Grzejniki ozdobne – czy mogą być jednocześnie funkcjonalne? Poznaj ich ceny i zastosowanie w łazience

Grzejniki ozdobne – czy mogą być jednocześnie funkcjonalne? Poznaj ich ceny i zastosowanie w łazience

Grzejniki ozdobne – czy mogą być jednocześnie funkcjonalne? Poznaj ich ceny i zastosowanie w łazience

Grzejniki ozdobne do niedawna jeszcze wielu z nas kojarzyły się głównie z urządzeniami, które stawiają przede wszystkim na wygląd. To, czy faktycznie spełniają swoją podstawową funkcję, czyli dbają o utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu, stanowiło kwestię drugorzędną. Dziś niektórzy klienci nadal obawiają się, że jeżeli grzejnik określony jest przez producenta mianem ozdobnego, to wysoka cena idzie tu zapewne w parze z niezbyt wydajnym działaniem. Czasy jednak się zmieniły, a renomowani producenci łączą dziś w swoich produktach dekoracyjny wygląd z wysoką jakością i odpowiednią funkcjonalnością każdego modelu. Dowiedzmy się, jak wybrać ozdobny grzejnik, ile kosztują tego typu modele i na co zwrócić uwagę podczas zakupów!

Spis treści:
Czym są ozdobne grzejniki?
Z jakich materiałów produkuje się dziś ozdobne grzejniki?
Ozdobne modele grzejników – nie tylko do salonu!
Jaki grzejnik ozdobny wybrać do kuchni lub łazienki?
Łazienkowe grzejniki ozdobne Mario Radiators – poznaj ceny!

Czym są ozdobne grzejniki?

Mianem ozdobnych grzejników określa się dziś po prostu te urządzenia grzewcze, które wyróżniają się bardziej dekoracyjnym wyglądem. Dzięki temu spełniają one nie tylko swoją podstawową funkcję, jaką jest ogrzewanie danego pomieszczenia, lecz stanowią również istotny element wystroju każdego wnętrza. Na rynku znajdziemy dziś setki, jeśli nie tysiące ozdobnych grzejników – od bardzo prostych, wręcz minimalistycznych modeli, które z pewnością sprawdzą się w surowych czy industrialnych wnętrzach, aż po grzejniki wykonane z kolorowych tworzyw sztucznych i nieprzypominające w ogóle wyglądem tradycyjnego kaloryfera.

Niemniej jednak, pojęcie „ozdobności” danego modelu jest bardzo arbitralne – niekiedy model, który jednemu klientowi wyda się zdecydowanie zbyt surowy, dla drugiego będzie już modelem ozdobnym. Nietrudno też o przekroczenie granicy kiczu, na której zdecydowanie balansują niektórzy z producentów typowo dekoracyjnych grzejników, które zwracają uwagę przede wszystkim swoim wyglądem, a niekoniecznie funkcjonalnością czy ekonomiczną eksploatacją.

Wypuszczając na rynek kolejne modele grzejników ozdobnych producenci renomowanych marek starają się pogodzić panujące trendy z ponadczasowym designem i połączyć dekoracyjny wygląd z bezawaryjnym działaniem. Aby jednak mieć pewność, że wybrane przez nas urządzenie spełni wszystkie nasze wymagania nie tylko pod względem estetycznym, warto przyjrzeć się także pozostałym parametrom każdego grzejnika. Na pierwszym miejscu jest oczywiście moc grzewcza, która w przypadku grzejników dekoracyjnych nie zawsze idzie w parze z ich wymiarami. Urządzenia o dużej powierzchni, w których nacisk położono na ozdobne wzornictwo, mogą okazać się znacznie mniej wydajne niż tradycyjny niewielki grzejnik pokojowy czy łazienkowy. Poza mocą warto także sprawdzić, z jakiego materiału wyprodukowano dany model. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej, gdyż materiał ma wpływ nie tylko na wydajność grzejnika, lecz również na jego wytrzymałość i to, jak odporny będzie on na wszelkiego typu uszkodzenia czy zarysowania.

Grzejnik ozdobny Bordo Mario Radiators

Z jakich materiałów produkuje się dziś ozdobne grzejniki?

Ozdobne grzejniki wytwarza się dziś z najróżniejszych materiałów – od tradycyjnie wykorzystywanych w produkcji grzejników metali takich jak żeliwo, aluminium czy stal, aż po tworzywa sztuczne czy metale pokrywane dodatkowymi powłokami nadającymi grzejnikowi różnorodne kolory. Koniecznie powinniśmy jednak pamiętać, aby przy wyborze grzejnika nie kierować się wyłącznie wyglądem materiału, z którego został on wykonany, lecz również jego jakością, stopniem przewodzenia ciepła i wytrzymałością na uszkodzenia spowodowane chociażby długotrwałym działaniem wysokich temperatur.

