Grzejniki płytowe – ile kosztują i czy są warte swojej ceny? Poznaj wady i zalety stalowych grzejników 1-, 2- i 3-płytowych!

Grzejniki płytowe – ile kosztują i czy są warte swojej ceny? Poznaj wady i zalety stalowych grzejników 1-, 2- i 3-płytowych!

Grzejniki płytowe – ile kosztują i czy są warte swojej ceny? Poznaj wady i zalety stalowych  grzejników 1-, 2- i 3-płytowych!

Grzejniki płytowe to jedne z chętniej wybieranych przez klientów urządzeń. Znajdziemy wśród nich bowiem bardzo tanie kaloryfery o stosunkowo dobrych parametrach. Czym różnią się płytowe grzejniki składające się z jednej, dwóch lub trzech płyt, czy większa liczba płyt to zawsze większa moc i czy grzejniki tego typu to dobra inwestycja? Poznaj wady i zalety grzejników płytowych!

Spis treści:
Grzejnik płytowy – co to jest?
Różnice między grzejnikami 1-, 2- i 3-płytowymi
Z jakich materiałów tworzy się grzejniki płytowe?
Wady i zalety pionowych grzejników płytowych do łazienek
Czy grzejniki płytowe warte są swojej ceny?
O czym jeszcze musimy pamiętać?

Czym są grzejniki płytowe?

Grzejniki płytowe to grzejniki, w których odpowiedni czynnik grzejny – czyli woda lub para wodna – przepływa w znajdującej się we wnętrzu spirali. Spirala ta umieszczona jest pomiędzy dwiema warstwami blachy. Warstwy te są następnie zgrzewane. Tak powstaje pojedyncza płyta, która oddaje ciepło ze spirali do otoczenia. Aby zwiększyć jej moc grzewczą, do płyty montuje się faliście tłoczoną blachę, która jest odpowiednikiem ożebrowania konwencyjnego urządzenia. W sprzedaży znajdziemy również modele bez dodatkowej falistej blachy. Dostępne są również grzejniki wykonane z jednej, dwóch lub trzech płyt.

Grzejniki płytowe są często wybierane ze względu na minimalistyczny wygląd. Są do bowiem zwykle urządzenia o prostym designie. Podobnie jak inne typy grzejników, wiesza się je zazwyczaj w przestrzeni pod parapetem okiennym. Okno jest bowiem zwykle miejscem, przez które najwięcej ciepła wydostaje się z pomieszczenia, dlatego zamontowanie grzejnika tuż pod nim pozwala na zachowanie maksymalnej wydajności ogrzewania. Wszystko dzięki naturalnemu przepływowi mas powietrza we wnętrzu. Aby zapewnić jak najlepsze parametry grzewcze, boki grzejnika wykonane są z pełnych, blaszanych osłon, natomiast od góry płyty przykryte są wyłącznie kratką, która umożliwia łatwy przepływ ogrzanego powietrza ku górze.

W zależności od modelu i tego, jak prowadzona jest instalacja w budynku, grzejnik płytowy można podłączyć z boku lub od dołu. Pamiętajmy, że wszystkie montowane przez nas urządzenia grzewcze powinny być dostosowane do standardów ciśnienia i temperatury centralnego ogrzewania. W instalacjach c.o. w nowych budynkach jednorodzinnych ciśnienie waha się od 0,05 do 0,3 MPa, a maksymalna temperatura pracy instalacji to 95 stopni Celsjusza. Przed zakupem grzejnika musimy koniecznie sprawdzić, czy wybrany przez nas model mieści się w tych parametrach.

Grzejniki 1-, 2- i 3-płytowe – czym właściwie się różnią?

Jak już wspomnieliśmy, w ofertach producentów znajdziemy grzejniki 1-, 2- i 3-płytowe. Czy różnią się one między sobą czymś więcej niż tylko konstrukcją i budową? Wiemy już, że składają się one odpowiednio z jednej, dwóch lub trzech sprasowanych płyt, w środku których znajdują się spirale grzewcze. Zadaniem płyt jest oddawanie ciepła ze spirali do otoczenia.

