Grzejniki pionowe – jakie modele do łazienki znajdziemy w ofertach producentów i czy mogę one być tanie?

Grzejniki pionowe – jakie modele do łazienki znajdziemy w ofertach producentów i czy mogę one być tanie?

Grzejniki pionowe – jakie modele do łazienki znajdziemy w ofertach producentów i czy mogę one być tanie?

Grzejniki pionowe należą do najczęściej wybieranych przez klientów modeli grzejników łazienkowych. Wynika to z faktu, że urządzenia tego typu często projektowane są w formie popularnej drabinki, czyli pionowego grzejnika o poziomych szczebelkach, przystosowanego do przytwierdzenia do ściany. Modele tego rodzaju pozwalają zatem na maksymalną oszczędność miejsca w łazience, a jednocześnie mogą posłużyć nam za wygodną przestrzeń do powieszenia wilgotnych ręczników czy szlafroków. Jak jednak wybrać odpowiedni model dla naszych potrzeb, z jakich materiałów wykonuje się najbardziej efektywne grzejniki dostępne na rynku i czy dobry pionowy grzejnik łazienkowy może być tani?

Spis treści:
Dlaczego warto się zdecydować na pionowy grzejnik?
Ceny pionowych grzejników
Pionowe grzejniki drabinkowe i panelowe
Grzejnik pionowy do małej łazienki
Aluminiowe grzejniki pionowe
Grzejnik pionowy ze stali nierdzewnej

Czy warto zdecydować się na grzejniki pionowe?

Modele grzejników pionowych są dziś przystosowywane przez projektantów do jednoczesnego pełnienia funkcji ozdobnej oraz efektywnego ogrzewania pomieszczenia. Dlatego też w przypadku renomowanych firm produkujących grzejniki pionowe nie musimy wybierać pomiędzy wyglądem a funkcjonalnością urządzenia. W ich ofertach znajdziemy bowiem grzejniki o najnowocześniejszych designach, które jednocześnie z powodzeniem zajmą się utrzymaniem odpowiedniej temperatury w każdym pomieszczeniu, a my będziemy mogli cieszyć się zarówno komfortem cieplnym, jak i wspaniałym wyglądem grzejnika.

Nie zapominajmy jednak, że konieczne jest odpowiednie dopasowanie mocy urządzenia do powierzchni, którą chcemy ogrzać, a także do jej potrzeb cieplnych związanych na przykład z niedostatecznym ociepleniem budynku czy nieszczelnością okien. Konieczne jest bowiem dobranie odpowiedniej mocy grzewczej do powierzchni i potrzeb cieplnych każdego rodzaju łazienki. Informację o mocy grzejnika znajdziemy na zamieszczanej obecnie przez wszystkich producentów etykiecie, zawierającej wszystkie najważniejsze parametry wybranego przez nas urządzenia. Choć podstawowa zasada jest stosunkowo prosta – im większe pomieszczenie, tym większy grzejnik – parametry mogą bowiem znacząco się różnić w zależności od producenta, materiału wykorzystanego do produkcji grzejnika, ewentualnych powłok znajdujących się na powierzchni urządzenia oraz tego, czy wybrany przez nas model jest wodny, całkowicie elektryczny czy też może wodny z dodatkową grzałką elektryczną.

Jeżeli jednak marzy nam się minimalistyczny wystrój stosunkowo dużej łazienki, w której dodatkowo mamy problemy z odpowiednią cyrkulacją powietrza i gromadzeniem się wilgoci po każdej kąpieli czy prysznicu lub pod wpływem suszącego się w pomieszczeniu prania, musimy również na to zwrócić uwagę przy doborze grzejnika o wystarczającej mocy. Jeśli nie chcemy jednak obciążać wystroju wnętrza jednym urządzeniem o dużej mocy, możemy zdecydować się na instalację kilku mniejszych modeli obok siebie. W ofercie firmy Mario Radiators znajdziemy między innymi nowoczesne i nieduże pionowe grzejniki w kształcie pojedynczych rurek o okrągłym bądź kwadratowym przekroju. Zamontowanie kilku urządzeń zapewni nam zarówno odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, jak i zadba o osuszanie go w przypadku zbytniego nagromadzenia się wilgoci. Jednocześnie będziemy mogli cieszyć się jedynym w swoim rodzaju wystrojem wnętrza, a uniwersalne i minimalistyczne grzejniki zaprojektowane przez Mario Radiators staną się ozdobą pomieszczenia urządzonego w każdym stylu. 

