Zawory do grzejników łazienkowych – jak wybrać odpowiednie zawory termostatyczne lub kątowe? Poznaj ceny!

Zawory do grzejników łazienkowych – jak wybrać odpowiednie zawory termostatyczne lub kątowe? Poznaj ceny!

Zawory do grzejników łazienkowych – jak wybrać odpowiednie zawory termostatyczne lub kątowe? Poznaj ceny!

Zawory do grzejników łazienkowych pozwalają na kontrolę pracy urządzeń grzewczych podłączonych do systemu centralnego ogrzewania dzięki otwieraniu i zamykaniu dróg przepływu ogrzanej wody w zależności od naszych potrzeb. Pozwalają one nie tylko regulować temperaturę grzejnika, ale też odłączyć dopływ wody na przykład wówczas, gdy potrzebujemy zdjąć urządzenie w celu jego wymiany lub pomalowania ściany znajdującej się za nim. Choć dawniej na rynku dostępne były właściwie tylko zawory umożliwiające albo całkowite otwarcie, albo zupełne zamknięcie przepływu, obecnie znajdziemy w sklepach również zawory pozwalające dostosować moc pracy grzejnika do naszych potrzeb. Dobrze dobrany zawór pozwoli nam zaoszczędzić energię, a dzięki temu zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Jak go jednak dobrać? Odpowiadamy!

Spis treści:
Jakie rodzaje zaworów do grzejników łazienkowych są dostępne na rynku?
Jaki zawór będzie odpowiedni dla naszego grzejnika łazienkowego?
Zalety montażu zaworów termostatycznych w grzejnikach łazienkowych
Kiedy warto wybrać zawory kątowe do grzejnika łazienkowego?
Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając zawory do grzejników łazienkowych?
Ceny zaworów termostatycznych do grzejników c.o. - czy to się opłaca?
Do jakich grzejników używać zaworów termostatycznych?

Jakie rodzaje zaworów do grzejników łazienkowych są dostępne na rynku?

Zanim skupimy się na tym, jaki zawór dobrać akurat do naszego grzejnika łazienkowego, warto się przyjrzeć ofercie produktów dostępnych na rynku. Wśród zaworów znajdziemy bowiem kilka różnych typów urządzeń, których sposób i zakres działania znacząco się różni, co ma wpływ na wykorzystanie ich w różnych sytuacjach i w różnych typach grzejników. Według najczęściej stosowanego podziału zawory do grzejników dzieli się na zawory odcinające oraz zawory termostatyczne.

Zawory odcinające

To najprostsze z urządzeń, które pozwalają wyłącznie na jednostopniową regulację, czyli na zamykanie lub otwieranie dróg przepływu ciepła w grzejnikach c.o. Nie ma tu możliwości regulacji pośredniej. Zawory odcinające mogą być sterowane na różne sposoby – między innymi dzięki działaniu sprężonego powietrza, pary wodnej czy oleju hydraulicznego.

Zawory termostatyczne

Tym mianem określa się zawory pozwalające regulować temperaturę grzejnika w zależności od naszych potrzeb. Montuje się je razem z odpowiednią głowicą termostatyczną. Na takiej głowicy oznaczone są różne poziomy otwarcia dróg przepływu, które skorelowane są z określoną temperaturą grzejnika. Dzięki temu mamy możliwość efektywnego wykorzystania energii cieplnej, co pozwala na maksymalną oszczędność, a dzięki temu minimalizuje koszty ogrzewania. Obecnie zawory termostatyczne wraz z głowicami (określanymi mianem po prostu termostatów) montuje się niemal we wszystkich grzejnikach – zarówno w łazienkach, jak i w sypialniach, pokojach dziennych, a także biurach i budynkach usługowych.

Zawory grzejnikowe możemy również podzielić w zależności od ich budowy – wyróżnia się zawory o figurze prostej, narożnej, kątowej (prawej lub lewej) i trzy- lub czterodrogowej. Możemy również wyróżnić zawory jedno- i dwururowe w zależności od typu instalacji, w której można je zamontować. Budowa i typ instalacji zaworu ma ogromne znaczenie podczas oceniania, jaki zawór będzie pasował do konkretnego modelu grzejnika.

Jaki zawór będzie odpowiedni dla naszego grzejnika łazienkowego?

Aby precyzyjnie określić, jaki zawór będzie odpowiedni akurat dla naszego grzejnika łazienkowego, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę sposób podłączenia urządzenia. Możemy bowiem wyróżnić modele zaworów przeznaczone do grzejników zasilanych bocznie lub do urządzeń zasilanych od dołu.

