Jak odpowietrzyć kaloryfer? Dowiedz się, jak poprawnie odpowietrzyć zimny, zapowietrzony grzejnik!

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Dowiedz się, jak poprawnie odpowietrzyć zimny, zapowietrzony grzejnik!

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Dowiedz się, jak poprawnie odpowietrzyć zimny, zapowietrzony grzejnik!

Jak odpowietrzyć kaloryfer? To pytanie często pojawia się w okresie grzewczym – szczególnie w sytuacji, gdy jeden lub kilka grzejników w naszym domu nieoczekiwanie pozostaje zimne mimo uruchomienia ogrzewania. Sygnałem, że grzejnik jest zapowietrzony, może być również fakt, że nie ma on tej samej temperatury na całej powierzchni – może na przykład być ciepły na dole, ale zimny u góry. Jak wówczas postępować i czy konieczne będzie wezwanie fachowca? Dowiedz się, jak poprawnie odpowietrzyć grzejnik, aby uniknąć zalania i innych awarii!

Spis treści:
Zapowietrzony grzejnik – co to takiego?
Czy grzejnik, który nie grzeje, na pewno jest zapowietrzony?
Po czym poznać, że kaloryfer potrzebuje odpowietrzenia?
Jak odpowietrzyć grzejnik panelowy lub płytowy?
Odpowietrzanie starego grzejnika żeliwnego
Grzejniki z automatycznymi odpowietrznikami
Grzejnik, którego nie trzeba odpowietrzać?

Co to znaczy, że grzejnik jest zapowietrzony i wymaga odpowietrzenia?

Gdy słyszymy, że grzejnik  jest zapowietrzony i wymaga odpowietrzenia, często nie zdajemy sobie sprawy, co to właściwie oznacza. Sytuacja jest jednak dość prosta, a na to, co tak naprawdę się stało, wskazuje nam już samo pojęcie zapowietrzenia. Oznacza to bowiem, że wewnątrz grzejnika zgromadziło się powietrze, które uniemożliwia prawidłowy przepływ wody.

Zapowietrzanie dotyczy więc wyłącznie tradycyjnych grzejników wodnych i jest zjawiskiem niewystępującym w grzejnikach elektrycznych, które do działania nie potrzebują podłączenia do instalacji c.o., lecz wyłącznie do prądu elektrycznego. Przez to wielu klientów chętniej decyduje się na grzejniki elektryczne. Są one postrzegane jako bardziej trwałe i mniej kłopotliwe w długiej eksploatacji. W przypadku grzejników wodnych nie mamy bowiem wpływu na to, czy ulegną one zapowietrzeniu, czy nie. Wszystko zależy od jakości wody dostarczanej z wodociągów do instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli znajdują się w niej liczne pęcherzyki powietrza, ogrzewane wodą kaloryfery mogą ulegać częstemu zapowietrzaniu. Dotyczy to przede wszystkim grzejników znajdujących się w górnych częściach obiegu c.o. W przypadku bloków czy budynków wielorodzinnych z zapowietrzającymi się grzejnikami borykać będą się więc zwykle mieszkańcy ostatnich, najwyższych pięter. W domkach jednorodzinnych kłopoty z grzejnikami odczujemy w najwyżej zlokalizowanych pomieszczeniach, czyli na przykład na poddaszu.

Grzejniki zapowietrzone wymagają szybkiego działania. Pamiętajmy, że jeżeli we wnętrzu urządzenia znajduje się powietrze, to urządzenie to jest znacznie bardziej narażone na procesy utleniania, zwane popularnie korozją czy rdzewieniem. Jeżeli nie odpowietrzymy grzejnika najszybciej, jak to możliwe, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Długotrwałe zapowietrzenie kaloryfera prowadzi bowiem do powstania poważnych uszkodzeń w jego wnętrzu, które mogą stać się przyczyną awarii urządzenia. W skrajnych przypadkach może się nawet okazać, że uszkodzenia będą na tyle poważne i nieodwracalne, że jedynym rozwiązaniem pozostaje wymiana grzejnika na nowy. Pamiętajmy więc, że dobrej jakości grzejniki to wydatek rzędu co najmniej kilkuset złotych, podczas gdy odpowietrzenie nie kosztuje nas nic – możemy nawet przeprowadzić je sami, nie wzywając fachowca. Na odpowietrzanie należy zatem zdecydować się natychmiast, czyli najlepiej zaraz po zorientowaniu się, że dany grzejnik prawdopodobnie jest zapowietrzony. Najpierw jednak powinniśmy upewnić się, że przyczyną kłopotów z ogrzewaniem jest zapowietrzone urządzenie, a nie innego typu awaria. Jak to sprawdzić?

Co robić, kiedy grzejnik nie grzeje – czy zawsze konieczne jest odpowietrzenie kaloryfera?