Pionowy grzejnik do łazienki

Czy pionowe grzejniki łazienkowe mogą być tanie? Poznaj ceny!

Wielu klientów poszukujących taniego, pionowego grzejnika łazienkowego obawia się, że ceny urządzeń tego typu wielokrotnie przewyższą możliwości ich portfela. Dzięki coraz większej popularności grzejników pionowych staje się to na szczęście szybko bezpodstawną obawą. Producenci konkurujący ze sobą starają się bowiem zapewnić klientom jak najwyższej jakości nowoczesne produkty w najbardziej atrakcyjnych cenach, dzięki czemu możemy dziś wybierać w naprawdę szerokich ofertach dobrych pionowych grzejników łazienkowych w naprawdę niskich cenach. 

Jeden z liderów na rynku grzejników łazienkowych, czyli firma Mario Radiators, ma w swojej ofercie urządzenia, których ceny zaczynają się już od około 350-400 złotych. W tej kategorii cenowej znajdziemy zarówno tradycyjne grzejniki wodne, które należy podłączyć do sieci centralnego ogrzewania, oraz grzejniki elektryczne, wymagające jedynie podłączenia do prądu. Większość grzejników wodnych Mario Radiators jest ponadto albo wyposażona w grzałkę elektryczną, albo możemy z łatwością dobrać do nich odpowiednie urządzenie tego typu, co pozwoli nam na korzystanie z grzejnika również poza sezonem grzewczym oraz w przypadku ewentualnych awarii systemu ciepłowniczego. 

Niska cena niektórych urządzeń, które znajdziemy w ofercie Mario Radiators, nie oznacza jednak, że są to urządzenia niższej jakości. Każdy z modeli projektowanych przez firmę Mario Radiators jest bowiem wykonywany z jednego z najlepszych materiałów dostępnych obecnie na rynku, czyli szlachetnej stali nierdzewnej klasy AISI 403. Tańsze modele charakteryzują się zwykle jedynie bardziej tradycyjną formą, a nie mniejszą wydajnością czy wykonaniem zapewniającym krótszą żywotność grzejnika. Jednym z najtańszych modeli pionowego grzejnika drabinkowego, który znajdziemy w ofercie firmy, jest model Classic. Choć ten klasyczny nie tylko w nazwie, lecz także dzięki ponadczasowej formie grzejnik należy do stosunkowo tanich, absolutnie nie powinniśmy obawiać się jego niskiej wytrzymałości czy słabej jakości materiałów wykorzystanych do jego produkcji. Jest to bowiem jeden ze sztandarowych produktów firmy Mario Radiators, na którego bezawaryjne funkcjonowanie producent udziela nam aż dziesięcioletniej gwarancji! Mamy więc pewność, że wybierając model tani, sięgamy jednocześnie po funkcjonalne urządzenie, które stanie się ozdobą naszej łazienki na wiele lat.

Pionowe grzejniki - ceny

Jaki model grzejnika pionowego wybrać do łazienki?

Przy wyborze grzejników łazienkowych klienci zastanawiają się także, czy lepszą decyzją jest wybranie pionowego grzejnika drabinkowego, czy grzejnika panelowego. Te drugie coraz częściej są bowiem wybierane jako grzejniki do pozostałych pomieszczeń poza łazienką, takich jak pokoje dzienne, sypialnie, kuchnie czy przestrzenie biurowe. Wynika to z ich stosunkowo wysokiej wydajności, a także wygodnego kształtu, pozwalającego na łatwe utrzymanie urządzenia w czystości i ułatwiającego choćby ścieranie kurzu ze względu na brak trudno dostępnych powierzchni, z którymi na pewno borykał się każdy, kto jeszcze kilkanaście lat temu korzystał ze staromodnych żeliwnych grzejników żeberkowych. Grzejniki panelowe uznawane są także za urządzenia wpasowujące się w wystrój każdego pomieszczenia ze względu na swój nierzucający się w oczy prosty design. 