W przypadku każdego grzejnika konieczne jest także sprawdzenie, jaki jest rozmiar jego gwintu, gdyż koniecznie powinien on odpowiadać rozmiarowi gwintu wewnętrznego głowicy wybranego przez nas zaworu termostatycznego lub odcinającego. Należy również sprawdzić, czy sposób połączenia zaworu z głowicą jest w danym modelu grzejnika zakręcany czy zatrzaskowy. Następnie możemy przejść do wybierania zaworu odpowiedniego właśnie dla naszego kaloryfera.

Warto również wiedzieć, że wielu producentów zaworów zajmuje się dopasowywaniem tych artykułów do konkretnych modeli grzejników. W takich przypadkach zawór wykonany jest z odpowiednio dobranego metalu i ma właściwe możliwości przepływowe dla danego grzejnika. Dla grzejników niedużych, o stosunkowo niskiej mocy, odpowiednie są bowiem zawory o niskim przepływie, a większe i z założenia bardziej wydajne grzejniki wymagają wyższego współczynnika przepływu.

Grzejnik Classic HP Mario z zaworem

Zalety montażu zaworów termostatycznych w grzejnikach łazienkowych

Łazienka to nie jedyne pomieszczenie, w którym warto zamontować zawory termostatyczne w grzejnikach. Sprawdzą się one bowiem właściwie we wszystkich pozostałych pomieszczeniach, a ich główną zaletą jest możliwość ograniczenia zużycia energii i tym samym zmniejszenia kosztów ogrzewania. Dlaczego jednak szczególnie warto wybrać je do grzejników łazienkowych? Odpowiedź jest bardzo prosta. Łazienka jest bowiem pomieszczeniem, w którym optymalna temperatura potrzebna do odczuwania tak zwanego komfortu cieplnego to aż 24 stopnie Celsjusza. Dla porównania szacuje się, że komfort cieplny w pomieszczeniach, w których przebywamy w ciągu dnia – takich jak choćby biura – to około 21-22 stopnie, a w sypialni najlepiej mieć nie więcej niż 18 stopni Celsjusza. Dlatego choć łazienki są zwykle o wiele mniejsze niż pozostałe pomieszczenia, montowane w nich grzejniki powinny być wydajniejsze i być w stanie odpowiednio nagrzać pomieszczenie.

Aby jednak nie przegrzać łazienki – na przykład w wyniku długiej kąpieli czy gorącego prysznica – warto wybrać sposób ogrzewania, który pozwoli kontrolować moment włączania i wyłączania grzejników. Można oczywiście robić to za pomocą zdalnie sterowanych, nowoczesnych termoregulatorów. Tę samą funkcję zapewniają jednak dobrze znane zawory termostatyczne sterowane za pomocą głowic. Zawory te zmniejszają bowiem dopływ nagrzanej w piecu c.o. wody do grzejnika w sytuacji, gdy temperatura w pomieszczeniu się podniesie. Dzięki temu nie przegrzewamy pomieszczenia i nie wykorzystujemy energii cieplnej bez potrzeby. Głowice termostatyczne reagują bowiem nawet na nieznaczne zmiany temperatury powietrza w danym pomieszczeniu.

Montaż zaworów termostatycznych w pomieszczeniach pozwala także na różnicowanie temperatury w pomieszczeniach. Możemy bowiem w każdym z nich ustawić termostat na odpowiednim poziomie dla sypialni, pokoju dziennego i łazienki, a zawory zadbają o utrzymanie temperatury na określonym poziomie. Dzięki zaworom termostatycznym możemy także zmniejszyć ogrzewanie na przykład na czas nocy lub naszej nieobecności w domu podczas weekendowego czy wakacyjnego wyjazdu, co pozwala na znaczne obniżenie zużycia energii, a tym samym zmniejszenie rachunku za ogrzewanie.

Kiedy warto wybrać zawory kątowe, a kiedy proste do grzejnika łazienkowego?

