Jak podłączyć grzejnik łazienkowy? Dowiedz się wszystkiego o montażu kaloryferów łazienkowych

Jak podłączyć grzejnik łazienkowy? Dowiedz się wszystkiego o montażu kaloryferów łazienkowych

Jak podłączyć grzejnik łazienkowy? Dowiedz się wszystkiego o montażu kaloryferów łazienkowych

Jak podłączyć grzejnik łazienkowy? To pytanie, które należy zadać sobie jeszcze przed wyborem nowego kaloryfera do łazienki. Przy wyborze odpowiedniego modelu musimy bowiem wziąć pod uwagę nie tylko wielkość grzejnika, jego moc i kwestie estetyczne. Aby urządzenie spełniało swoją podstawową rolę, jaką jest ogrzewanie pomieszczenia, musi zostać właściwie podłączone. Zobaczmy, jak wygląda kwestia montażu grzejników łazienkowych różnych typów i o czym należy pamiętać podczas zakupów, aby bez kłopotów podłączyć grzejnik w naszej łazience!

Spis treści:
Jakie istnieją sposoby montażu grzejników łazienkowych?
Jak podłączyć wodny grzejnik łazienkowy?
Co zrobić, gdy w naszej łazience nie ma możliwości podłączenia grzejnika do c.o.?
Jak podłączyć elektryczny grzejnik łazienkowy?
Więcej niż c.o., czyli jak podłączyć grzejnik łazienkowy z dodatkową grzałką?
Jak podłączyć drabinkowe grzejniki łazienkowe marki Mario Radiators?

Jakie istnieją sposoby montażu grzejników łazienkowych?

Istnieją dwa podstawowe sposoby montażu grzejników łazienkowych – dotyczą one nie tylko grzejników drabinkowych, lecz właściwie wszystkich modeli urządzeń grzewczych. Urządzenia te – w zależności od ich typu i tego, do jakiej pracy są przystosowane – podłącza się zwykle albo do instalacji centralnego ogrzewania, albo łączy w puszce lub w gniazdku z instalacją elektryczną. W pierwszym przypadku z instalacji c.o. doprowadzana jest do grzejnika ciepła woda, która ma za zadanie nagrzać urządzenie do tego stopnia, że będzie ono w stanie przekazywać ciepło dalej, nagrzewając tym samym powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajduje – czyli w naszym przypadku w łazience. W tej sytuacji grzejnik działa jednak wyłącznie w czasie tak zwanego sezonu grzewczego, który w naszym kraju trwa zwykle od późnej jesieni do wiosny. Poza sezonem kotły instalacji c.o. nie są zwykle nagrzewane, aby zmniejszyć zużycie paliw oraz energii. Dlatego też jeżeli potrzebujemy całorocznego dogrzewania lub dosuszania łazienki, warto rozważyć zakup innego modelu niż po prostu grzejnik wodny.

Jednym z możliwych rozwiązań będzie w takim przypadku zakup grzejnika elektrycznego. Grzejnik tego typu może działać bowiem nawet przez cały rok. Po podłączeniu do instalacji elektrycznej w puszce lub za pomocą gniazda urządzenie to pobiera bowiem energię elektryczną, dzięki której wytwarzane jest ciepło. Taki grzejnik działa więc wyłącznie dzięki dopływowi prądu elektrycznego, bez udziału wody z instalacji centralnego ogrzewania, co pozwala na jego użytkowanie niezależnie od pory roku. Sprawdzi się nie tylko w dosuszaniu wilgotnej łazienki, w której odprowadzanie wilgoci z powietrza jest utrudnione i wymaga ciągłej pracy grzejnika, lecz nawet wówczas, gdy w maju zaskoczą nas przymrozki, lub gdy złapie nas lipcowa ulewa i będziemy potrzebowali szybko dosuszyć przemoknięte ubrania.

To, w jaki sposób podłącza się dany model grzejnika, zależy przede wszystkim od jego typu. Na rynku znajdziemy grzejniki przeznaczone wyłącznie do montażu w połączeniu z instalacją c.o., a także grzejniki dopasowane tylko do współpracy z instalacją elektryczną. Dostępne są jednak także modele, które w zależności od naszych potrzeb możemy zamontować na oba z tych sposobów lub łącząc obie instalacje w przypadku grzejników wodnych z dodatkową grzałką elektryczną. Aby uniknąć awarii spowodowanej błędnym montażem, należy jednak zawsze zapoznać się dokładnie z informacjami technicznymi danego modelu oraz instrukcją montażu dołączoną przez producenta.

