Grzejniki elektryczne z niskim poborem energii – jak wybrać energooszczędny grzejnik?

Grzejniki elektryczne z niskim poborem energii – jak wybrać energooszczędny grzejnik?

Grzejniki elektryczne z niskim poborem energii – jak wybrać energooszczędny grzejnik?

Grzejniki elektryczne z niskim poborem energii dla niektórych klientów brzmią niemal jak oksymoron. Do niedawna przecież wmawiano nam, że energooszczędne są wyłącznie tradycyjne grzejniki wodne, a grzejniki elektryczne to rozwiązanie wyłącznie dla najbogatszych lub dla tych, którzy po prostu nie mają możliwości podłączenia swojego domu do sieci centralnego ogrzewania. Czasy jednak się zmieniły, a grzejniki elektryczne naprawdę stały się jednym z najbardziej energooszczędnych rozwiązań, jakie dostępne są dziś na rynku w dziedzinie ogrzewania zarówno domów jedno- czy wielorodzinnych, jak i budynków usługowych. Dowiedzmy się, jak działają grzejniki elektryczne z niskim poborem energii i jakie są ich ceny!

Spis treści:
Skąd bierze się energooszczędność grzejników elektrycznych?
Na co zwrócić uwagę, wybierając energooszczędny grzejnik elektryczny?
Gdzie kupić energooszczędne elektryczne grzejniki łazienkowe?
Ceny energooszczędnych grzejników elektrycznych w sklepie Mario Radiators
Zasady bezpieczeństwa podczas montażu i użytkowania grzejnika elektrycznego z niskim poborem energii

Skąd bierze się energooszczędność grzejników elektrycznych i czy naprawdę pobierają one mniej energii niż tradycyjne grzejniki wodne?

Energooszczędne grzejniki elektryczne pobierają mniej energii niż tradycyjne grzejniki wodne dzięki kilku istotnym czynnikom. Przede wszystkim, w przypadku grzejników elektrycznych cała energia, jaką zużywa dany grzejnik, wykorzystywana jest na nagrzanie samego urządzenia, a dzięki temu na podniesienie temperatury w danym pomieszczeniu. Jest to znacząca różnica w porównaniu z grzejnikami wodnymi z bardzo prostej przyczyny. Grzejnik wodny nagrzewa się bowiem dzięki napływającej do niego ciepłej wodzie, która uprzednio musiała zostać podgrzana w piecu lub kotle centralnego ogrzewania. Choć zużyta do tego energia może pochodzić z innych, niekiedy teoretycznie tańszych źródeł niż prąd elektryczny, musimy wziąć pod uwagę również straty ciepła związane z koniecznością przetransportowania wody do właśnie tego konkretnego grzejnika, który potrzebujemy ogrzać, aby podnieść temperaturę w wybranym pomieszczeniu. Jeżeli woda ma do pokonania długą drogę, jak np. w sytuacji, kiedy woda do naszego grzejnika podgrzewana jest w piecu przynależącym do całego bloku mieszkalnego czy wieżowca, powinniśmy liczyć się ze znaczącymi stratami energii cieplnej podczas transportu.

Również kwestia tego, czy inne źródła energii niż prąd elektryczny są faktycznie tańsze w eksploatacji, nie jest w stu procentach oczywista. Z pewnością możemy ogrzewać dom piecem, w którym spalać będziemy nie najlepszej jakości drewno czy węgiel, co w teorii mogłoby być mniej kosztownym rozwiązaniem nawet przy wzięciu pod uwagę strat energii podczas jej transportu do określonego pomieszczenia w budynku. Niemniej jednak obecnie ze względu na problem smogu wielu właścicieli nieruchomości odchodzi od ogrzewania przez spalanie węgla czy drewna. Powoduje ono bowiem, że do powietrza, którym oddychamy, przedostają się cząsteczki spalanych substancji, a wraz z nimi liczne szkodliwe związki chemiczne oraz bardzo drobne pyły o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, co jest przyczyną licznych chorób dróg oddechowych oraz układu krwionośnego u osób wystawionych na częste działanie smogu. Choć w teorii takie ogrzewanie domu może więc być tańsze, na dłuższą metę będzie wiązało się nie tylko z koniecznością dopłacania do leczenia najróżniejszych dolegliwości, jakie mogą się u nas pojawić, lecz również z nieodwracalnymi zniszczeniami w środowisku, w którym żyjemy.