W przypadku grzejników łazienkowych o wiele bardziej funkcjonalnym wyborem są jednak pionowe grzejniki drabinkowe. Wynika to z przynajmniej dwóch istotnych kwestii. Przede wszystkim, ze względu na swój kształt grzejniki panelowe są odpowiednie do pomieszczeń, w których znajdziemy okno. W pomieszczeniach takich możemy bowiem umieścić grzejnik pod parapetem, co zapewni nam maksymalną funkcjonalność grzewczą i odpowiednią cyrkulację ogrzanego powietrza. Większość klientów posiada jednak w swoich domach łazienkę ciemną, czyli taką, w której nie ma okna. Ponadto wiele obecnych na rynku mieszkań oraz domów wyposażonych jest w niewielkie łazienki, przez co oszczędność przestrzeni jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o odpowiednim wystroju pomieszczenia. W takich przypadkach pionowe grzejniki drabinkowe wybierane są nie tylko ze względu na możliwość zamontowania ich na ścianie, bez zajmowania dodatkowej powierzchni, lecz również na fakt, że kształt grzejników tego rodzaju umożliwia użytkowanie ich jako suszarek i wieszaków. Decydując się na pionowy grzejnik drabinkowy, nie musimy się już zastanawiać, gdzie w naszej niewielkiej łazience powiesimy wszystkie potrzebne ręczniki i szlafroki oraz gdzie w razie potrzeby będziemy mogli dosuszyć wilgotne elementy garderoby. Grzejnik spełni bowiem wszystkie nasze wymagania, a jego zdolności do przechowywania różnego typu tekstyliów będziemy mogli w razie potrzeby zwiększyć, dokupując dopasowane do niego haczyki oraz wieszaczki.

Czy do małych i wąskich łazienek dopasujemy pionowe grzejniki ścienne c.o. oraz grzejniki elektryczne?

Biorąc pod uwagę potrzeby szerokiej rzeszy klientów, producenci mają w swoich ofertach również niewielkie i wąskie pionowe grzejniki ścienne przystosowane do podłączenia do systemu c.o. odpowiednie nawet dla najmniejszych łazienek. Urządzenia tego rodzaju są najczęściej grzejnikami całkowicie wodnymi, działającymi wyłącznie dzięki podłączeniu centralnego ogrzewania odpowiedzialnego za podgrzanie płynącej w rurkach grzejnika wody. Do coraz rzadziej spotykanych modeli należą jednak pionowe grzejniki c.o. z przyłączem bocznym. Jeżeli posiadamy jeszcze urządzenie starego typu z przyłączem tego rodzaju, decydując się na wymianę grzejnika musimy być gotowi na dość poważne prace remontowe związane ze zmianą układu instalacji ciepłowniczej. 

Aby uniknąć remontu związanego z przebudową instalacji sieci centralnego ogrzewania przy wymianie grzejnika łazienkowego na nowy, możemy jednak zdecydować się na zamontowanie grzejnika elektrycznego. Urządzenia tego rodzaju są bowiem również przystosowane do montażu w nawet najmniejszych łazienkach. Są one także projektowane w taki sposób, aby zapewnić użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo, oczywiście przy zachowaniu przez nich wszystkich niezbędnych środków ostrożności. 

Grzejniki pionowy do małej łazienki

Czy warto zdecydować się na aluminiowe grzejniki pionowe?

Do jednego z popularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji pionowych grzejników łazienkowych należy aluminium. Jego popularność nie jest jednak bynajmniej podyktowana wysoką efektywnością grzewczą ani wyjątkową wytrzymałością w przypadku uszkodzeń mechanicznych czy chemicznych. Aluminium należy bowiem przede wszystkim do jednego z najtańszych materiałów, dzięki czemu wykonane z niego urządzenia również plasują się wśród najłatwiej dostępnych grzejników, zwłaszcza w przypadku osób niedysponujących zbyt dużą ilością środków przeznaczonych na zakup urządzeń grzewczych.

Materiał ten jest także błędnie uznawany za jeden z najbardziej energooszczędnych ze względu na fakt, że spośród wszystkich dostępnych na rynku metali wykorzystywanych w produkcji grzejników to właśnie aluminium najszybciej się nagrzewa i najszybciej zaczyna mieć faktyczny wpływ na wzrost temperatury w pomieszczeniu. Nie możemy jednak zapomnieć, że w przypadku grzejników wykonanych z materiałów wolniej nagrzewających się mamy do czynienia również z o wiele wolniejszym stygnięciem urządzenia po odłączeniu go od źródła ciepła, co pozwala na dalsze ogrzewanie pomieszczenia pomimo niepobierania już przez grzejnik energii. Natomiast niezależnie od tego, czy aluminiowy grzejnik jest modelem wodnym, wodno-elektrycznym czy elektrycznym, po odłączeniu od źródła zasilania stygnie on niemal natychmiast, przez co jego wpływ na temperaturę w pomieszczeniu ogranicza się do momentów, kiedy urządzenie faktycznie jest podłączone do zasilania i pobiera odpowiedni rodzaj energii.