Dowiedz się jak podłączyć grzejnik Lux City

Jak podłączyć wodny grzejnik łazienkowy i na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze tego typu urządzenia?

Aby podłączyć wodny grzejnik łazienkowy, musimy koniecznie zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że w zależności od tego, czy planujemy całkowity remont łazienki, wiążący się między innymi z kuciem ścian, mamy do wyboru różne rozwiązania. Jeżeli jesteśmy gotowi na tak poważny remont, a także w sytuacjach, gdy stawiamy nowy budynek i możemy wykonać całą instalację c.o. od podstaw, możemy najpierw wybrać ten model grzejnika, który najbardziej przypadł nam do gustu, a następnie do niego dopasować rozstaw przyłączy hydraulicznych, do których będziemy montować grzejnik. Jeżeli nie planujemy jednak w najbliższym czasie generalnego remontu, pozostaje nam tylko wymierzenie rozstawu przyłączy hydraulicznych w naszym obecnym grzejniku i znalezienie na rynku grzejnika o odpowiedniej wartości tego parametru. Pamiętajmy jednak, że rozstaw przyłączy hydraulicznych to nie to samo co szerokość grzejnika!

Warto tu zaznaczyć, że w sytuacji, gdy możemy od nowa wykonać instalację c.o., warto zdecydować się na zaplanowanie jej w taki sposób, aby pasowały do niej grzejniki o najbardziej uniwersalnych rozmiarach przyłączy hydraulicznych. Jest to obecnie najpopularniejsze podłączenie o wymiarach 50 mm po osi przyłączy, znane również jako tak zwane V podłączenie. Dzięki temu rozwiązaniu na lata zminimalizujemy problemy związane z dopasowaniem nowego grzejnika, a nasza instalacja zapewni nam łatwość montażu kolejnych urządzeń nawet w przypadku, gdy będziemy chcieli wymienić grzejnik na znacznie większy czy zdecydowanie mniejszy.

Poza rozstawem przyłączy czynnikiem decydującym o tym, jak podłączyć grzejnik wodny w łazience, jest sposób prowadzenia instalacji. Choć najczęstszym rozwiązaniem w przypadku łazienek jest ukrycie rur w ścianach, możemy spotkać się także z instalacją ukrytą w podłodze, która wymagać będzie dolnego podłączenia grzejnika. W przypadku instalacji ściennych najwygodniejsze będzie podłączenie urządzenia od boku w taki sposób, aby rura zasilająca znajdowała się u góry grzejnika, a rura powrotna na dole. Po zamontowaniu właściwych zaworów do wyprowadzonej ze ściany instalacji (zasilający u góry, powrotny na dole) przygotowujemy grzejnik, do którego należy wkręcić śrubunki. Następnie zawieszamy grzejnik na przygotowanych konsolach i koniecznie sprawdzamy szczelność wszystkich elementów, takich jak odpowietrznik  czy korki zaślepiające. Ostatnim krokiem jest podłączenie grzejnika do zaworów z wykorzystaniem szczeliwa. Po upewnieniu się, że wszystkie części zostały właściwie dokręcone, możemy odkręcić zawór doprowadzający wodę do grzejnika.

Jak rozwiązać sytuację, gdy w naszej łazience nie ma możliwości podłączenia grzejnika do c.o.?

W sytuacji, gdy w naszej łazience nie ma możliwości podłączenia grzejnika do c.o., możemy z łatwością zamontować grzejnik elektryczny. W odróżnieniu od grzejników wodnych, które wymagają dostępu do instalacji centralnego ogrzewania za pomocą rozbudowanego systemu rur, grzejnikom elektrycznym wystarczy dostęp do energii elektrycznej, którą z łatwością doprowadzimy do każdego miejsca w naszym domu czy mieszkaniu.