Energooszczędny grzejnik łazienkowy

Na co zwrócić uwagę, wybierając energooszczędny grzejnik elektryczny?

Podczas wybierania energooszczędnego grzejnika elektrycznego powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy dany model faktycznie będzie charakteryzował się niskim poborem energii, a przy tym będzie w stanie ogrzać pomieszczenie o określonej powierzchni i zapotrzebowaniu na ciepło. W przypadku pomieszczeń o typowej wysokości około 2,7 metra w dobrze izolowanych budynkach zaleca się, aby na każdy metr kwadratowy przypadało 80 W mocy grzejnika. W budynkach o tej samej wysokości, lecz nieco słabszej izolacji lub częściowo nieszczelnych, drewnianych oknach zapotrzebowanie na energię wzrasta do około 120 W na metr kwadratowy. Różnych mocy grzejnika będziemy też potrzebowali w zależności od tego, jaki typ pomieszczenia zamierzamy ogrzać. Przyjmuje się bowiem, że komfortową temperaturą w pokoju dziennym jest około 20 stopni Celsjusza, ale w sypialni wystarczy nam nawet 18 stopni. W łazience natomiast zaleca się utrzymywać temperaturę na poziomie 24 stopni Celsjusza.

Moc grzejnika wyrażona w watach to jednak nic innego jak informacja o tym, ile energii dany grzejnik zużywa, a nie ile wytwarza. Z założenia wartości te powinny być ze sobą porównywalne – podobnie jak w przypadku żarówek tradycyjnych, wśród których liczba watów przekładała się bezpośrednio na siłę światła. Niemniej jednak istnieją przypadki, w których to, że grzejnik pobiera określoną ilość energii nie oznacza, że jego moc grzewcza jest tak samo wysoka. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia przede wszystkim w przypadku grzejników wykonanych z różnego typu metali pokrytych następnie dekoracyjnymi warstwami farby, tworzywa sztucznego czy innego metalu. Najłatwiej zauważymy to na przykładzie grzejników chromowanych. Są one bowiem jednymi z najmniej energooszczędnych modeli ze względu na to, że chromowa powłoka zdecydowanie utrudnia przewodzenie ciepła, a przez to zmniejsza wydajność i moc grzewczą urządzenia. Podobny model grzejnika o tych samych wymiarach w wersji pokrytej chromem będzie więc oddawał do pomieszczenia znacznie mniej ciepła przy poborze takiej samej ilości energii jak grzejnik bez chromowej powłoki. Choć grzejniki takie są więc bez wątpienia bardzo dekoracyjne, nie sprawdzą się one raczej jako energooszczędne rozwiązanie. Z pewnością nie polecamy stosowania ich w pomieszczeniach o dużej powierzchni i wysokim zapotrzebowaniu na ciepło, gdyż mogą one być przyczyną bardzo znacznego wzrostu zużycia energii elektrycznej, a mimo to i tak nie utrzymywać temperatury w pomieszczeniu na odpowiednim poziomie.

Gdzie kupić najlepszej jakości energooszczędne elektryczne grzejniki łazienkowe?

W poszukiwaniu najlepszej jakości energooszczędnych elektrycznych grzejników łazienkowych przede wszystkim nie powinniśmy udawać się do hipermarketów czy sieciowych sklepów z materiałami budowlanymi i produktami do wyposażenia wnętrz. Choć wybór jest w nich często bardzo szeroki, zwykle ogranicza się on jednak albo do tanich produktów z półki z napisem „made in China”, albo do bardzo drogich produktów innych producentów. W przypadku tych drugich cena jednak nie zawsze musi świadczyć o jakości. Dlatego też energooszczędnych grzejników łazienkowych szukajmy przede wszystkim bezpośrednio w katalogach firm zajmujących się produkcją tego typu osprzętu. Wybierajmy przy tym firmy znane i popularne na rynku, które zaoferują nam przynajmniej kilka lat gwarancji na wybrany egzemplarz, co w większości przypadków jest wystarczającym świadectwem jakości wybieranych produktów.

