Grzejniki stalowe – czym się różnią od aluminiowych. Poznaj ich zalety i ceny

Grzejniki stalowe – czym się różnią od aluminiowych. Poznaj ich zalety i ceny

Grzejniki stalowe – czym się różnią od aluminiowych. Poznaj ich zalety i ceny

Grzejniki stalowe należą do urządzeń najczęściej wybieranych zarówno przez klientów decydujących się na wymianę starego kaloryfera żeliwnego, jak i tych, którzy dopiero budują nowy dom i chcą wyposażyć go w jak najnowocześniejszy sprzęt. Czy grzejniki ze stali naprawdę są najlepszymi, jakie znajdziemy dziś na rynku? Czym różnią się od urządzeń wykonanych z innych materiałów i jak wybrać odpowiedni grzejnik? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule! 

Spis treści:
Jakie są najważniejsze różnice między grzejnikami stalowymi a grzejnikami z aluminium i innych materiałów?
Czym są panelowe grzejniki płytowe i czy stalowy grzejnik tego typu to dobra inwestycja?
Zalety stalowych grzejników żeberkowych
Stalowe grzejniki elektryczne czy podłączane do instalacji c.o.?
Czy dekoracyjne grzejniki stalowe mogą jednocześnie być w pełni funkcjonalne?
Poznaj ceny najlepszych grzejników Mario Radiators ze stali nierdzewnej!

Jakie są najważniejsze różnice między grzejnikami stalowymi a grzejnikami z aluminium i innych materiałów?

Grzejniki stalowe różnią się od grzejników wykonanych z innych materiałów, takich jak żeliwo czy aluminium, przede wszystkim właściwościami dotyczącymi przewodzenia i utrzymywania ciepła. Każdy z nich zachowuje się bowiem nieco inaczej i ma inne wady oraz zalety. Jakie materiały są najpopularniejsze w produkcji grzejników i czym się charakteryzują?

Grzejniki żeliwne

Tradycyjne grzejniki żeliwne, przeważające na rynku jeszcze pod koniec XX wieku, nagrzewają się naprawdę bardzo długo. Przez to od momentu uruchomienia urządzenia tego typu do chwili, w której zaczynało ono mieć faktyczny wpływ na temperaturę w danym pomieszczeniu, minąć musiało nierzadko nawet kilkanaście minut. Grzejniki te charakteryzują się jednak także bardzo wysoką zdolnością akumulacyjną ciepła oraz bezwładnością cieplną, co oznacza, że nagromadzoną energię oddają w postaci ciepła jeszcze przez dłuższy czas po odłączeniu urządzenia od zasilania. Dzięki temu nawet wyłączony grzejnik, który nie pobiera już energii, może skutecznie oddziaływać na wysokość temperatury w pomieszczeniu.

Grzejniki aluminiowe

Zupełnie innymi cechami charakteryzują się znacznie później wprowadzone na polski rynek grzejniki wykonane z różnego typu stopów aluminium. Są one nie tylko lżejsze od wyjątkowo ciężkich grzejników żeliwnych. Również ich właściwości grzewcze są całkowicie odmienne. Grzejniki aluminiowe nagrzewają się bowiem niemal natychmiast po podłączeniu ich do źródła energii niezależnie od tego, czy jest to sieć centralnego ogrzewania i tradycyjne ogrzewanie za pomocą ciepłej wody, czy też ogrzewanie elektryczne. Przez to wiele osób uważa je za bardziej energooszczędne od grzejników żeliwnych, które pobierają energię przed dłuższy czas, zanim zaczną oddawać ciepło. Pogląd ten nie jest jednak uzasadniony ze względu na bardzo słabą zdolność akumulacyjną ciepła, jaką charakteryzuje się aluminium. Wykonane z jego stopów urządzenia ochładzają się bowiem równie szybko po odłączeniu ogrzewania, jak nagrzewają się po podłączeniu go.

Grzejniki ze stali

Grzejniki ze stali łączą w sobie zalety grzejników żeliwnych i aluminiowych. Po podłączeniu źródła zasilania nagrzewają się bowiem znacznie szybciej, niż przestarzałe grzejniki żeliwne, a dzięki lepszym parametrom jeśli chodzi o zdolność akumulacyjną ciepła stali niż aluminium, również znacznie wolniej tracą temperaturę. Dzięki temu mogą oddziaływać na stan temperatury w pomieszczeniu już w kilka chwil po uruchomieniu, a także przez dłuższy czas po wyłączeniu dopływu energii. Uznaje się więc za najbardziej energooszczędne rozwiązanie, pozwalające utrzymać komfort cieplny w pomieszczeniu przy jednoczesnym najniższym zużyciu energii niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z grzejnikiem wodnym, czy elektrycznym.