Gdy grzejnik nie grzeje, choć powinien, zazwyczaj stawiamy na sytuację wymagającą odpowietrzenia kaloryfera. Jest to oczywiście jedna z możliwości, jednak jeżeli całe urządzenie pozostaje zimne, powinniśmy przyjrzeć się innym przyczynom, które mogłyby spowodować ewentualną awarię systemu ogrzewania. Zapowietrzone grzejniki są bardzo często ciepłe na dole i zimne w górnej części, rzadko natomiast pozostają chłodne na całej powierzchni.

Jeżeli grzejnik jest więc całkowicie zimny, wydaje się w ogóle nie uruchamiać i nie wydaje żadnych podejrzanych dźwięków, powinniśmy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia innego typu awarii. Grzejniki mogą pozostawać zimne lub chłodne na skutek osadzania się kamienia lub powstającej we wnętrzu urządzenia rdzy. Prowadzi to do zwężenia kanałów, którymi przepływa ogrzana woda, i zaburza odpowiednie działanie urządzenia. W takich przypadkach pomocna może być całkowita wymiana wody w grzejniku lub przeprowadzone przez fachowca płukanie kaloryfera. Są to jednak tylko tymczasowe rozwiązania – jeżeli raz wystąpią już tego typu problemy, bardzo prawdopodobne jest, że sytuacja będzie się powtarzać. W takich przypadkach warto wymienić grzejnik na nowy.

Jeżeli grzejnik nie grzeje jak należy, powinniśmy sprawdzić też wszystkie zawory doprowadzające i odprowadzające wodę. Jeżeli urządzenie nie emituje ciepła pomimo ustawionego na najwyższy poziom termostatu, mogło się zdarzyć, że zawór, przez który woda dopływa do urządzenia, został przypadkowo zakręcony. Warto też sprawdzić wszystkie zawory rozdzielające oraz dolny zawór grzejnika. W poważniejszych przypadkach przyczyną niewystarczająco ciepłych grzejników może być również niedrożność rur instalacji centralnego ogrzewania lub niewystarczająca moc pompy, odpowiedzialnej za doprowadzenie wody do każdego grzejnika w budynku.

Jeśli w pomieszczeniu jest zimno mimo gorącego grzejnika powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy ocieplenie budynku zostało wykonane poprawnie. Być może gdzieś wystąpiły mostki termiczne, przez które temperatura ucieka z wnętrza pomieszczenia. Możliwe jest również, że ściana zewnętrzna przy kaloryferze nie jest wystarczająco ocieplona, przez co ciepło wyprodukowane przez grzejnik jest przez nią pochłaniane. Warto wówczas zastosować dodatkową warstwę izolacji między kaloryferem a ścianą. Taka tymczasowa izolacja może nawet być wykonana z kartonu czy folii aluminiowej.

Odpowietrzanie grzejnika, kiedy nie grzeje

Jak poznać, że kaloryfer jest zapowietrzony i potrzebuje odpowietrzania?

Aby rozpoznać, czy kaloryfer faktycznie jest zapowietrzony i potrzebuje odpowietrzania, powinniśmy najpierw wyeliminować wszystkie inne możliwe przyczyny, dla których grzejnik mógłby nie działać. Jeśli jednak oceniliśmy już, że wszystkie zawory i pokrętła znajdują się w odpowiednich pozycjach, a sąsiedzi nie mają podobnych problemów (co oznacza, że nasz kłopot raczej nie został spowodowany wadliwym działaniem pompy), a mimo to nasz grzejnik nadal jest chłodny lub nie grzeje całą powierzchnią, możemy przypuszczać, że uległ on zapowietrzeniu. Zapowietrzone grzejniki charakteryzują się bowiem zwykle tym, że nagrzewają się bardzo nierównomiernie. W dolnej części, w której znajduje się woda, są ciepłe, lecz w górnej, wypełnionej powietrzem – które słabo przewodzi temperaturę – pozostają chłodne lub wręcz zimne. Taki stan grzejnika to niemal stuprocentowo pewny sygnał, że nasz grzejnik jest zapowietrzony i wymaga odpowietrzenia.

Ponadto grzejniki zapowietrzone wydają często charakterystyczne dźwięki, a przede wszystkim bardzo głośno pracują. Jeśli po uruchomieniu ogrzewania usłyszymy więc, że jeden z grzejników pracuje znacznie głośniej niż pozostałe, warto mu się bliżej przyjrzeć. Typowe są również dźwięki bulgotania lub przelewania się wody. Również one sugerują z niemal stuprocentową pewnością, że grzejnik jest zapowietrzony. W takim przypadku możemy zwrócić się do fachowca. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne wśród osób mieszkających w budynkach należących do spółdzielni czy znajdujących się pod zarządem administracji mieszkaniowej. Wówczas bowiem to właśnie wymienione organy odpowiedzialne są za wykonanie wszelkich napraw tego rodzaju. Możemy więc skontaktować się ze spółdzielnią czy administracją, a ona zadba o sprowadzenie fachowca, który zajmie się kłopotem. Nie będziemy musieli w takich przypadkach ponosić żadnych dodatkowych kosztów.