Energooszczędne grzejniki łazienkowe świetnie sprawdzają się do suszenia ręczników

Zakup elektrycznych grzejników energooszczędnych bezpośrednio od producenta ma jeszcze jedną zaletę. W sieciowych sklepach zajmujących się sprzedażą niemal wszystkich akcesoriów związanych z budową, remontem czy wyposażeniem domu ciężko bowiem spotkać kogoś, kto autentycznie będzie znał się na produktach, które znajdują się w ofercie sklepu. Osoby zatrudnione w firmie zajmującej się wyłącznie produkcją energooszczędnych grzejników elektrycznych będą natomiast w stanie udzielić nam wszelkich informacji dotyczących parametrów danego grzejnika. Podpowiedzą one nam również, czy dany model sprawdzi się w wybranym przez nas pomieszczeniu, czy może powinniśmy wybrać urządzenie o większej lub mniejszej mocy. Ponadto przedstawią nam zalety różnych typów grzejników i wyjaśnią, w jakiej sytuacji warto zdecydować się na model pionowy, a kiedy lepszym rozwiązaniem będzie grzejnik poziomy, jak również czy wybrane przez nas miejsce montażu w danym pomieszczeniu jest faktycznie optymalne dla grzejnika, czy może warto zastanowić się nad przesunięciem go gdzieś indziej tak, aby mógł działać jak najwydajniej i jak najbardziej efektywnie.

Przykładem firmy, w której z pewnością znajdziemy zarówno szeroki wybór energooszczędnych grzejników elektrycznych do łazienek, jak i fachowe porady specjalistów, jest firma Mario Radiators. Wśród jej produktów znajdziemy tradycyjne grzejniki wodne, grzejniki wodne z dodatkową grzałką elektryczną oraz grzejniki działające wyłącznie dzięki dostępowi do prądu elektrycznego. Każdy z nich z pewnością sprawdzi się w innym typie pomieszczenia i w innej sytuacji, dlatego też warto zapoznać się z szeroką ofertą marki. Mario Radiators proponuje nam aż 10 lat gwarancji na każdy z zakupionych przez nas produktów, co z pewnością świadczy o jakości grzejników wytwarzanych od wielu lat przez tę firmę, a jej pozycja na rynku sugeruje, że faktycznie są to urządzenia o świetnych parametrach i bardzo wysokiej wytrzymałości nawet na intensywną eksploatację.

Ceny energooszczędnych grzejników elektrycznych na przykładzie łazienkowych modeli Mario Radiators

Ceny energooszczędnych grzejników elektrycznych wbrew pozorom nie muszą wcale być wysokie. Również tu posłużymy się przykładem firmy Mario Radiators, której produkty stanowią jedne z najlepszych dostępnych dziś na polskim rynku grzejników elektrycznych.

Najtańszym grzejnikiem elektrycznym, jaki znajdziemy w ofercie Mario Radiators, jest niewielki model Lasso 0.5 HP-I. Model o mocy zaledwie 40 W sprawdzi się idealnie w bardzo małych lub znajdujących się w głębi budynku łazienkach, których zapotrzebowanie na ciepło ogranicza się właściwie do konieczności dosuszenia ręczników czy szlafroka. Kosztuje on zaledwie 339 złotych. Jego nieco droższa i silniejsza wersja to model Lasso HP-I. Ma on nieznacznie większe wymiary oraz większą moc, czyli 50 W, a jego cena to 409 złotych. Pozostała część produktów marki plasuje się w kategorii cenowej od niecałych 450 do nieco ponad 700 złotych. W tym zakresie znajdziemy grzejniki o różnych kształtach, mocach i rozmiarach. Najdroższym modelem grzejnika elektrycznego dostępnym w sklepie Mario Radiators jest natomiast model Electra HP-I o wymiarach dwukrotnie większych niż Lasso HP-I oraz o mocy aż 130 W. Jego cena to 769 złotych.