Grzejniki chromowane

Do ciekawostek, dostępnych na polskim rynku stosunkowo od niedawna, należą grzejniki chromowane. Wykorzystuje się je przede wszystkim jako element dekoracyjny w łazienkach ze względu na to, że kolor ich powłoki dopasowany jest idealnie do koloru innych chromowanych części armatury sanitarnej, takich jak baterie łazienkowe czy prysznice. Niestety powłoka ta sprawia również, że znacznie gorzej oddają one ciepło, dlatego też konieczne jest zwykle zastosowanie grzejnika pobierającego znacznie więcej mocy, niż potrzebowałby grzejnik wykonany z innego materiału. Z tego względu rozwiązanie to nie jest zbyt popularne wśród klientów.

Grzejnik stalowy w łazience

Czym są panelowe grzejniki płytowe i czy stalowy grzejnik tego typu to dobra inwestycja?

Wśród ofert producentów grzejników stalowych znajdziemy dziś między innymi panelowe grzejniki płytowe. Są to urządzenia, w których odpowiedni czynnik grzejny, którym najczęściej jest gorąca woda lub para wodna, nagrzewa umieszczoną w blaszanej płycie spiralę grzejną. Spirala ta przekazuje ciepło do całej płyty, która następnie oddaje temperaturę do otoczenia. Grzejniki panelowe wykonuje się z jednej, dwóch lub nawet trzech takich płyt, które w połączeniu ze specjalnie profilowaną blachą działają podobnie, jak żeberka w przypadku grzejników żeberkowych.

Grzejniki płytowe pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, bo pod koniec XX wieku, jako odpowiedź na ciężkie, a przez to trudne w montażu grzejniki żeliwne. Miały zastąpić te nieporęczne i przestarzałe już dziś urządzenia dzięki znacznie niższej wadze, łatwiejszemu montażowi oraz zachowaniu podobnych parametrów, jeśli chodzi o ogrzewanie. Zaprojektowano je tak, aby idealnie sprawdzały się przede wszystkim jako grzejniki montowane pod parapetem. W ich górnej części znajduje się bowiem kratka, a nie pełna blaszana osłona, przez którą ogrzane powietrze może z łatwością wydostać się ku górze, a znajdujący się nad nią parapet pozwala na jego odpowiednią cyrkulację w pomieszczeniu.

Choć panelowe grzejniki płytowe wykonuje się z jednego z najlepszych materiałów, jakim bez wątpienia jest stal, to nie są one zbyt dobrą inwestycją. Nie należą bowiem do urządzeń, których wydajność pozwoli na użytkowanie przez kilkanaście lat. Często, aby zapewnić klientom dostęp do jak najtańszych modeli, produkuje się je bowiem z tanich, nieodpornych na szkodliwe działanie wody i wilgoci typów stali, przez co ulegają zewnętrznej oraz wewnętrznej korozji. Również ich moc grzewcza pozostawia wiele do życzenia. Wbrew pozorom, najwydajniejsze są bowiem grzejniki jednopłytowe, w których cała energia cieplna z nagrzanej spirali może zostać przekazana do otoczenia. W grzejnikach dwu- i trzypłytowych bariera, jaką stanowią pozostałe płyty, sprawia, że grzejnik oddaje mniej energii, niż teoretycznie powinien dzięki podwojeniu czy potrojeniu jego możliwości. Ponadto, ze względu na to, że grzejniki płytowe oddają znaczną część ciepła przez górną kratkę, nie zaleca się wieszania na nich jakichkolwiek wilgotnych materiałów, które utrudniłyby przepływ powietrza. Zapomnijmy więc o szybkim dosuszeniu wilgotnych skarpetek czy przewieszeniu przez grzejnik ręcznika.

Zalety stalowych grzejników żeberkowych – jak wybrać najlepszy model?

