

Grzejniki elektryczne z niskim poborem energii – jakie energooszczędne modele proponują nam producenci?

Wybór grzejników elektrycznych z niskim poborem energii dostępnych na rynku rośnie w ostatnich czasach proporcjonalnie do wzrostu zainteresowania klientów nowoczesnymi grzejnikami elektrycznymi. Grzejniki elektryczne są nie tylko mniej energochłonne i w efekcie mniej kosztowne, lecz są również w stanie rozwiązać wiele problemów, które pojawiają się przy użytkowaniu tradycyjnych grzejników wodnych lub grzejników elektrycznych starego typu, czyli grzejników olejowych czy tak zwanych farelek.

Do najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych w grzejnikach elektrycznych z niskim poborem energii należą termostaty i radiatory. Rozwiązania te pozwalają na szybsze ogrzanie pomieszczenia przy jednoczesnym niewielkim zużyciu energii. Termostat jest urządzeniem, które kontroluje temperaturę pomieszczenia, aby w momencie, gdy osiągnie ona ustawiony wcześniej pułap, automatycznie wyłączyć grzejnik. Nie doprowadza się dzięki temu do przegrzania pomieszczenia, a kaloryfer nie będzie włączony cały czas, jeśli na przykład zapomnimy wyłączyć go przed wyjściem z domu. Wyłączy się sam, gdy jego czujniki uznają, że osiągnięta została już docelowa temperatura, co doprowadzi do znacznych oszczędności, zwłaszcza jeśli należymy do ludzi, którzy najpierw zapominają wyłączyć kaloryfer, a później wietrzą, aby obniżyć nieco temperaturę pomieszczenia. Termostaty są także wyjątkowo istotne, jeśli zamierzamy użytkować grzejnik elektryczny również w nocy. Nie dopuszczają bowiem do przegrzania się urządzenia, co zwiększa nasze bezpieczeństwo i zapobiega powstawaniu pożarów.

Radiatory natomiast, czyli niewielkie wiatraczki przyłączane lub stanowiące integralną część grzejników elektrycznych, wspomagają cyrkulację powietrza, przez co przyspieszają wzrost temperatury w pomieszczeniu. Nie są przy tym zbytnio energochłonne. Dzięki temu nie tylko osiągamy docelową temperaturę w pomieszczeniu szybciej, lecz również nie dopłacamy do tego horrendalnych sum. Radiatory pracują bowiem na tej samej energii, na której pracowałby sam grzejnik. Wspomagają tylko jego działanie, przyspieszają je i czynią je znacznie bardziej efektywnym.

Grzejnik elektryczny do łazienki

Elektryczne grzejniki łazienkowe – poznaj różne modele

Gdy mówimy o grzejnikach łazienkowych, większość z nas ma w głowie obraz tradycyjnego kształtu grzejnika łazienkowego, czyli tak zwanej pionowej drabinki. Dzięki swojemu kształtowi ten tym grzejnika pomaga wygospodarować więcej miejsca w łazience, sprawdza się bowiem nie tylko jako kaloryfer, ale też jako suszarka do drobnych elementów bielizny, a ponadto przez zamocowanie na ścianie nie zajmuje dodatkowej przestrzeni, w której moglibyśmy postawić choćby szafkę na przybory toaletowe. Kształt drabinki jest popularny zarówno w przypadku tradycyjnych grzejników wodnych, podłączanych do centralnego ogrzewania, jak i w przypadku grzejników elektrycznych, podłączanych do źródeł prądu bądź bezpośrednio do instalacji elektrycznej.

W ciągu ostatnich kilku lat coraz popularniejsze stają się jednak mniej typowe kształty grzejników łazienkowych. Zarówno wśród ściennych grzejników wodnych jak i elektrycznych pojawiają się modele w kształtach labiryntów, węży, podwójnych spłaszczonych spirali czy w innych bardziej lub mniej geometrycznych formach, przypominających chociażby kształt grzebienia. Czasem spotykamy się nawet z grzejnikami w formie płyty, które na pierwszy rzut oka można pomylić z metalicznym obrazem stylizowanym na sztukę współczesną. Natomiast specjalnie dla klientów preferujących minimalizm lub osób, którym wyjątkowo trudno byłoby znaleźć nawet niewielką powierzchnię odpowiednią do zamontowania grzejnika w łazience, producenci stworzyli grzejniki składające się z pojedynczych rurek lub kaloryfery wyglądające jak stojący wieszak na ręczniki.

Klienci wiedzą już, że nie muszą decydować się na banalne kształty, przez co producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz ciekawszych, a przy tym nadal funkcjonalnych typów grzejników. Nietypowe formy grzejników elektrycznych pojawiają się nie tylko wśród klasycznych produktów z różnego rodzaju metali, lecz również z tworzyw sztucznych oraz z najwyższej jakości stali nierdzewnej. Niezależnie od kształtu, jaki wybierzemy, możemy mieć pewność, że o ile ma on wystarczająco dużą moc, aby nagrzać pomieszczenie, w którym chcemy go umieścić, na pewno się sprawdzi. Skąd jednak mamy wiedzieć, czy moc grzejnika jest wystarczająca?

Jak wybrać najlepszy grzejnik elektryczny dla naszych potrzeb?

