Ogrzewanie łazienki – jaki sposób wybrać? Dowiedz się, czy warto się zdecydować na ogrzewanie podłogowe do łazienki!

Ogrzewanie łazienki – jaki sposób wybrać? Dowiedz się, czy warto się zdecydować na ogrzewanie podłogowe do łazienki!

Ogrzewanie łazienki – jaki sposób wybrać? Dowiedz się, czy warto się zdecydować na ogrzewanie podłogowe do łazienki!

Ogrzewanie łazienki to jedno z kluczowych zagadnień, którym powinniśmy poświęcić chwilę podczas planowania remontu mieszkania lub przy budowie nowego domu. Przed podjęciem decyzji o tym, na jaki sposób ogrzewania łazienki się zdecydujemy, warto się bliżej przyjrzeć wadom i zaletom różnych typów ogrzewania i wybrać ten, który będzie dla nas najbardziej komfortowy, a przy tym energooszczędny i przyjazny zarówno naszemu portfelowi, jak i środowisku naturalnemu. Co wyróżnia poszczególne metody ogrzewania i które z nich sprawdzą się w nowo budowanym domu jednorodzinnym, a które powinniśmy wybrać do mieszkania w bloku? 

Spis treści:
Jakie są metody ogrzewania łazienek?
Jak działa podłogowe ogrzewanie łazienki?
Wady i zalety instalacji ogrzewania podłogowego w łazience
Ogrzewanie małej łazienki grzejnikami wodnymi
Grzejniki elektryczne, czyli nie tylko ogrzewanie łazienki poza sezonem grzewczym
Jak wybrać odpowiedni grzejnik do ogrzewania łazienki?

Jakie są metody ogrzewania łazienek? 

Istnieje pięć najpopularniejszych metod stosowanych dziś w ogrzewaniu łazienek. Są to:

  • wodne ogrzewanie podłogowe,
  • elektryczne ogrzewanie podłogowe, 
  • ogrzewanie grzejnikami wodnymi podłączonymi do instalacji c.o.,
  • ogrzewanie grzejnikami wodnymi podłączonymi do instalacji c.o. z dodatkową grzałką elektryczną,
  • ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi.

Na rynku dostępne są dziś produkty setek różnych marek, z których każda zajmuje się innym typem urządzeń grzewczych, od grzejników różnego typu aż po elektryczne maty grzewcze czy elementy do instalacji podłogowego ogrzewania wodnego. Każda ze wspomnianych metod ma jednak oczywiście swoich zwolenników i przeciwników. Przyjrzyjmy się więc cechom charakterystycznym każdej z nich i zobaczmy, która najlepiej spełni nasze oczekiwania!

Jak działa podłogowe ogrzewanie łazienki i czy można zainstalować je także w mieszkaniu w bloku?

Coraz popularniejsze w ostatnim czasie staje się podłogowe ogrzewanie łazienek, choć wielu klientów uważa, że rozwiązanie tego typu nie nadaje się do mieszkania w bloku. Jest to tylko po części prawda. Wyłącznie w domkach jednorodzinnych jest bowiem możliwa instalacja wodnego ogrzewania podłogowego. Ten typ ogrzewania musi bowiem zostać zaplanowany już na etapie projektowania budynku, gdyż w celu jego montażu konieczne jest odpowiednie przygotowanie betonowej wylewki podłogi. W bloku czy kamienicy możemy za to zainstalować elektryczne ogrzewanie podłogowe w postaci cienkich, łatwych w montażu mat.

Czym jednak właściwie jest ogrzewanie podłogowe? To proste – zamiast grzejników, które standardowo umieszcza się na ścianach, w przypadku ogrzewania podłogowego elementy grzewcze znajdują się pod wierzchnią warstwą podłogi. W przypadku ogrzewania wodnego są to po prostu odpowiednio zaprojektowane rurki, przez które płynie woda ogrzana w kotle c.o. - zupełnie jak w przypadku grzejnika wodnego. Elektryczne ogrzewanie podłogowe możemy wykonać różnymi sposobami, jednak najpopularniejszy jest właśnie montaż maty grzewczej, która umiejscowiona zostaje na przykład w kleju łączącym podłogę z ułożonymi na niej płytkami. Mata taka po podłączeniu do prądu może być sterowana zdalnymi, automatycznymi termoregulatorami.