Stalowe grzejniki żeberkowe to tradycyjne modele, które znacząco przeważają nad swoimi poprzednikami, czyli grzejnikami żeliwnymi. Są one bowiem, podobnie jak grzejniki panelowe, znacznie lżejsze, co przekłada się na wygodę transportu oraz montażu. Ze względu na swój kształt pionowe i poziome grzejniki żeberkowe możemy także umieszczać w niemal każdym miejscu w danym pomieszczeniu. Nie potrzebują one bowiem dodatkowej bariery w postaci parapetu, aby odpowiednio rozprowadzić ciepło po pomieszczeniu. Niemniej jednak pamiętajmy, że przestrzeń pod parapetem lub – w przypadku pomieszczeń bez okna – tuż przy drzwiach to najlepsze rozwiązanie ze względu na naturalny sposób krążenia powietrza w danej przestrzeni oraz fakt, że to właśnie przez te otwory ucieka nam najwięcej ciepła.

Jak już wspomnieliśmy, w ofertach producentów znajdziemy zarówno poziome, jak i pionowe grzejniki żeberkowe wykonane ze stali. Podczas gdy poziome, o pionowych szczebelkach świetnie sprawdzą się w sypialni czy innych pokojach, pionowe – o żeberkach ułożonych poziomo – nadają się idealnie do łazienek, w których można takie urządzenie zamontować na ścianie. Niezależnie od tego, na jaki grzejnik się zdecydujemy, wybierając stalowy grzejnik żeberkowy warto jednak zainwestować w model wykonany ze stali nierdzewnej. Dzięki temu będziemy mogli bez obaw korzystać z naszego urządzenia grzewczego także po to, aby dosuszyć wilgotną bieliznę, przechowywać mokry ręcznik po kąpieli czy nawet ogrzać sobie szlafrok przed wyjściem spod prysznica. Grzejniki ze stali nierdzewnej to również absolutnie konieczna inwestycja jeśli planujemy montaż urządzenia właśnie w łazience. Tu bowiem wysoka wilgotność powietrza oraz częsty kontakt z wodą mogą powodować przyspieszoną korozję urządzenia wykonanego z tradycyjnej stali czy innych materiałów.

Gdzie znajdziemy najlepsze grzejniki żeberkowe ze stali nierdzewnej? Bez wątpienia w ofercie firmy Mario Radiators. Produkuje ona bowiem urządzenia wyłącznie ze stali nierdzewnej klasy AISI 403, co oznacza, że wykorzystywany do produkcji grzejników Mario materiał jest nie tylko odporny na korozję wodną, lecz również na szkodliwe działanie środków czyszczących czy detergentów. Te z kolei nierzadko są powodem poważnych uszkodzeń właśnie grzejników łazienkowych, gdyż to w tym pomieszczeniu do sprzątania używamy niekiedy naprawdę silnych substancji. Ponadto grzejniki Mario charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. O ich trwałości zapewni nas bez wątpienia gwarancja producenta, który na każdy zakupiony w swoim sklepie produkt daje nam aż 10 lat gwarancji. Możemy więc mieć pewność, że wybierając żeberkowe grzejniki firmy Mario Radiators dokonujemy inwestycji na wiele, wiele lat!

Nowoczesna łazienka z grzejnikiem stalowym

Stalowe grzejniki elektryczne czy podłączane do instalacji c.o.?

Wśród grzejników stalowych znajdziemy zarówno modele elektryczne, jak i urządzenia przystosowane do podłączenia do instalacji c.o. Zwłaszcza w przypadku tych drugich powinniśmy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału zostały wykonane i jak długą gwarancję na bezawaryjne działanie danego urządzenia daje nam producent. Ciągły kontakt z wodą jest bowiem czynnikiem, który może znacząco skrócić żywotność grzejnika wykonanego z materiału, który nie jest odporny na rdzewienie.

Grzejniki działające dzięki podłączeniu do instalacji c.o. nagrzewają się bowiem dzięki ciepłej wodzie, ogrzewanej przez kocioł centralnego ogrzewania, która wypełnia każdą z rurek grzejnika. Dlatego też wybierając grzejnik c.o. musimy koniecznie zwrócić uwagę na klasę nierdzewności materiału, z którego został on wykonany. Nawet najbardziej szczelna instalacja wewnątrz grzejnika może bowiem ulec niewielkim rozszczelnieniom czy mikrouszkodzeniom, przez które w kontakt z wodą wejdą te części urządzenia, które wykonano ze stali podatnej na korozję. Jest to szczególnie niebezpieczne ze względu na fakt, że uszkodzenia wewnętrzne grzejników nie są widoczne gołym okiem aż do momentu, w którym za późno jest już na naprawę i konieczna jest wymiana całego urządzenia. Rdzewienie wewnętrznych elementów grzejnika może także powodować poważne awarie i przyczyniać się nawet do zalania danego pomieszczenia czy całego pionu.