Grzejniki elektryczne były dotychczas wykorzystywane głównie jako sposób na dogrzewanie domu. Dziś jednak coraz częściej klienci korzystają z nich jako z głównego źródła ciepła, na co pozwala fakt, że urządzenia te stają się coraz bardziej opłacalne. Ich cena jest stosunkowo niska nawet w przypadku dobrych urządzeń pochodzących od renomowanych producentów, a koszty ogrzewania wcale nie muszą być znacząco wyższe niż w przypadku c.o. - wszystko zależy od doboru właściwych materiałów. Warto zauważyć, że urządzenia te nie tylko mogą posłużyć nam przez cały rok, ale też nie wymagają uwzględniania strat ciepła, które musimy zawsze wziąć pod uwagę w przypadku grzejników c.o. Tam bowiem dopływająca do grzejnika woda musi przebyć określoną drogę, w trakcie której traci część temperatury. Energia elektryczna w przypadku zasilanych ją grzejników jest natomiast w stu procentach wykorzystywana do nagrzania samego urządzenia.

Grzejniki elektryczne pojawiają się więc nie tylko tam, gdzie instalacja centralnego ogrzewania nie może zostać doprowadzona. Ich podłączenie jest bardzo proste – wystarczy przymocować do ściany właściwe uchwyty, dołączane zazwyczaj przez producenta do danego modelu grzejnika, a następnie umocować na nich samo urządzenie. Grzejnik podłącza się do prądu albo za pomocą wtyczki przystosowanej do gniazd elektrycznych, albo za pomocą samego przewodu, który należy umieścić w puszce. Należy przy tym zwrócić uwagę, czy urządzenie wymaga uziemienia, i zadbać o poprawne ułożenie biegunów w puszce.

Jak podłączyć grzejnik Betube?

Jak podłączyć elektryczny grzejnik łazienkowy tak, aby zachować pełne bezpieczeństwo jego użytkowania w każdej sytuacji?

Elektryczne grzejniki łazienkowe są co prawda proste w montażu, jednak wymagają one zachowania odpowiednich środków ostrożności już przy wyborze miejsca, w którym zamierzamy nasz grzejnik podłączyć. Wynika to z faktu, że grzejnik elektryczny może stwarzać poważne zagrożenie, gdy znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie strumienia wody. Jako że łazienka to jedno z pomieszczeń, w których wszelkie sprzęty są najbardziej narażone na kontakt z wilgocią lub wodą, należy pamiętać nie tylko o tym, aby wybierać wyłącznie modele przystosowane do pracy w łazience i posiadające szczelną obudowę oraz tak zwaną podwójną izolację. Ważne jest również właściwe umiejscowienie urządzenia.

Aby zachować pełne bezpieczeństwo, należy przede wszystkim zachować odpowiednie odległości od źródeł wody. Zakłada się tu, że odpowiednie będzie utrzymanie w poziomie odległości przynajmniej 0,6 m od krawędzi kabiny prysznicowej czy wanny i podobnej w przypadku umywalki czy bidetu. Niedopuszczalne jest jednak montowanie elektrycznych urządzeń grzewczych nad wannami, brodzikami czy innymi elementami armatury będącymi bezpośrednimi źródłami bieżącej wody. Zachowanie tych warunków ma na celu uchronienie użytkowników przed poważnymi skutkami ewentualnej awarii. Choć w przypadku nowoczesnego  sprzętu renomowanych producentów awarie nie zdarzają się niemal nigdy, ewentualne ich skutki mogłyby doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci osoby przebywającej akurat w łazience, dlatego lepiej dmuchać na zimne i unikać potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

Aby zachować pełne bezpieczeństwo użytkowania grzejnika elektrycznego, należy pamiętać też o umieszczeniu w odpowiednim miejscu nie tylko samego urządzenia, ale też gniazda elektrycznego lub puszki instalacyjnej, z którą połączymy grzejnik. Również one nie powinny znajdować się nad umywalką, wanną czy brodzikiem. Należy także zachować 0,6 m odległości poziomo od tych sprzętów. Ponadto gniazda i puszki nie powinny być umieszczone niżej niż 10 cm od linii podłogi i powinny być łatwo dostępne – nie należy więc ukrywać ich za elementami wystroju lub wyposażenia pomieszczenia. Należy także pamiętać o tym, że gniazdka elektryczne montowane w łazienkach powinny mieć odpowiednią klasę szczelności, aby nie zagrażały im przypadkowe bryzgi wody czy nadmierna wilgoć w powietrzu.