W ofercie Mario Radiators znajdziemy także dwa modele dekoracyjnych grzejników elektrycznych z dodatkowym podświetleniem LED. Są to mianowicie grzejnik dekoracyjny Ray oraz jego nieco inna wersja, czyli Ray Cube. Oba modele charakteryzuje bardzo minimalistyczny design. Są one bowiem prostymi rurkami o okrągłym w przypadku Ray lub kwadratowym w przypadku Ray Cube przekroju. Na ich szczycie znajdują się dwa ruchome haczyki, które możemy dowolnie ustawić tak, aby jak najwygodniej rozmieścić wilgotne ręczniki czy szlafroki na grzejniku. Samo urządzenie na pierwszy rzut oka przypomina właściwie bardziej właśnie wieszak na ręczniki niż grzejnik. Oba modele posiadają także niewielkie ledowe podświetlenie w kolorze pomarańczy w dolnej części grzejnika. Ponadto dostępne są one w dwóch rozmiarach: mniejszym o długości 110 cm i mocy grzewczej 25 W oraz większym o długości 150 cm i mocy grzewczej 35 W. Nie są to więc modele o dużej mocy, które ogrzeją przestronne łazienki, jednak dzięki ich wyjątkowemu i bardzo uniwersalnemu kształtowi możemy za ich pomocą stworzyć wyjątkowy wystrój wnętrza każdej łazienki dzięki umieszczeniu w niej kilku grzejników w różnych miejscach i konfiguracjach. Cena modelu Ray o okrągłym przekroju to 569 zł, natomiast za dekoracyjny model Ray Cube o przekroju kwadratowym zapłacimy 699 złotych.

Grzejnik elektryczny z niskim poborem energii

Jak zachować bezpieczeństwo podczas montażu i użytkowania grzejnika elektrycznego z niskim poborem energii?

Aby zachować pełne bezpieczeństwo podczas montażu i użytkowania grzejnika elektrycznego z niskim poborem energii należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ze względu na to, że urządzenia tego typu podłączane są bezpośrednio do prądu elektrycznego należy bowiem podjąć pewne środki ostrożności zwłaszcza wówczas, gdy planujemy montaż grzejnika w łazience. Tu może on wejść w bezpośredni kontakt z wodą, co stanowić będzie istotne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia użytkowników danego pomieszczenia.

Przede wszystkim powinniśmy więc pamiętać, aby nie montować grzejnika elektrycznego bezpośrednio nad wanną, brodzikiem czy tuż przy kabinie prysznicowej. Jeżeli zamierzamy podłączać urządzenie do gniazdka za pomocą wtyczki powinniśmy wybrać gniazdko o podwyższonej klasie szczelności i zadbać o to, by w żadnym wypadku nie miało ono możliwości wejścia w bezpośredni kontakt ze strumieniem wody. Aby nieco zmniejszyć to zagrożenie, warto podłączyć grzejnik bezpośrednio do instalacji elektrycznej, łącząc go z odpowiednimi przewodami w puszce podtynkowej, a włączanie i wyłączanie ogrzewania powierzyć automatycznym termoregulatorom, które będą kontrolować temperaturę w pomieszczeniu i odpowiednio zmniejszać lub zwiększać moc grzejnika. Niezależnie od tego, czy podłączymy grzejnik do gniazdka, czy połączymy go trwale z instalacją, samo urządzenie również nie powinno być narażone na kontakt z bieżącą wodą. Może to bowiem stwarzać zagrożenie porażenia prądem.

Mimo to nie musimy obawiać się sytuacji, w których na grzejniku elektrycznym chcielibyśmy zawiesić wilgotny ręcznik czy dosuszyć mokry po kąpieli czy prysznicu szlafrok. Aby mieć jednak stuprocentową pewność, że kontakt z wilgocią nie uszkodzi naszego grzejnika, a tym samym nie spowoduje wzrostu zagrożenia ewentualnym porażeniem, warto zdecydować się na model wykonany ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest bowiem nie tylko w stu procentach odporny na korozję pod wpływem wilgoci czy wody, lecz również nie poddaje się działaniu silnych substancji czyszczących czy detergentów, których często używamy do mycia różnego typu powierzchni i elementów armatury sanitarnej w łazience. Stal nierdzewna jest także wyjątkowo wytrzymała, dzięki czemu nie zagrożą jej nawet uszkodzenia mechaniczne takie jak wgniecenia czy zadrapania. Możemy więc z całkowitą pewnością pełnego bezpieczeństwa korzystać z grzejników elektrycznych wykonanych z tego materiału, jednocześnie ciesząc się funkcjonalnym i wydajnym urządzeniem utrzymującym komfort cieplny w naszej łazience.

14.05.2018 15:58
Radosław Sobieski