Dlatego też wybierając grzejnik, który zostanie podłączony do instalacji c.o., powinniśmy koniecznie zdecydować się na model wykonany ze stali nierdzewnej. W ofercie firmy Mario Radiators znajdziemy zarówno liczne modele grzejników elektrycznych, jak i tradycyjne grzejniki wodne, wykonane z najwyższej klasy stali nierdzewnej, które z pewnością będą działały bez awarii przez wiele lat. Liczne z nich wyposażone zostały także w specjalną elektryczną grzałkę, dzięki czemu z grzejnika c.o. możemy w razie potrzeby korzystać również poza sezonem grzewczym.

Czy dekoracyjne grzejniki stalowe mogą jednocześnie być w pełni funkcjonalne?

Dziś grzejniki stalowe nie są już albo dekoracyjne, albo funkcjonalne. W przeciwieństwie do grzejników chromowanych, których funkcjonalność znacznie obniża ich specjalna powłoka, dopasowana idealnie do barwy innych elementów armatury sanitarnej, grzejniki stalowe są obecnie najlepszym rozwiązaniem dla tych, którym zależy i na stylowym wyglądzie, i na skutecznym ogrzewaniu. Świetnym przykładem jest tu oferta marki Mario Radiators.

W katalogu grzejników marki Mario Radiators znajdujemy liczne modele klasycznych grzejników drabinkowych, idealnych do łazienek, jak i znacznie bardziej fantazyjne urządzenia. Ich design jest mniej lub bardziej oparty na tradycyjnej formie drabinki. Niemniej jednak wiele z dostępnych w ofercie urządzeń charakteryzuje się naprawdę unikalnym wyglądem – znajdziemy tu grzejniki spiralne, zakręcone niczym węże oraz proste i minimalne modele geometrycznych kaloryferów. Każdy z modeli możemy też zamówić w wybranym przez nas stylowym, metalicznym odcieniu srebra, złota czy miedzi, lub w klasycznych barwach takich jak czerń czy biel. Dzięki temu każdy grzejnik może stać się idealną ozdobą właśnie naszej łazienki.

Jednocześnie każdy z produktów sygnowanych logo Mario Radiators spełnia przede wszystkim podstawową funkcję grzejnika, czyli skutecznie ogrzewa każde pomieszczenie. Dzięki wykonaniu z najwyższej jakości stali nierdzewnej klasy AISI 403 sprzęt grzewczy marki Mario Radiators to nie tylko wytrzymałe i odporne na uszkodzenia grzejniki, lecz również urządzenia, które przy minimalnym zużyciu energii są w stanie zapewnić nam maksimum ciepła. Pamiętajmy jednak, aby koniecznie dopasować moc grzejnika do powierzchni pomieszczenia, które chcemy ogrzać. Dzięki temu z pewnością osiągniemy komfort cieplny w kilka minut po uruchomieniu urządzenia niezależnie od rozmiarów i zapotrzebowania cieplnego naszej łazienki!

Przestronna łazienka z grzejnikiem ze stali nierdzewnej

Poznaj ceny najlepszych grzejników Mario Radiators ze stali nierdzewnej!

Skoro stalowe grzejniki Mario Radiators są aż tak dobre, nasuwa się przypuszczenie, że ich ceny muszą być wysokie. Ależ skąd! W ofercie marki Mario Radiators znajdziemy urządzenia na każdą kieszeń. W zależności od zasobów naszego portfela oraz indywidualnych potrzeb możemy bowiem wybrać tu zarówno podstawowe i klasyczne modele eleganckich grzejników drabinkowych, jak i ogromne dekoracyjne grzejniki wykonane z jednej wielkiej tafli stali nierdzewnej o stylowych polerowaniach.

Ceny grzejników Mario Radiators zaczynają się już od około 300 złotych. W tej sumie znajdziemy tu zarówno klasyczne modele grzejników drabinkowych, jak i proste, choć bez wątpienia dekoracyjne grzejniki wodne oraz elektryczne. W ofercie nie brakuje także modeli ze średniej półki cenowej, różniących się nie tylko mocą, lecz również wzornictwem. Dla najbardziej wymagających Mario Radiators ma w swojej ofercie nawet modele, których cena sięga jednego, dwóch, a nawet ponad trzech tysięcy złotych. Te luksusowe urządzenia z pewnością spełnią jednak oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

12.03.2018 18:36
Radosław Sobieski