Ogrzewanie podłogowe jest na pierwszy rzut oka niewidoczne i nie zajmuje powierzchni, co doceniają zwłaszcza posiadacze bardzo małych łazienek. W przypadku ogrzewania podłogowego ważne jest również to, że podłoga nie jest – a przynajmniej nie powinna być – podgrzewana do tak wysokich temperatur, do jakich podgrzewa się tradycyjne grzejniki. Wykorzystuje ono bowiem zjawisko tak zwanego ogrzewania płaszczyznowego, w którym powierzchnia grzejna jest bardzo duża, a dzięki temu jej temperatura może być stosunkowo niska. Niemniej jednak ogrzewanie podłogowe ma również swoje ciemne strony. Poznajmy wady i zalety ogrzewania podłogowego!

Ogrzewanie łazienki grzejnikiem łazienkowym Heat Point Lux HP

Wady i zalety instalacji ogrzewania podłogowego w łazience

Jak wszystkie inne typy ogrzewania łazienek również ogrzewanie podłogowe ma i wady, i zalety. Największą z jego zalet jest z pewnością jedna ze wspomnianych już przez nas cech, a mianowicie to, że w przypadku instalacji tego typu ogrzewania nie przeznaczamy dodatkowej powierzchni małej łazienki na montaż grzejnika. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest także stosunkowo łatwe w montażu, a jego instalacja wymaga od nas jedynie przeprowadzenia niewielkiego remontu posadzki, pod którą umiejscowimy odpowiedniej mocy matę grzewczą. Instalacja tego typu ogrzewania ma jednak również swoje poważne wady, które musimy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o instalacji ogrzewania podłogowego.

Przede wszystkim decydując się na ogrzewanie podłogowe, musimy pamiętać o tym, że jest to typ ogrzewania o bardzo małej bezwładności cieplnej. Oznacza to, że podłoga, zwłaszcza wykonana z ceramicznych kafli, które często zdobią nasze łazienki, bardzo powoli się nagrzewa, a następnie równie wolno stygnie. Dlatego też jeżeli planujemy rozgrzać się gorącą kąpielą, musimy nastawić termostat w łazience na wyższą temperaturę przynajmniej pół godziny przed wejściem do wanny, a następnie wyłączyć go podczas kąpieli. Jeżeli uruchomimy ogrzewanie w momencie wejścia do łazienki i wyłączymy po kąpieli, przez pierwszych kilkanaście minut może być nam po prostu za zimno, a pod koniec kąpieli w łazience nagrzanej dodatkowo gorącą wodą będzie zdecydowanie zbyt gorąco.

Ponadto ogrzewanie podłogowe wymaga od nas wcześniejszego zaplanowania całego układu łazienki. Mat grzewczych nie układa się bowiem pod stałymi elementami zabudowy, takimi jak choćby wanna czy kabina prysznicowa. Nie zaleca się jednak również ich montażu w miejscu, gdzie zamierzamy ustawić pralkę czy nawet nieco większych rozmiarów kosz na pranie. Elementy grzewcze nie mogą bowiem znajdować się w miejscach, z których odprowadzanie ciepła będzie utrudnione. Dlatego jeżeli lubimy majstrować przy wystroju wnętrza i często przestawiamy lub dostawiamy różnego typu meble i urządzenia w łazience, ogrzewanie podłogowe nie jest raczej dla nas – chyba że zamierzamy do absolutnie każdego mebla doczepiać odpowiednio wysokie nóżki, gwarantujące bezpieczny przepływ powietrza.

Na ogrzewanie podłogowe powinny uważać również osoby cierpiące z powodu chorób krążenia. Utrzymywanie temperatury podłogi na poziomie wyższym niż 26 stopni Celsjusza może bowiem negatywnie wpływać na krążenie krwi w naszym organizmie ze względu na zbyt dużą różnicę temperatur otoczenia naszych stóp oraz głowy. Koniecznie należy więc dbać o to, aby temperatura podłogi nie była za wysoka.

Ogrzewanie łazienki grzejnikiem Venus Mario Radiators

Ogrzewanie małej łazienki grzejnikami wodnymi

Mimo rosnącej popularności ogrzewania podłogowego, wielu Polaków nadal decyduje się na montaż grzejnika wodnego nawet w małej łazience. Grzejniki tego typu do odpowiedniego działania wymagają połączenia z instalacją centralnego ogrzewania. Przez nią bowiem dostarczana jest woda podgrzana w kotle lub piecu centralnego ogrzewania, dzięki której grzejniki oddają ciepło do określonych pomieszczeń. W grzejniki tego typu wyposaża się wciąż nie tylko łazienki, ale też pokoje dzienne, sypialnie, kuchnie, a nawet pomieszczenia biurowe czy usługowe.