To, czy powinniśmy wybrać zawory kątowe, czy może zawory o innych figurach, zależy od sposobu montażu naszego grzejnika łazienkowego. Zasada dopasowywania różnych typów zaworów jest jednak bardzo prosta. Zawory kątowe będą nam potrzebne przede wszystkim do prawidłowego montażu grzejnika łazienkowego zasilanego ze ściany, która znajduje się bezpośrednio za grzejnikiem o podłączeniu bocznym. W takiej sytuacji istnieje bowiem konieczność połączenia grzejnika z prostopadle do niego ułożonymi rurami, które wychodzą ze ściany. Wówczas należy koniecznie wybrać zawory kątowe, które pozwolą na zmianę kierunku przepływu wody o 90 stopni i zagwarantują szczelne połączenie pomiędzy rurą centralnego ogrzewania a grzejnikiem łazienkowym.

W przypadku grzejników łazienkowych montowanych w stosunkowo rzadko spotykanych w tego typu pomieszczeniach wnękach podokiennych stosuje się natomiast zawory proste. Ten typ zaworu sprawdzi się również, gdy podłączamy model grzejnika z przyłączem bocznym do pionu znajdującego się na tej samej ścianie pomieszczenia.

Zawory kątowo-narożne, czyli tak zwane zawory osiowe, stosuje się natomiast w przypadkach, gdy nie chcemy, aby głowica termostatyczna wystawała poza grzejnik łazienkowy. Zdarza się to przede wszystkim wówczas, gdy montujemy zawór termostatyczny w niewielkiej łazience, w której nawet nieznacznie wystający termostat mógłby stanowić poważną przeszkodę i być przyczyną znacznej niewygody dla użytkowników pomieszczenia. Zawór kątowo-narożny pozwala bowiem zamontować głowicę nie prostopadle, lecz równolegle do ściany, przy której znajduje się grzejnik, dzięki czemu zajmuje ona mniej miejsca, a mieszkańcom nie grozi ryzyko nabicia sobie guza o wystający element.

Zawór termostatyczny do grzejnika

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając zawory do grzejników łazienkowych?

Wybierając zawory do grzejników łazienkowych, koniecznie musimy zwrócić uwagę na parametry, które pozwolą nam na połączenie grzejnika z rurami instalacji c.o. - to oczywiste. Niemniej jednak nie jest to jedyna rzecz, której powinniśmy poświęcić więcej czasu przed zakupem odpowiednich zaworów. Równie istotna jest bowiem jakość wybranych przez nas zaworów oraz ich wytrzymałość, która nie zawsze odzwierciedlona jest w cenie danego modelu. Na rynku dostępne są dziś bowiem zawory o bardzo różnym przedziale cenowym, lecz modele najtańsze nie zawsze są złej jakości, tak samo jak najdroższe nie zawsze muszą być najbardziej trwałymi inwestycjami. Ważny jest tu bowiem nie tylko producent oraz walory estetyczne zaworu, lecz przede wszystkim materiał, z którego został on wykonany.

Zawory grzejnikowe, podobnie jak same grzejniki, są artykułami, które przez cały czas swojej pracy mają bezpośredni kontakt z wodą. Przed zakupem określonego modelu warto sprawdzić, czy materiał, z którego zostały wykonane, jest odporny na jej szkodliwe działanie. Z tego względu poleca się przede wszystkim zawory wyprodukowane z mosiądzu lub z nowoczesnych stopów stali nierdzewnej – na przykład takich, z których wykonuje się również grzejniki łazienkowe Mario Radiators. Metale te nie są bowiem podatne na korozję wodną, zwaną popularnie po prostu rdzewieniem, dzięki czemu są w stanie przetrwać bezawaryjnie przynajmniej kilkanaście lat. W przypadku zaworów wykonanych z mosiądzu warto jednak wybierać modele niezawierające niklu, który mógłby w kontakcie z wodą z centralnego ogrzewania przedostać się do instalacji wody pitnej. Jest on bowiem szkodliwy i nie powinien być spożywany przez ludzi w zbyt dużych stężeniach.

Poza materiałem istotna jest także szczelność zaworu oraz jakość sprężyny znajdującej się w środku urządzenia. Wybierając dobrej jakości produkty wykonane z wytrzymałych i bezpiecznych materiałów i sprawdzając dokładnie szerokość gwintów, do których zawór musi idealnie pasować, możemy jednak mieć pewność, że dany zawór sprawdzi się w przypadku naszego grzejnika i nie będzie wymagał naprawy ani wymiany.

Ceny zaworów termostatycznych do łazienkowych grzejników c.o. - czy to się opłaca?