Żeliwo

Każdy z nas z pewnością pamięta z dawnych lat stare, ciężkie grzejniki żeliwne. Choć wydawałoby się, że powoli odchodzą one do lamusa, zastępowane przez lżejsze i bardziej wydajne modele, na rynku nadal możemy spotkać ozdobne modele grzejników żeliwnych. Wykorzystywane są one chętnie przez osoby urządzające wnętrza w stylu vintage i odwołujące się do trendów minionych lat. Niemniej jednak, grzejniki żeliwne powoli tracą na popularności nie tylko ze względu na swoją wagę, lecz również na to, jak wolno się nagrzewają. Jeżeli chcemy nagrzać za ich pomocą pomieszczenie musimy odczekać od kilkunastu minut nawet do pół godziny zanim metal zacznie w ogóle przewodzić ciepło. Nie zapominajmy, że w czasie, gdy my czekamy na nagrzanie się kaloryfera, pobiera on już energię cieplną! Dlatego też grzejniki żeliwne nie należą do najbardziej ekonomicznych ani ekologicznych rozwiązań. Co prawda po nagrzaniu na długo zachowują temperaturę nawet po odcięciu dopływu energii. Nie wiąże się to jednak bezpośrednio z jakimikolwiek oszczędnościami. Może się bowiem zdarzyć, że wyłączymy grzejnik dopiero po nagrzaniu pomieszczenia, a przez to, że będzie on jeszcze dłuższy czas oddawał ciepło do powietrza konieczne okaże się... przewietrzenie wnętrza. Dlatego też – choć z pewnością stanowią gratkę dla kolekcjonerów oraz miłośników minionych epok – ozdobne grzejniki żeliwne nie stanowią dziś zbyt pożądanej przez klientów grupy produktów.

Aluminium

Zupełnie inną opcją są ozdobne grzejniki wykonane z różnego typu stopów aluminium. Materiał ten w odróżnieniu od żeliwa charakteryzuje się zdecydowanie niższą wagą, a jednocześnie znacznie lepiej przewodzi ciepło. Wystarczy kilka minut od uruchomienia, aby grzejnik odpowiednio się nagrzał i mógł zacząć oddziaływać na temperaturę w pomieszczeniu. Równie szybko wytraca temperaturę, nie pozwalając na ogrzewanie pomieszczenia po wyłączeniu dopływu energii, jednak odpowiednio szybkie nagrzanie się rekompensuje tę zaletę i sprawia, że jest to stosunkowo ekonomiczny materiał, a wykonane z niego grzejniki należą do kategorii energooszczędnych. Niemniej jednak, aluminium jest materiałem stosunkowo słabo wytrzymałym szczególnie jeśli chodzi o uszkodzenia mechaniczne – wszelkiego typu uderzenia mogą skutkować tu powstaniem wgłębień lub wgnieceń. Ponadto kłopotliwe jest połączenie grzejników aluminiowych z miedzianymi instalacjami wodnymi, jakie przeważnie spotyka się w większości polskich domów jedno- lub wielorodzinnych oraz innych typach budynków. Aluminium wchodzi bowiem w reakcję z miedzią, która może skutkować korozją grzejnika. Choć na rynku pojawiają się specjalne przejściówki, dzięki którym aluminiowy grzejnik nie ma bezpośredniego kontaktu z miedzianymi rurami, woda z wykonanej z miedzi instalacji może mimo wszystko mieć negatywny wpływ na wnętrze grzejnika i doprowadzać do powstawania uszkodzeń wewnątrz urządzenia. Uszkodzenia takie, trudne do zauważenia odpowiednio wcześnie, mogą następnie powodować całkowite zniszczenie grzejnika i być powodem konieczności wymiany urządzenia po stosunkowo krótkim czasie użytkowania.