Grzejniki wodne doceniane są przede wszystkim za stosunkowo niewielkie zużycie energii. Są również stosunkowo łatwe w montażu. Jedyną poważną wadą grzejników wodnych jest jednak oczywiście niemożność zainstalowania ich w miejscach, do których nie ma możliwości doprowadzenia instalacji c.o. Innym problemem, na który często powołują się zwolennicy innych typów ogrzewania, jest to, że grzejnik wodny z założenia działa tylko w sezonie grzewczym, czyli w naszych warunkach klimatycznych standardowo od później jesieni do wczesnej wiosny. Jeżeli nasza łazienka wymaga dogrzewania czy nawet dosuszania po cieplejszej kąpieli czy dłuższym prysznicu, grzejnik wodny nie rozwiąże naszych kłopotów. Producenci wyszli jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów i dziś właściwie każdy grzejnik wodny możemy wyposażyć w dodatkową grzałkę elektryczną. Dzięki niej wodę w grzejniku możemy podgrzać nawet wówczas, gdy piec c.o. już nie pracuje, i cieszyć się ciepłą i przytulną łazienką także poza sezonem grzewczym. Grzejnik z dodatkową grzałką powinien jednak być zamontowany w odpowiednim miejscu – tak, aby jako urządzenie elektryczne nie stwarzał zagrożenia dla użytkowników pomieszczenia. O kwestii bezpieczeństwa podczas korzystania z grzejników z grzałką wspomnimy jednak szerzej w sekcji poświęconej grzejnikom elektrycznym.

Grzejniki wodne sprawdzają się w małych łazienkach również dzięki nowoczesnym designom, proponowanym nam dziś przez czołowych producentów artykułów tego rodzaju. Grzejnik wodny dawno przestał bowiem być niezbyt ładnym, ale funkcjonalnym urządzeniem. Dziś wraz z funkcjonalnością idzie wręcz dekoracyjny wygląd. Dodatkowo producenci zadbali o potrzeby posiadaczy najmniejszych łazienek, projektując grzejniki o niewielkich wymiarach i niezbyt dużych mocach, które dodatkowo posłużyć mogą za wieszak na ręcznik czy szlafrok. Dzięki temu nie tylko nie zagracamy przestrzeni niezbyt dobrze prezentującym się urządzeniem, lecz zyskujemy ozdobę, funkcjonalny grzejnik oraz wieszak na wilgotne ręczniki w jednym!

Grzejniki elektryczne, czyli nie tylko ogrzewanie łazienki poza sezonem grzewczym

Główną zaletą grzejników elektrycznych wykorzystywanych nie tylko w ogrzewaniu łazienek jest to, że działają przez cały rok. Są one zupełnie niezależnie od sezonu grzewczego, od którego – jak już wspomnieliśmy – całkowicie uzależnione są grzejniki wodne bez grzałek. Dodatkowo uznaje się je obecnie za jedne z najbardziej ekonomicznych i przyjaznych środowisku modeli. Grzejnik elektryczny całą pobieraną przez siebie energię zamienia bowiem w ciepło. Nie musimy się liczyć tu z żadnymi stratami energii powiązanymi z transportem nagrzanej wody od kotła do grzejnika. Powinniśmy jednak pamiętać o konieczności zadbania o bezpieczne usytuowanie grzejnika – podobnie jak w przypadku grzejników wodnych wyposażonych w dodatkową grzałkę elektryczną. To, że grzejnik jest urządzeniem elektrycznym, oznacza, że absolutnie nie powinien mieć kontaktu z bieżącą wodą. Zamontujmy go więc w bezpiecznym miejscu, z dala od źródeł wody takich jak kran, wanna czy kabina prysznicowa. Niezastosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w przypadku montażu grzejnika elektrycznego może być bowiem bardzo niebezpieczne i stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników danego pomieszczenia!

Aby mieć pewność, że wybrany przez nas i zamontowany w odpowiednim, bezpiecznym miejscu grzejnik elektryczny będzie naprawdę energooszczędny, bierzmy pod uwagę tylko modele wyprodukowane przy użyciu odpowiednich materiałów przez renomowane firmy. Zwracają one bowiem uwagę na jakość wykonania każdego z wypuszczanych przez siebie na rynek modeli. Grzejniki elektryczne z gatunku „made in China” mogą natomiast zaskoczyć nas nie tylko swoją niską ceną, ale też niewspółmiernie wysokim poborem energii przy jednoczesnym wytwarzaniu zbyt małych ilości ciepła. Grzejniki elektryczne sprawdzą się również w sytuacji, gdy do naszej łazienki nie mamy możliwości doprowadzenia instalacji c.o. i konieczne jest zasilanie ogrzewania przy pomocy prądu elektrycznego. Co ważne, montaż takiego urządzenia nie wymaga od nas żadnych poważniejszych remontów – grzejnik wystarczy zamocować w ścianie w wybranym miejscu i podłączyć do gniazda elektrycznego. Możemy również połączyć go na stałe z instalacją elektryczną w puszce, a następnie dopasować odpowiedni termoregulator, który zadba za nas o utrzymanie temperatury na komfortowym poziomie.