Jeżeli jednak mieszkamy w domku jednorodzinnym albo z różnych innych powodów wolelibyśmy samodzielnie przeprowadzić proces odpowietrzenia grzejnika, możemy bez problemu podjąć się tego zadania nawet, jeżeli nasza wiedza o kaloryferach i instalacjach c.o. jest, delikatnie mówiąc, niezbyt duża. Zwłaszcza w przypadku nowych grzejników; producenci dbają bowiem o zapewnienie maksymalnie prostego systemu pozwalającego na odpowietrzenie urządzenia w kilku nieskomplikowanych krokach. Nowe kaloryfery wyposażone są często w ręczne zawory, ułatwiające proces odpowietrzania zapowietrzonego urządzenia. Dowiedzmy się więc, jak to zrobić!

Odpowietrzanie grzejników, czyli jak poprawnie przeprowadzić zabieg odpowietrzania kaloryfera?

Po uznaniu kaloryfera za zapowietrzony możemy zabrać się za odpowietrzanie niedziałającego grzejnika. Pamiętajmy, że różne typy grzejników należy odpowietrzać na różne sposoby. Przedstawiony poniżej sposób sprawdza się w przypadku większości typów grzejników – drabinkowych, panelowych i płytowych – wyposażonych w ręczne zawory odpowietrzające. Do jego przeprowadzenia będziemy potrzebowali śrubokręta lub specjalnego klucza do odpowietrzania, który powinniśmy otrzymać wraz z zakupionym grzejnikiem lub podczas jego montażu. Dodatkowo konieczna będzie także miska lub inny pojemnik, do którego będzie spływała woda z odpowietrzanego kaloryfera.

Przed rozpoczęciem odpowietrzania musimy pamiętać, że najskuteczniejsze jest ono przy wystudzeniu całej instalacji. Jeśli nie chcemy lub nie możemy tego zrobić, przynajmniej grzejnik, którym akurat się zajmujemy, powinien być całkowicie chłodny. Należy więc zakręcić zawór grzejnikowy, gdyż pozwoli to na szybkie wystygnięcie wody znajdującej się w danym kaloryferze. Warto również zwiększyć ciśnienie wody w instalacji do około 1,3 atmosfery, dzięki czemu proces odpowietrzania będzie o wiele szybszy i dokładniejszy.

Proces odpowietrzania rozpoczynamy od zamknięcia zaworu przy termostacie. Następnie pod ręcznym zaworem odpowietrzającym umieszczamy miskę na wodę. Powoli odkręcamy zawór przy pomocy wspomnianego wcześniej śrubokręta lub klucza do odpowietrzania. Następnie czekamy, aż z zaworu zacznie wypływać woda – oznacza to, że usunęliśmy całe powietrze z grzejnika i wypełnił się on w całości płynem. Możemy teraz zakręcić – mocno! - zawór odpowietrzający i odkręcić termostat. Grzejnik powinien teraz nagrzać się równomiernie i działać poprawnie.

Jak odpowietrzyć stary, żeliwny kaloryfer?

W przypadku starych, żeliwnych kaloryferów odpowietrzanie może stanowić pewien problem. Proces ich odpowietrzania jest bowiem nieco trudniejszy. Wynika to z faktu, że nie są one zwykle wyposażone w ręczne zawory odpowietrzające, nie wspominając już nawet o automatycznych odpowietrzaczach.

Do odpowietrzenia grzejnika żeliwnego potrzebujemy zatem nie śrubokrętu, lecz nastawnych kluczy płaskich – dwóch – oraz, podobnie jak w przypadku grzejników z ręcznymi zaworami, miski na spływającą wodę. Tu również konieczne jest zamknięcie zaworu termostatu. Klucze umieszczamy na śrubunku znajdującym się po dwóch stronach termostatu i delikatnie odkręcamy śrubunek. Musimy robić to bardzo powoli, aby nie odkręcić za mocno. Wystarczy tylko lekko go rozszczelnić, tak by powietrze mogło swobodnie wydostać się na zewnątrz. Gdy tylko z otworu zacznie wydobywać się woda, należy natychmiast zakręcić śrubunek. Upewniamy się, że jest on dokręcony szczelnie. Grzejnik jest odpowietrzony – możemy ponownie odkręcić termostat.