Grzejniki z powłokami

Wśród grzejników ozdobnych coraz częściej znajdziemy także modele wykonane z różnych typów metali lub innych materiałów, które następnie pokrywane są powłokami – od barwnych powłok z tworzyw sztucznych, aż po cienkie warstwy innych metali, które nadają odpowiednią barwę i fakturę danemu modelowi. Choć w teorii zachowują one pełną funkcjonalność danego modelu, powłoki mogą jednak znacznie utrudniać przewodzenie ciepła, a tym samym zmniejszać wydajność grzejnika. Dlatego też wybierając grzejnik ozdobny pokryty na przykład dodatkową warstwą chromu warto pamiętać, że być może konieczne będzie wybranie urządzenia o nieco większej mocy, aby odpowiednio nagrzać dane pomieszczenie. Ozdobne grzejniki chromowane, przeznaczone domyślnie do łazienek ze względu na idealne dopasowanie koloru urządzenia do chromowanych elementów armatury sanitarnej, są bowiem znacznie mniej wydajne, przez co osiągnięcie (uznawanej za komfortową w łazience) temperatury wysokości 23-24 stopni Celsjusza może być przy ich wykorzystaniu nieco trudniejsze i wymagać większej ilości energii. Grzejniki ozdobne pokrywane powłokami z tworzyw sztucznych świetnie nadają się natomiast do pomieszczeń, które... nie wymagają zbyt intensywnego dogrzewania. Niektóre z wykorzystywanych w ich produkcji tworzyw mogą bowiem nie sprawdzić się w sytuacji ciągłego wystawiania na działanie wysokich temperatur, jakie wytwarza ustawiony na maksymalną moc grzejnik w chłodnym pomieszczeniu. Dlatego też, aby uniknąć spowodowanych nadmiernym ciepłem uszkodzeń powłoki, pamiętajmy o odpowiednim dobraniu materiału do potrzeb cieplnych danego wnętrza.

Stal i stal nierdzewna

Coraz popularniejszą alternatywą dla wyżej wymienionych materiałów do produkcji grzejników w ostatnich latach staje się stal – przede wszystkim nierdzewna. Metal ten łączy bowiem w sobie zalety wszystkich pozostałych materiałów. Przede wszystkim jest znacznie lżejszy od żeliwa, co ułatwia montaż grzejnika nawet w wysoko położonych pomieszczeniach w budynkach bez windy, a tym samym nie obciąża konstrukcji budynku. Jednocześnie ma znacznie lepsze parametry jeśli chodzi o przekazywanie ciepła niż żeliwo oraz znacznie wyższą zdolność akumulacyjną ciepła niż aluminium. Oznacza to, że po uruchomieniu dopływu energii do grzejnika urządzenie wykonane ze stali nierdzewnej  bardzo szybko się nagrzewa, a po odłączeniu go równie wolno wytraca ciepło. Pozwala to na zmaksymalizowanie oszczędności na ogrzewaniu przy odpowiednio zaplanowanym uruchamianiu i wyłączaniu grzejnika, w czym pomóc mogą nam automatyczne termoregulatory.

Stal nierdzewna nie tylko nie poddaje się korozji wodnej, lecz również nie wchodzi w żadne reakcje z innymi metalami, z których wykonywane są instalacje wodne w polskich budynkach. Ponadto jest również odporna na działanie substancji żrących i silnych detergentów, dzięki czemu wykonane z niej grzejniki możemy instalować w każdym, nawet najtrudniejszym dla ich eksploatacji pomieszczeniu takim jak łazienka czy kuchnia. Dodatkowo stal nierdzewna jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a ze względu na brak konieczności pokrycia jej jakąkolwiek dodatkową ochronną czy ozdobną powłoką zachowuje swoje właściwości i uznawana jest za jeden z najbardziej energooszczędnych i przyjaznych środowisku materiałów, z jakich wytwarza się dziś i ozdobne, i tradycyjne grzejniki do każdego typu pomieszczeń.

Grzejnik ozdobny Sahara Mario Radiators

Ozdobne modele grzejników – nie tylko do salonu!

W poprzedniej części dyskretnie zasugerowaliśmy, że klienci poszukują dziś grzejników ozdobnych nie tylko do salonu, lecz właściwie do wszystkich typów wnętrz – od łazienek, przez kuchnię, aż po pokoje dziecięce i sypialnie. W każdym z tych pomieszczeń grzejnik powinien oczywiście przede wszystkim grzać, lecz poza tym ich funkcje mogą się różnić. W łazience na grzejniku dosuszymy ręcznik czy szlafrok, w kuchni ściereczki do naczyń, a w pokoju dziecięcym czy sypialni możemy zawiesić na nim dekoracyjny nawilżacz powietrza czy drobne uprane elementy garderoby takie jak choćby skarpetki. Jak wybrać grzejnik ozdobny do każdego z pomieszczeń tak, aby jak najpełniej spełniał on wszelkie swoje funkcje?