Na rynku znajdziemy obecnie nie tylko dekoracyjne grzejniki wodne, lecz również ozdobne modele grzejników elektrycznych. Producenci często projektują je tak, aby jak najłatwiej było wykorzystać je również w funkcji wieszaka na wilgotny ręcznik, szlafrok czy drobne elementy garderoby. Idealny przykład tego typu modelu znajdziemy w ofercie Mario Radiators. Grzejnik elektryczny Veer HP-I to urządzenie, które wykorzystuje tradycyjny kształt łazienkowej drabinki, nieco go ulepszając tak, aby gwarantował jak najbardziej komfortowe i funkcjonalne użytkowanie. „Drabinka” w tym modelu jest bowiem pozbawiona jednej pionowej osi, dzięki czemu otrzymujemy grzejnik, na którego szczebelki z łatwością wsuniemy i zsuniemy od boku nawet najgrubszy ręcznik czy najbardziej puszysty szlafrok. Dodatkowo model Veer został zaprojektowany tak, aby wokół jedynej pionowej osi grzejnika można było niezależnie przemieszczać – w zależności od rozmiaru – dwa lub cztery podwójne żebra. Możemy więc ustawić go tak, aby na osobnych poziomych rurkach suszyły się różne tkaniny, a rozłożenie ich w przestrzeni pozwoli na idealną cyrkulację powietrza i najszybsze z możliwych dosuszenie wszystkich ręczników czy szlafroków.

Ogrzewanie łazienki grzejnikiem dekoracyjnym Marsel

Jak wybrać odpowiedni grzejnik do ogrzewania łazienki?

Grzejnik przeznaczony do ogrzewania łazienki powinien być przede wszystkim urządzeniem dobrej jakości. Od razu możemy więc odpuścić sobie wszystkie chińskie modele za kilkadziesiąt złotych, które jeszcze przed końcem pierwszego sezonu grzewczego mogą zakończyć swój żywot spektakularną awarią, stwarzającą zagrożenie dla użytkowników pomieszczenia. Jeżeli zależy nam na oszczędności, najlepiej wybrać model, którego producent gwarantuje nam wieloletnią gwarancję. Mamy wówczas pewność, że urządzenie będzie niezawodne i będzie służyło nam zgodnie ze swoim przeznaczeniem przez kilka, a nawet kilkanaście lat.

Wybierając grzejnik, kierujmy się także łatwością montażu. Jeżeli nie budujemy akurat domu jednorodzinnego, raczej nie będziemy mieli możliwości zamontowania w łazience wodnego ogrzewania podłogowego. Jeżeli nie planujemy generalnego remontu łazienkowej posadzki, również elektryczne ogrzewanie podłogowe nie spełni naszych wymagań. W pozostałych przypadkach w zależności od tego, czy do pomieszczenia doprowadzona jest sieć c.o., a także w zależności od naszych osobistych preferencji możemy wybrać tradycyjne grzejniki wodne, wodne z grzałką lub elektryczne.

W przypadku łazienki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę również na to, z jakiego materiału wykonany jest grzejnik. Łazienki są bowiem pomieszczeniami, w których najczęściej gromadzą się duże ilości wilgoci w powietrzu, dlatego też najlepszym wyborem będzie grzejnik ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest w stu procentach odporny na korozję spowodowaną wpływem wilgoci lub wody. Nie musimy więc obawiać się ani wpływu pary wodnej unoszącej się w pomieszczeniu, ani negatywnych skutków długotrwałego dosuszania wilgotnych tkanin na żeberkach grzejnika. Ponadto, stal nierdzewna klasy AISI 403 wykorzystywana między innymi przez firmę Mario Radiators cechuje się wysoką odpornością na środki chemiczne i detergenty, a z tych substancji korzystamy najczęściej właśnie przy czyszczeniu różnego typu powierzchni w łazienkach.

12.06.2018 15:27
Radosław Sobieski