Aby wybrać grzejnik elektryczny który sprosta naszym wymaganiom musimy przede wszystkim wyliczyć, jaka moc grzejnika jest potrzebna do ogrzania konkretnego pomieszczenia w naszym domu. Większość źródeł przyjmuje, że w przypadku pomieszczenia o wysokości 2,8 m należy na każdy metr kwadratowy przeznaczyć przynajmniej 85 W energii. Dzięki tym uśrednionym informacjom możemy po prostu pomnożyć powierzchnię pomieszczenia, do którego planujemy kupno grzejnika elektrycznego, wyrażoną w metrach kwadratowych, razy potrzebną na każdy metr kwadratowy energię, czyli 85 W. Otrzymamy wówczas minimalną energię jaka jest niezbędna do ogrzania danego pomieszczenia. Informacje dotyczące mocy danego grzejnika znajdziemy natomiast na jego etykiecie grzewczej. Jednak nawet w niewielkich pomieszczeniach nie warto decydować się na grzejnik o mocy niższej niż 1,5 kW, bowiem ogrzanie jego powierzchni oraz ścian – zwłaszcza, jeśli jedna z nich jest ścianą zewnętrzną budynku – może okazać się wyjątkowo czasochłonne, przez co zużyjemy dużo energii i będziemy musieli zapłacić wyższy rachunek.

Musimy także zwrócić uwagę na wymiary grzejnika i jego kształt, który musi być dopasowany do przestrzeni, jaką chcemy na niego przeznaczyć. Jest to szczególnie ważne w przypadku grzejników łazienkowych, a czasem również grzejników kuchennych. Jak już bowiem zauważyliśmy, grzejnik elektryczny nie może zostać zamontowany zbyt blisko źródła wody. Należy koniecznie wziąć to pod uwagę, aby zachować odpowiednie względy bezpieczeństwa i uchronić się od nieszczęśliwych wypadków wynikających ze źle wybranego miejsca instalacji grzejnika elektrycznego. W przypadku innych pomieszczeń, powinniśmy dobierać kształt i rozmiar grzejnika tak, aby móc zamontować go w miejscu, którym ucieka największa ilość ciepła. Są to zwykle przestrzenie pod parapetem lub, w przypadku braku okna, miejsce przy drzwiach.

Grzejniki elektryczne – czy mogą być jednocześnie dekoracyjne, wydajne i ekonomiczne?

Jak najbardziej – wydajność, ekonomiczność i dekoracyjność to trzy cechy definiujące nowoczesny grzejnik elektryczny. Dziś nie musimy już wybierać, która z nich jest dla nas istotniejsza, bowiem najnowsze modele łączą w sobie wszystkie z tych cechy. Nie tylko grzejniki stanowią dziś niewielkie dzieła sztuki o wysublimowanych i niespotykanych dotąd kształtach. Możemy także dobrać do nich odpowiednie akcesoria, które sprawią, że każdy grzejnik ze zwykłego urządzenia służącego do ogrzewania pomieszczenia zamieni się w dodatkową przestrzeń do przechowywania dzięki różnego rodzaju haczykom i przyczepianym wieszaczkom, a także elementom stricte dekoracyjnym. Dzięki temu możemy zwyczajny kaloryfer, którego głównym zadaniem jest podwyższanie temperatury w pomieszczeniu, zamieni się w ozdobny element wyposażenia wnętrza.

Nowoczesny grzejnik elektryczny

Coraz większa liczba producentów nie tylko proponuje dziś swoim klientom funkcjonalne i dobrze wyglądające grzejniki, lecz także oferuje wykonanie takiego urządzenia na zamówienie. Przykład może stanowić tu chociażby firma Mario Radiators, która dostarcza szeroką gamę grzejników tradycyjnych i elektrycznych, lecz również jest w stanie stworzyć grzejnik ze stali nierdzewnej według projektu klienta. Dzięki temu niezależnie od nietypowego kształtu pomieszczenia lub przestrzeni, w której chcielibyśmy zamontować grzejnik, możemy dopasować idealny właśnie dla naszego projektu wystroju wnętrza kształt grzejnika.

Jakie są zalety grzejników elektrycznych ze stali nierdzewnej i dlaczego warto je wybrać do łazienki?

Grzejniki elektryczne ze stali nierdzewnej są dostosowane do potrzeb pomieszczeń szczególnie wilgotnych oraz o utrudnionej cyrkulacji powietrza. Łazienka natomiast jest pomieszczeniem, które łączy w sobie obie te cechy. W jej przypadku powinniśmy zatem wybierać modele grzejników ze stali nierdzewnej, dzięki czemu będziemy pewni, że te wyjątkowo trudne warunki nie przyczynią się do ich szybszej korozji. Ponadto, w przypadku grzejnika ze stali nierdzewnej możemy bez obaw korzystać z niego także jako z suszarki do wilgotnych ręczników czy pojedynczych upranych sztuk garderoby.

Ponadto stal nierdzewna jest jednym z materiałów, które jednocześnie bardzo dobrze przewodzą ciepło, ponieważ nagrzewają się bardzo szybko, oraz bardzo powoli je tracą. Dzięki temu również materiał, z którego zrobione będą nasze grzejniki, może przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Najnowocześniejsze odmiany stali nierdzewnej nagrzewają się niemal tak szybko, jak bijące rekordy w tej dziedzinie aluminium. Jednocześnie jednak bardzo powoli się ochładzają, utrzymując jeszcze przez dłuższy czas po wyłączeniu grzejnika z prądu efekt ogrzewania pomieszczenia.

01.12.2017 14:00
Mario Radiators