Wbrew pozorom, grzejniki płytowe nie charakteryzują się większą mocą grzewczą przy zastosowaniu większej liczby płyt. Obecnie pod względem wydajności i ilości ciepła oddawanej do pomieszczenia najkorzystniejsze są bowiem modele jednopłytowe. Wynika to z faktu, że grzejniki tego rodzaju całą swoją powierzchnią oddają ciepło do pomieszczenia. Grzejnik dwupłytowy o tej samej mocy produkuje teoretycznie dwa razy więcej ciepła, jednak jego część - zamiast ogrzewać pomieszczenie - odbija się od pierwszej płyty. Przez to faktyczna moc grzewcza drugiej płyty może być nawet o jedną trzecią mniejsza od mocy pierwszej. Ta sama zależność odnosi się również do grzejników składających się z trzech płyt, w których druga i trzecia płyta mają znacznie mniejszą faktyczną moc grzewczą ze względu na konstrukcję urządzenia.

Do zalet grzejników jednopłytowych – poza najwyższą możliwą wydajnością spośród wszystkich modeli grzejników płytowych – należą również niewielkie wymiary. Mają one bowiem około 6 centymetrów grubości. Przy odpowiednim przymocowaniu mogą więc odstawać od ściany maksymalnie na 10 centymetrów. Nie będą więc wystawały nawet spod najwęższych parapetów i nie zajmą wiele miejsca w niewielkich pomieszczeniach. Jeśli zdecydujemy się na montaż grzejnika dwupłytowego, musimy liczyć się z jego odstawaniem od ściany na niecałe 15 centymetrów.

Niezależnie od tego, czy grzejnik składa się z jednej, dwóch czy trzech płyt, każda z nich pokryta jest obudową z falowanej blachy. Wszystkie płyty grzejnika mogą być także wyposażone w ożebrowanie, które maksymalnie zwiększa oddającą ciepło powierzchnię. Pozwala ono na zwiększenie mocy grzewczej urządzenia nawet o połowę, lecz niestety sprzyja nieestetycznemu osiadaniu kurzu. W przypadku najczęściej dostępnej białej barwy grzejnika bywa to szczególnie uciążliwe.

Grzejnik 2-płytowy

Dlaczego wśród grzejników płytowych znajdziemy głównie urządzenia stalowe?

Do najczęściej wybieranych przez klientów modeli grzejników płytowych należą urządzenia wykonane ze stali. Wynika to przede wszystkim z faktu, że to właśnie ten materiał firmy zajmujące tworzeniem grzejników płytowych najchętniej wykorzystują przy produkcji swoich urządzeń. Stal jest bowiem stosunkowo tanim materiałem, co pozwala na wypuszczenie na rynek urządzeń w dość przystępnych cenach. Ponadto materiał ten bardzo dobrze zachowuje się w wieloetapowym procesie wytwarzania grzejników płytowych i jest łatwy w obróbce. Podczas produkcji grzejników stal wytrzymuje zarówno procesy wielopunktowego zgrzewania płyt, jak i dobrze przyjmuje malowanie powierzchni metodą polegającą na zanurzeniu całego urządzenia w farbie podkładowej, która ma na celu chronić je przed korozją. Grzejniki stalowe nie są również podatne na uszkodzenia podczas procesu polimeryzacji, czyli utwardzania wierzchniej warstwy farby, którą pokrywa się grzejniki w specjalnym piecu. To szczególnie istotne z uwagi na fakt, że temperatura w piecu może sięgać nawet 190 stopni Celsjusza.