W przypadku grzejników aluminiowych musimy także pamiętać o jeszcze jednej istotnej kwestii. Mianowicie, urządzenia wykonane z tego materiału nie powinny być stosowane w połączeniu z instalacją wykonaną z miedzi. Wynika to z faktu, że w kontakcie z miedzią aluminium koroduje, czyli się utlenia, prowadząc do rozszczelnienia konstrukcji. W efekcie grzejnik aluminiowy może ulec na tyle poważnym uszkodzeniom, że stanie się on niezdatny do użytku, a przy tym będziemy mieli niewielką szansę na uznanie reklamacji. Choć obecnie polskie normy nie zabraniają już łączenia miedzianych instalacji z aluminiowymi grzejnikami, lecz zalecają wyłącznie zadbanie o odpowiednie odizolowanie elementów wykonanych z obu materiałów przy pomocy odpowiednich tulei bądź taśmy teflonowej, rozwiązania te nie zawsze są w stu procentach skuteczne. Dlatego jeżeli posiadamy miedzianą instalację wodną, której raczej nie planujemy w najbliższym czasie wymieniać, nie powinniśmy raczej wybierać – i tak zresztą średnio efektywnych – grzejników aluminiowych.

Z jakiego materiału wykonuje się najbardziej funkcjonalne i trwałe pionowe grzejniki łazienkowe? 

Spośród dostępnych obecnie na rynku pionowych grzejników o wiele lepsze urządzenia wykonuje się z różnego rodzaju stopów stalowych. Firma Mario Radiators wykorzystuje w swoich projektach wyłącznie szlachetną stal nierdzewną klasy AISI 403, która cechuje się najwyższą jakością oraz wytrzymałością zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na szkodliwe działanie substancji chemicznych. Stal nierdzewna jest również materiałem, który świetnie sprawdza się w produkcji trwałych grzejników łazienkowych ze względu na całkowitą odporność na korozję spowodowaną ciągłym kontaktem z wilgocią oraz wodą. Dzięki temu nie tylko nie musimy obawiać się szkód wywołanych przez parę wodną, skraplającą się w łazience po choćby gorącej kąpieli, lecz również możemy z powodzeniem wykorzystać poziome rurki grzejnika do dosuszania wilgotnych ręczników. Bez obaw użyjemy również grzejnika do powieszenia szlafroka, dzięki czemu po kąpieli będziemy mogli otulić się tkaniną o przyjemnej temperaturze, która z pewnością będzie sucha i miła w dotyku. 

Fakt, że stal nierdzewna charakteryzuje się także odpornością na działanie substancji chemicznych, również ma duże znaczenie w przypadku urządzeń wykorzystywanych w łazienkach. Korzysta się w nich bowiem często z silnych środków czyszczących oraz detergentów, których użycie ma na celu zdezynfekowanie różnego typu powierzchni oraz urządzeń wchodzących w skład armatury sanitarnej każdej łazienki czy toalety. Ze względu na to, o przypadkowy kontakt substancji czyszczących z grzejnikiem łazienkowym nietrudno. Taki przypadkowy kontakt mógłby jednak spowodować poważne uszkodzenia urządzeń wykonanych z innych, mniej trwałych materiałów, prowadząc nawet do całkowitego uniemożliwienia z korzystania ze zniszczonego grzejnika. W przypadku wysokiej jakości materiału, jakim jest szlachetna stal nierdzewna, nie musimy jednak obawiać się kłopotów tego rodzaju. Ze względu na odporność stali na uszkodzenia wywołane kontaktem z substancjami chemicznymi możemy wręcz korzystać z grzejnika jako z suszarki nie tylko do ręczników, lecz także do ściereczek, których używamy do sprzątania łazienki. Nie ma bowiem zagrożenia, że śladowe ilości znajdujących się na nich środków czyszczących zniszczą nasz grzejnik czy nawet nieznacznie uszkodzą jego powierzchnię. 

Stal nierdzewna należy także do materiałów o bardzo dobrych parametrach, jeśli chodzi o zdolność akumulacyjną ciepła i bezwładność cieplną. Oznacza to, że wykonane z niej grzejniki nagrzewają się dość szybko, lecz jednocześnie powoli tracą temperaturę po odłączeniu źródła zasilania. Sprawia to, że stal nierdzewna uznawana jest za jeden z najbardziej energooszczędnych materiałów dostępnych na rynku, gdyż pozwala ona zapewnić maksymalnie komfortową temperaturę w pomieszczeniu przy jednoczesnym zużyciu najmniejszej możliwej ilości energii. 

11.01.2018 13:16
Mario Radiators