Proces odpowietrzania grzejników żeliwnych wymaga jednak nieco wprawy – zbyt mocne odkręcenie śrubunku może skutkować obryzganiem wodą całego pomieszczenia, a niewystarczająco mocne dokręcenie go prowadzić do przeciekania i zalewania mieszkania. Dlatego klienci posiadający dawnego typu grzejniki żeliwne często decydują się na ich wymianę. W nowoczesnych grzejnikach wodnych ryzyko zapowietrzenia się jest znacznie niższe, a nawet jeśli taka sytuacja wystąpi, są one zwykle wyposażone w ręczne zawory do odpowietrzania lub w odpowietrzniki automatyczne.

Odpowietrzanie żeliwnego grzejnika

Jaka jest zasada działania grzejników z odpowietrznikami automatycznymi?

Wiemy już, jak odpowietrzyć grzejniki starego typu oraz grzejniki z ręcznym zaworem – a jak odpowietrzyć grzejnik z automatycznym odpowietrznikiem? Odpowiedź jest prosta. Grzejników z odpowietrznikami automatycznymi nie musimy odpowietrzać. Są one tak skonstruowane, by odpowietrznik uruchamiał się w nich w momentach, gdy we wnętrzu urządzenia zgromadzi się nadmiar gazów.

Najważniejszym elementem w odpowietrzniku automatycznym jest tak zwany pływak, czyli część, która prowadzi do otwarcia lub zamknięcia szczeliny, przez którą wydostaje się powietrze. Jeżeli poziom wody w grzejniku opadnie, a w jego górnej części znajdzie się gaz, pływak opada, naciskając na odpowiednią dźwignię. Powstająca przez naciśnięcie dźwigni szczelina jest przestrzenią, przez którą wydostaje się zgromadzone w urządzeniu powietrze. Gdy całe powietrze uleci, pływak unosi się wraz z rosnącym poziomem wody, a szczelina zamyka się. Z założenia odpowietrznik automatyczny jest więc bardzo sprytnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą martwić się o samodzielne odpowietrzanie urządzenia. Producenci odpowietrzników tego typu polecają je nie tylko do grzejników, lecz nawet do kolektorów słonecznych czy urządzeń służących do ogrzewania podłogowego. Są one przystosowane również do pracy w instalacjach otwartych jak i zamkniętych.

Niestety, tanie modele odpowietrzników automatycznych charakteryzują się wysoką awaryjnością. W wodzie znajdującej się w grzejniku gromadzić się mogą różnego rodzaju zanieczyszczenia, prowadzące do rozszczelnienia odpowietrznika, a w efekcie - do jego przeciekania. Jeśli zatem odpowietrznik automatyczny ma nam zapewnić komfort płynący z tego, że grzejnik będzie działał poprawnie bez jakichkolwiek ingerencji z naszej strony, warto zainwestować w droższe odpowietrzniki znanych firm.

Automatyczne odpowietrzanie grzejnika

Jakie grzejniki wybrać, aby uniknąć częstego odpowietrzania?

Aby uniknąć częstego odpowietrzania, warto wybrać grzejniki... elektryczne. Jak już wspomnieliśmy, nie wymagają one podłączenia do sieci centralnego ogrzewania. Działają wyłącznie dzięki dostępowi do prądu elektrycznego. Nie wykorzystują więc w ogóle wody, nie ma więc absolutnie najmniejszej szansy, że grzejnik tego typu mógłby się zapowietrzyć. Ponadto nowoczesne grzejniki elektryczne tworzone są często z wytrzymałych materiałów, takich jak na przykład stal nierdzewna, które wydajnie przewodzą ciepło i ogrzewają pomieszczenie, zużywając minimalne ilości energii. Są one również odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję spowodowaną kontaktem z wilgocią lub silnymi detergentami.

Wybierając grzejnik elektryczny firmy Mario Radiators mamy pewność, że urządzenie będzie nam służyło przez wiele lat. O bezawaryjności wszystkich modeli świadczy bowiem aż dziesięcioletnia gwarancja producenta. Ponadto wszystkie produkty Mario Radiators wykonane są z najwyższej jakości stali szlachetnej klasy AISI 403, co oznacza, że są całkowicie odporne na rdzewienie i nie ulegają uszkodzeniom mechanicznym ani chemicznym. Wybierając grzejnik elektryczny Mario Radiators otrzymujemy urządzenie z najwyższej półki. Ceny modeli grzejników firmy nie są jednak równie wygórowane, jak ich jakość – znajdziemy tu proste grzejniki w cenach zaczynających się już od około 200-300 złotych. Inwestycja tego typu na pewno opłaci się, jeżeli borykamy się z często zapowietrzającymi się kaloryferami żeliwnymi, które, aby powrócić do poprawnego działania, za każdym razem wymagają od użytkownika wiele wysiłku.

19.02.2018 15:23
Radosław Sobieski