Ciężko będzie nam znaleźć na rynku grzejniki płytowe wykonane z innego metalu niż stal. Jeśli jednak z jakichkolwiek powodów wolelibyśmy wybrać model kaloryfera wykonany z innego materiału, w ofertach producentów znajdziemy na przykład aluminiowe grzejniki członowe. Powstają one ze specjalnych stopów aluminium w procesie odlewania ciśnieniowego lub wytłaczania, a ich moc grzewcza jest podobna do mocy stosowanych dawniej kaloryferów żeliwnych. Te drugie charakteryzują się jednak wysoką bezwładnością cieplną, co oznacza, że wolno się nagrzewają, lecz powoli również wytraca temperaturę. Grzejniki aluminiowe natomiast osiągają docelową temperaturę znacznie szybciej, przez co zaczynają oddziaływać na faktyczną temperaturę w pomieszczeniu już po kilku minutach od uruchomienia ogrzewania, lecz znacznie szybciej tracą również ciepło. Mimo to, mają swoich licznych zwolenników, którzy zdecydowanie wybierają urządzenia aluminiowe ponad płytowe grzejniki stalowe.

Warto zauważyć, na jakie zalety aluminiowych grzejników członowych zwracają uwagę osoby wybierające ten typ urządzeń grzewczych. Przede wszystkim, wyraźnie podkreślają one znacznie niższy ciężar kaloryferów wykonanych z aluminium, brak pofalowanych elementów konwekcyjnych, na których mógłby gromadzić się kurz oraz – jak już wspomnieliśmy – krótszy czas potrzebny, aby ogrzać dane pomieszczenie. Budowa członowa pozwala także na osiągnięcie znacznie wyższej powierzchni wymiany cieplnej, co powoduje, że faktyczna moc grzewcza tak zbudowanego urządzenia jest o wiele większa. Aluminiowe grzejniki członowe należą więc do najpopularniejszych alternatyw dla płytowych kaloryferów ze stali. Nie jest to jednak jedyny wariant – klienci równie często wybierają również grzejniki ze stali nierdzewnej. One również mogą być uformowane tak, aby przypominać gładką stalową płytę, jednak ich wytrzymałość, bezwładność cieplna i właściwości grzewcze pozwalają nam uznać je za niekwestionowanych liderów na rynku grzejników.

Czy znajdziemy modele pionowych grzejników płytowych do łazienek?

W ofercie producentów zajmujących się wytwarzaniem grzejników płytowych znajdziemy również pionowe modele urządzeń dopasowanych przede wszystkim do łazienek. Ich rozmiar i kształt pozwala na zamontowanie grzejnika nawet w najmniejszych pomieszczeniach, w których nie mamy miejsca na montaż urządzenia poziomego. Nadają się one również idealnie do tych pomieszczeń, które nie mają okien, a przez to nie znajdziemy w nich odpowiedniego miejsca na montaż tradycyjnego grzejnika pod parapetem. Do takich właśnie wnętrz – niewielkich i bez okna – należą przede wszystkim łazienki. Czy jednak wybór pionowego grzejnika płytowego do tego typu pomieszczeń to dobry pomysł?

Choć wielu producentów ma w swojej ofercie pionowe grzejniki, które określają mianem modeli idealnych do łazienek, w przypadku stalowych grzejników płytowych jest to niestety pewne nadużycie. Urządzeń wykonanych ze stali nie poleca się bowiem stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli przede wszystkim kuchniach i – no właśnie – łazienkach. Wynika to z faktu, że są one słabo odporne na korozję spowodowaną stałym kontaktem z wodą i wilgocią. Właściwie jedyną ochroną, jaką producenci zapewniają im przed negatywnym wpływem tych czynników, jest pokrycie urządzeń specjalną emalią. Nie jest ona niestety niezniszczalna. Powierzchnia grzejników płytowych łatwo ulega między innymi uszkodzeniom mechanicznym, a w miejscu, w którym odpryśnie emalia, bez problemu powstać może rdza. Ma to wpływ nie tylko na kwestie estetyczne, lecz również – a może przede wszystkim – na poprawne funkcjonowanie grzejnika. Jeżeli rdza pojawi się już na powierzchni urządzenia, może z łatwością przedostać się do jego wnętrza i spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Te z kolei mogą prowadzić nawet do tego, że konieczna będzie wymiana grzejnika ze względu na poważne zaburzenia w jego poprawnym funkcjonowaniu.