Przede wszystkim, weźmy pod uwagę wymiary pomieszczenia. W przypadku grzejników ozdobnych jest to ważne nie tylko ze względu na moc grzewczą danego urządzenia, która wcale nie musi być zależna od rozmiarów grzejnika, lecz przede wszystkim na ogólny wystrój wnętrza. Nie zagracajmy niewielkiego pokoju nawet najpiękniejszym czy najbardziej dekoracyjnym designerskim grzejnikiem. Warto też nie przesadzić z elementami zdobniczymi na modelu, który zdecydujemy się wybrać do naszej sypialni czy salonu. Grzejnik ozdobny ma bowiem pełnić funkcję dekoracyjną i stanowić ważny element wystroju wnętrza, jednak o wiele lepszy efekt osiągniemy zachowując umiar i decydując się na dyskretne podkreślenie całej stylistyki danego pomieszczenia niezbyt krzykliwym grzejnikiem. Ta zasada spełni się zarówno w pokojach dziennych, dziecięcych czy salonach, w których przyjmujemy gości, lecz również w sypialniach, łazienkach czy kuchniach. Ozdobne grzejniki najlepiej bowiem zdobią pomieszczenie swoją jakością i tym, że stanowią idealne wykończenie wystroju, a nie jego główny element dekoracyjny.

Wytrzymałość w trudnych warunkach – jaki grzejnik ozdobny wybrać do kuchni lub łazienki?

Wybierając grzejnik ozdobny do bardziej wymagających pomieszczeń, jakimi bez wątpienia są kuchnia i łazienka, powinniśmy pamiętać nie tylko o jego odpowiednim wyglądzie i mocy. Ważna jest także wytrzymałość na zagrożenia, z którymi w tych wnętrzach będzie miał on niemal ciągłą styczność. Najważniejszym z nich jest przede wszystkim kontakt z wodą i wysoki poziom wilgoci w powietrzu, które występują przede wszystkim w łazienkach, w których wilgoć może osadzać się na grzejniku po gorącej kąpieli czy dłuższym prysznicu, a nawet podczas suszenia w pomieszczeniu świeżego prania. Jeżeli dodatkowo chcielibyśmy wykorzystywać nasz grzejnik jako suszarkę do ręczników, drobnych elementów garderoby czy też jako miejsce przechowywania wilgotnego szlafroka, koniecznie powinniśmy wziąć to pod uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Poza ozdobnym i dekoracyjnym wyglądem powinno ono być bowiem również odporne na korozję wodną. Materiałem, który świetnie sprawdzi się w tej sytuacji, jest stal nierdzewna. Ma ona dodatkowo tę zaletę, że jest również odporna na działanie silnych chemikaliów, które nierzadko wykorzystuje się przy czyszczeniu choćby elementów armatury łazienkowej czy niektórych powierzchni w kuchni. Dlatego też jeżeli zamierzamy również używać grzejnika jako suszarki do ściereczek, z których korzystamy przy sprzątaniu, a nie chcemy obawiać się reakcji kaloryfera na środki czyszczące, warto wybrać grzejnik ze stali nierdzewnej.

Ozdobna łazienka wymaga ozdobnego grzejnika

Łazienkowe grzejniki ozdobne Mario Radiators – poznaj ceny!

Znamy już wszystkie zalety łazienkowych grzejników ozdobnych ze stali nierdzewnej, która wytrzymuje kontakt z wilgocią, wodą, środkami chemicznymi i jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, lecz nie znamy jeszcze ich ceny. A ta z pewnością musi być wysoka, prawda? Nic bardziej mylnego! Zapoznajmy się z ofertą marki Mario Radiators, lidera na rynku łazienkowych grzejników z najwyższej klasy stali nierdzewnej.

Najtańsze modele grzejników dekoracyjnych znajdziemy tu już w cenach zaczynających się od około 400 złotych. Modele te opierają się na klasycznych wzorach i odwołują do ponadczasowego kształtu pionowej łazienkowej drabinki, na której z łatwością dosuszymy wilgotne tkaniny czy ręczniki. Oczywiście, oferta Mario nie ogranicza się jednak do najbardziej tradycyjnych modeli. Znajdziemy tu bowiem grzejniki różnego typu w przedziale cenowym sięgającym niemal 2 500 złotych, spośród których każdy klient z pewnością wybierze idealny grzejnik ozdobny dla siebie niezależnie od tego, czy poszukuje nieco mniej rzucającego się w oczy urządzenia, które dyskretnie podkreśli wystrój pomieszczenia, czy może grzejnika, który będzie stanowił niemal centralną część wystroju danego wnętrza.

03.05.2018 12:20
Radosław Sobieski