Ceny zaworów termostatycznych nie tylko do łazienkowych grzejników c.o. są wyższe niż ceny zaworów odcinających o tych samych parametrach i wykonanych z tych samych materiałów. Koszt zakupu pojedynczego zaworu odcinającego z dobrego materiału i wyprodukowanego przez renomowaną firmę nie przekracza bowiem zwykle górnej granicy 20 złotych. Od 20 złotych zaczynają się natomiast ceny samych zaworów regulacyjnych – bez głowicy termostatycznej. Za pełny zestaw potrzebny do montażu zaworu termostatycznego w przypadku najtańszych modeli będziemy musieli zapłacić przynajmniej około 40-50 złotych, a w przypadku modeli dekoracyjnych lub produkowanych przez najbardziej znane na świecie firmy zajmujące się wytwarzaniem osprzętu do grzejników pokojowych oraz łazienkowych nierzadko nawet kilkakrotnie więcej. Jeżeli jednak zależy nam na prostym i funkcjonalnym modelu wykonanym z dobrej jakości materiału, powinniśmy zmieścić się w przedziale od 50 do maksymalnie 250 złotych. Dekoracyjne modele mogą jednak przekraczać nawet górną granicę 800 złotych.

Pojawia się więc proste pytanie – czy to się opłaca? Czy nie wystarczy montaż prostego zaworu odcinającego, który pozwoli na uruchomienie grzejnika w razie potrzeby i całkowite wyłączenie go po osiągnięciu docelowej temperatury. Być może dla niektórych klientów będzie to wystarczające. Pamiętajmy jednak, że zakup dobrej jakości zaworu termostatycznego w komplecie z głowicą to jednorazowy koszt, który jest inwestycją przynajmniej na kilka lub nawet kilkanaście nadchodzących lat. W tej perspektywie nawet koszt rzędu 250 złotych nie powinien nas przerażać – w ciągu roku wydamy bowiem na nasz nowy zawór nieco ponad 20 złotych miesięcznie, czyli tyle, ile każdy z nas wydaje z pewnością na przekąski czy inne zbędne wydatki.

Jednocześnie należy zauważyć, że koszt zakupu zaworu głowicy termostatycznej w przypadku, gdy posiadaliśmy do tej pory tylko zawór odcinający, z pewnością zwróci nam się maksymalnie w ciągu jednego sezonu grzewczego w postaci znacznie niższych rachunków za ogrzewanie. Dzięki temu, że termostat sam zadba o zamknięcie przepływu nagrzanej wody w grzejniku w momencie, w którym temperatura w powietrzu nagrzeje się do odpowiedniego poziomu, nie będziemy musieli martwić się o samodzielne kontrolowanie temperatury. Jest to istotne nie tylko wówczas, gdy bierzemy ciepłą kąpiel, która i tak nagrzewa pomieszczenie, a zapomnieliśmy wcześniej wyłączyć grzejnik. Oszczędności płynące z korzystania z termostatu są największe wówczas, gdy notorycznie nie zamykamy przepływu wody, na przykład wychodząc do pracy lub wyjeżdżając na wakacje – nawet tylko kilkudniowe. Dlatego warto rozważyć montaż zaworu termostatycznego także w naszej łazience.

Dobierz odpowiedni zawór do grzejnika grzejnik Fenix Mario

Z jakimi modelami grzejników łazienkowych połączyć zawory termostatyczne aby zmaksymalizować oszczędności?

Aby zmaksymalizować oszczędności płynące z korzystania z zaworu termostatycznego, warto wybrać grzejnik łazienkowy wykonany z najbardziej energooszczędnego materiału, jakim bez wątpienia jest wysokiej jakości stal nierdzewna. Grzejniki wykonane ze stali nierdzewnej bardzo szybko się nagrzewają, dzięki czemu w momencie, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej określonego poziomu, otwarcie przepływu wody z c.o. umożliwi maksymalnie szybkie nagrzanie łazienki do komfortowej temperatury. Jednocześnie po osiągnięciu określonego odpowiednim ustawieniem głowicy termostatu komfortu cieplnego, jakim dla łazienki jest około 24 stopni Celsjusza, termostatyczny zawór zamknie przepływ, a grzejnik pozostanie ciepły jeszcze przez dłuższy czas. Jest to możliwe właśnie dzięki właściwościom stali nierdzewnej, która szybko się nagrzewa, lecz znacznie wolniej stygnie. Dzięki temu do ogrzewania pomieszczenia można wykorzystywać także energię akumulowaną w grzejniku, co pozwala maksymalnie obniżyć zużycie energii, a tym samym znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania, do których byliśmy kiedyś przyzwyczajeni.

10.07.2018 16:00
Radosław Sobieski