Więcej niż c.o., czyli jak podłączyć grzejnik łazienkowy z dodatkową grzałką?

Urządzeniem, które łączy w sobie zalety łazienkowego grzejnika c.o. z grzejnikiem elektrycznym, jest model grzejnika wodnego z dodatkową grzałką elektryczną. Model taki ma dziś w swojej ofercie większość producentów grzejników łazienkowych. Aby maksymalnie ułatwić sobie kwestie związane z doborem i montażem grzałki, warto zdecydować się na urządzenie, do którego w ofercie producenta znajdziemy idealnie dopasowane do konkretnych modeli grzałki i osprzęt potrzebny do ich montażu.

Decydując się na montaż grzejnika wodnego wyposażonego w dodatkową grzałkę elektryczną, należy jednak pamiętać o tym, że zgodnie z obowiązującymi przepisami również tego typu grzejniki powinno się koniecznie montować tak, aby zachować odstęp przynajmniej 0,6 m od obrysu wanny, brodzika czy umywalki lub bidetu. Nie należy również montować ich nad tymi urządzeniami.

Dzięki grzałce elektrycznej zamontowanej w grzejniku wodnym możemy w czasie sezonu grzewczego korzystać z ogrzewania zapewnianego przez instalację c.o., a w sytuacji, gdy podniesienie temperatury powietrza w łazience będzie nam potrzebne poza sezonem grzewczym, po prostu uruchomić grzałkę i za pomocą prądu elektrycznego nagrzać urządzenie. Dzięki temu niestraszne będą nam zarówno wczesnojesienne czy późnowiosenne przymrozki, lecz również chłodne i deszczowe letnie dni, podczas których konieczne będzie szybkie dosuszenie ręczników czy ubrań na grzejniku. Pamiętajmy jednak, że przed uruchomieniem grzałki poza sezonem grzewczym należy zamknąć zawór zasilający instalację. Uniemożliwimy w ten sposób krążenie wody w instalacji, co pozwoli na poprawną pracę grzałki.

Jak podłączyć grzejnik Elite?

 

Jak podłączyć nie tylko drabinkowe grzejniki łazienkowe marki Mario Radiators?

Nie tylko grzejniki drabinkowe, lecz wszystkie modele grzejników łazienkowych marki Mario Radiators należy podłączać dokładnie według instrukcji producenta. Ułatwiają to z pewnością szczegółowe informacje, jakie dostarczone nam zostaną wraz z wybranym modelem grzejnika. Zakup grzejnika w internetowym sklepie ułatwi nam też z pewnością dokładny opis i wymiary każdego z urządzeń znajdujących się w ofercie Mario Radiators.

Mario Radiators to producent specjalizujący się zarówno w wodnych, jak i w elektrycznych grzejnikach łazienkowych. W jego ofercie znajdziemy także modele grzejników przeznaczonych do podłączenia do instalacji c.o., do których można dokupić idealnie dopasowaną grzałkę o odpowiedniej mocy, która pozwoli nam korzystać z grzejnika przez cały rok. Ponadto grzejniki łazienkowe Mario Radiators spełniają wszelkie rygorystyczne normy, co zapewnia ich użytkownikom pełne bezpieczeństwo – oczywiście przy zachowaniu niezbędnych środków ostrożności przy montażu w przypadku grzejników podłączanych do prądu elektrycznego.

Grzejniki Mario Radiators są również urządzeniami o wyjątkowej wytrzymałości, co gwarantuje wykorzystanie do ich produkcji wyłącznie stali nierdzewnej najwyższej klasy AISI 403. Stal ta jest odporna na negatywne działanie wilgoci i wody, przez co sprawdza się idealnie w warunkach panujących w łazience, a wykonane z niej grzejniki mogą z powodzeniem spełniać również rolę wieszaków i suszarek do ręczników i innych wilgotnych tkanin. Grzejniki nie poddają się również negatywnemu działaniu silnych środków czyszczących i detergentów, których często używa się w łazienkach. Są również całkowicie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Potwierdzeniem tak wysokiej jakości jest aż 10-letni okres gwarancyjny producenta na wszystkie zakupione od marki Mario Radiators produkty.

13.08.2018 21:19
Radosław Sobieski