Ponadto, grzejniki łazienkowe często służą nam również jako wieszaki czy suszarki do wilgotnych ręczników, szlafroków czy nawet drobnych elementów garderoby. Ułatwia to jednak tradycyjny kształt drabinkowego kaloryfera, na którym z łatwością zawiesimy nawet kilka ręczników czy zamontujemy dodatkowe akcesoria pozwalające na powieszenie szlafroków. W przypadku gładkich, prostokątnych grzejników płytowych jest to niemożliwe. Jedyną powierzchnią, na której moglibyśmy potencjalnie umieścić wilgotny ręcznik, jest górna część grzejnika. Jak już wiemy, znajduje się w niej jednak kratka, przez którą urządzenie wypuszcza dużą ilość wyprodukowanego przez siebie ciepła. Zakrycie jej może doprowadzić do przegrzania grzejnika lub do obniżenia temperatury w pomieszczeniu przez odcięcie odpowiedniego przepływu powietrza. Dodatkowo, kontakt z wilgotną tkaniną może przyspieszać procesy korozji grzejnika, a jeśli wilgoć przez górną kratkę dostanie się do jego wnętrza, możemy nawet nie zauważyć, że urządzenie jest poważnie uszkodzone. Wewnętrzne źródła korozji mogą doprowadzić nawet do poważnych awarii grzejnika, których nie dostrzeżemy, dopóki będzie on działał poprawnie. W momencie, w którym zdamy sobie sprawę z uszkodzeń, może jednak być już za późno na naprawę i koniecznością będzie wymiana grzejnika.

Pionowy grzejnik płytowy

Ile kosztuje grzejnik płytowy i czy jest wart swojej ceny?

Grzejniki płytowe nie należą zdecydowanie do urządzeń drogich – ceny najtańszych, niedużych modeli zaczynają się już od nieco ponad 150 złotych. Droższe będą na pewno większe modele oraz grzejniki pionowe – ich ceny mogą nawet przekroczyć granicę tysiąca złotych. Na tradycyjny, poziomy grzejnik tego rodzaju o standardowych wymiarach możemy jednak pozwolić sobie nawet, gdy nasz portfel nie zachęca nas do wyboru drogich, dekoracyjnych urządzeń zaprojektowanych przez słynnych projektantów czy wyprodukowanych przez modne firmy. Warto jednak zastanowić się, czy nawet wydatek kwoty, która w zależności od wymiarów grzejnika i liczby składających się na niego płyt będzie oscylować w granicach 200 czy 300 złotych to aby na pewno wydatek opłacalny.

Niestety, płytowe grzejniki stalowe nie należą do najwydajniejszych urządzeń, jakie znajdziemy obecnie na rynku. Ich moc grzewcza jest znacznie niższa niż na przykład tradycyjnych żeberkowych urządzeń o podobnych wymiarach. Ponadto, jak wspomnieliśmy już przy omawianiu kwestii płytowych grzejników łazienkowych, ze względu na zastosowanie do ich produkcji stopów stali, które nie są odporne na korozję wywołaną wilgocią lub kontaktem z wodą, nie powinno stosować się ich w pomieszczeniach takich jak właśnie łazienki czy kuchnie. Nie poleca się ich także do pomieszczeń, w których mamy kłopoty z poprawnym odprowadzaniem wilgoci spowodowane źle wykonaną izolacją czy problemami z przepływem powietrza przez otwory wentylacyjne. Grzejniki płytowe wykonane z tradycyjnych typów stali są bowiem znacznie mniej wytrzymałe na panujące tam warunki niż choćby grzejniki wykonane z o wiele wyższej jakości nierdzewnych stopów stalowych. Pamiętajmy, że w przypadku płytowych grzejników stalowych jedyną warstwą, która chroni urządzenie przed rdzewieniem, jest antykorozyjna emalia pokrywająca całą powierzchnię kaloryfera.

Grzejniki płytowe, jak już wspomnieliśmy, nie sprawdzą się także w roli urządzeń, na których chcielibyśmy powiesić wilgotny ręcznik czy nawet szybko dosuszyć świeżo upraną koszulkę. Choć co prawda z założenia powinny oddawać ciepło całą powierzchnią, większa część ich mocy grzewczej jest zależna od poprawnego przepływu powietrza przez pokrywającą górną część urządzenia kratkę. Jeżeli przykryjemy ją tkaniną, grzejnik przestanie mieć wpływ na temperaturę w pomieszczeniu, bo cała energia cieplna zostanie zatrzymana przez przewieszony na urządzeniu ręcznik czy element garderoby. Ponadto suszenie wilgotnych materiałów na grzejnikach stalowych jest niewskazane z innego, wspomnianego już przez nas powodu, a mianowicie ze względu na ich niską odporność na korozję spowodowaną działaniem wody.

Grzejnik płytowy do łazienki

O czym musimy koniecznie pamiętać przed zakupem grzejnika płytowego ze stali?

Poza wymienionymi już przez nas warunkami poprawnego użytkowania grzejnika płytowego, decydując się na urządzenie tego typu wykonane ze stali musimy pamiętać o jeszcze kilku kwestiach. Najważniejsze są tu sprawy dotyczące instalacji centralnego ogrzewania, jaka znajduje się w naszym domu, musi ona bowiem spełniać pewne określone warunki. Jakie to warunki i jakie mają znaczenie dla poprawnego działania grzejnika?

Optymalnie instalacja c.o. w przypadku grzejników płytowych stalowych powinna również być wykonana ze stali. W przypadku tworzyw sztucznych, takich jak na przykład sieciowany polietylen czy polibutylem, konieczne będzie zastosowanie odpowiedniej bariery antydyfuzyjnej. Jej zadaniem jest ułatwienie pracy urządzenia i zwiększenie jego trwałości poprzez ograniczenie przenikania tlenu z powietrza do wody płynącej w instalacji c.o. Tlen mógłby bowiem przyspieszać procesy korozji stali od wewnątrz. Z kolei w przypadku instalacji miedzianej musimy pamiętać, że powinna być ona zamknięta. Jeżeli posiadamy miedzianą instalację otwartą – czyli ponownie taką, w której do wnętrza urządzenia może przedostawać się tlen z powietrza – nie unikniemy konieczności zastosowania specjalnych inhibitorów korozji.

Ponadto grzejnik płytowy może być w ogóle brany pod uwagę tylko wówczas, gdy źródłem ciepła naszej instalacji c.o. jest kocioł gazowy, kocioł olejowy bądź kocioł elektryczny. Możliwe jest również połączenie grzejnika płytowego z instalacją działającą dzięki wymiennikowemu węzłowi ciepłemu lub, w niektórych sytuacjach, również z kotłem na paliwo stałe. Niemożliwe jest jednak zastosowanie tego rodzaju grzejnika w instalacjach podłączonych do wysokotemperaturowej sieci cieplnej. Nie powinniśmy więc absolutnie decydować się na grzejniki płytowe, jeśli nasz dom ogrzewany jest przez węzeł hydroelewatorowy. Ponadto grzejników płytowych nie należy także łączyć z instalacjami grawitacyjnymi – grzejniki tego typu mają bowiem duże opory przepływu, a różnica ciśnienia wymuszająca odpowiedni przepływ wody w instalacjach grawitacyjnych jest stosunkowo nieduża.

19.02.2018 14:43
Radosław Sobieski