Nowoczesne grzejniki – czym się charakteryzują i dlaczego warto zainwestować w model wykonany ze stali nierdzewnej?

Nowoczesne grzejniki – czym się charakteryzują i dlaczego warto zainwestować w model wykonany ze stali nierdzewnej?

Nowoczesne grzejniki – czym się charakteryzują i dlaczego warto zainwestować w model wykonany ze stali nierdzewnej?

Nowoczesne grzejniki są dziś obecne w ofertach niemal wszystkich producentów urządzeń przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń. Dawno temu do lamusa odeszły już bowiem żeliwne kaloryfery żeberkowe, a popularne łazienkowe drabinki od wielu lat przeżywają liczne zmiany – są wykonywane z coraz nowszych materiałów i stają się inspiracją dla coraz bardziej futurystycznych kształtów. Czym jednak poza zmodernizowaną formą charakteryzują się dziś nowoczesne grzejniki wodne i elektryczne dobrej jakości? Czy grzejnik wykonany ze stali nierdzewnej może jednocześnie być funkcjonalny i dekoracyjny?

Spis treści:
Nowoczesne i elektryczne grzejniki łazienkowe
Dlaczego nowoczesne grzejniki są energooszczędne?
Nowoczesne modele grzejników wodnych
Pionowe i poziome grzejniki nowoczesne
Nowoczesne grzejniki jako element dekoracyjny
Nowoczesne grzejniki ze stali nierdzewnej

Czym charakteryzują się nowoczesne grzejniki łazienkowe wykorzystujące energię elektryczną?

Nowoczesne elektryczne grzejniki łazienkowe różnią się znacznie od tego, co pod tym samym pojęciem rozumiane było jeszcze niecałe dwadzieścia lat temu. Obecnie w ofertach producentów nie uświadczymy już bowiem urządzeń przypominających dawne farelki, czyli punktowe termowentylatory, czy grzejniki olejowe. Wynika to między innymi z faktu, że oba te typy urządzeń nie były zbyt efektywne. Nie tylko nie sprawdzały się one jako jedyne źródło ciepła, lecz nawet gdy stosowano je jako ogrzewanie pomocnicze w przypadku awarii sieci centralnego ogrzewania lub przy wyjątkowo srogich zimach, nie uznawano ich za szczególnie wydajne źródła ciepła. Ponadto stanowiły one jedną z istotniejszych przyczyn pożarów w budynkach mieszkalnych, spowodowanych przegrzaniem urządzenia niewyłączonego na noc. Zarówno farelki, jak i grzejniki olejowe nie należały także do urządzeń energooszczędnych, a właściwie były niemal ich przeciwieństwem. Potrzebna była bowiem ogromna ilość energii, aby ciepło pochodzące z farelki czy grzejnika olejowego wpłynęło faktycznie na zmianę temperatury w pomieszczeniu, przy czym była to zmiana tymczasowa, zauważalna jedynie podczas działania urządzenia. Wraz z wyłączeniem farelki i w kilkanaście minut po odłączeniu grzejnika olejowego od prądu temperatura spadała bowiem szybko do poprzedniego poziomu.

Nowoczesny grzejnik elektryczny

Obecnie niemal wszystkie modele dobrych grzejników elektrycznych wyposażone są w termostaty, dzięki którym ryzyko pożaru wywołanego przez niewyłączone na noc urządzenie znika w zupełności. Ponadto projektuje się je w taki sposób i z wykorzystaniem takich materiałów, aby nagrzewały się możliwie najszybciej, a następnie stosunkowo wolno traciły ciepło. Dzięki temu wpływ nowoczesnego grzejnika elektrycznego na faktyczną temperaturę w łazience jest odczuwalny już w kilka minut po jego uruchomieniu i utrzymuje się jeszcze przez dłuższy czas po odłączeniu urządzenia od prądu. Jest to odczuwalne zwłaszcza w przypadku modeli wykonanych ze stali nierdzewnej, która stanowi jeden z najlepszych dostępnych obecnie na rynku materiałów do produkcji grzejników. Nowoczesne elektryczne grzejniki łazienkowe zużywają także znacznie mniej energii od swoich starszych krewnych, a dodatkowo wyposaża się je w specjalne urządzenia pozwalające na jeszcze większą oszczędność.

Co sprawia, że nowoczesne grzejniki są energooszczędne?

Nowoczesne grzejniki elektryczne należą obecnie w przeważającej części do urządzeń energooszczędnych. Charakteryzują się bowiem przede wszystkim zastosowaniem coraz większej liczby rozwiązań, które pozwalają na osiągnięcie wymaganej temperatury przy jednoczesnym zużyciu jak najmniejszej ilości energii. Wykorzystuje się w nich w tym celu między innymi rozwiązania takie jak termostaty i radiatory.

Pierwsze z nich, termostaty, to urządzenia kontrolujące na bieżąco temperaturę w pomieszczeniu przy pomocy specjalnych czujników. W momencie, gdy temperatura osiągnie ustalony przez nas poziom, urządzenie automatycznie wyłącza grzejnik. Natomiast kiedy temperatura spadnie poniżej określonego poziomu, termostat jest odpowiedzialny za ponowne włączenie ogrzewania. Dzięki temu nie dopuszczamy ani do zbytniego wychłodzenia pomieszczenia, ani do przegrzania urządzenia. Oszczędności wynikające z zainstalowania termostatu widoczne są szczególnie wówczas, gdy należymy do osób zapominających o wyłączeniu grzejnika przed wyjściem z domu, co skutkuje tym, że pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić po powrocie do niego, jest wywietrzenie pomieszczenia, aby obniżyć zbyt wysoką temperaturę. Termostaty zapewniają również optymalny komfort osobom, które potrzebują włączonego grzejnika także w nocy. Automatyczny system odpowiedzialny za wyłączenie urządzenia w momencie osiągnięcia określonej temperatury zapewni im bowiem stuprocentowe bezpieczeństwo i zminimalizuje ryzyko pożaru do zera.

Drugim rozwiązaniem stosowanym w nowoczesnych grzejnikach elektrycznych, pozwalającym na maksymalną oszczędność energii potrzebnej do nagrzania pomieszczenia, są radiatory. Są to urządzenia przypominające niewielkie wiatraczki, przyłączane lub stanowiące integralną część grzejników elektrycznych. Dzięki radiatorom zwiększa się cyrkulacja powietrza, co prowadzi do szybszego rozprowadzenia powietrza ogrzanego przez grzejnik po całym pomieszczeniu. Dzięki temu osiągamy docelową temperaturę w pomieszczeniu znacznie szybciej. Choć w teorii radiatory wydają się zużywać mnóstwo prądu, tak naprawdę pracują one dzięki tej samej energii, na której pracowałby sam grzejnik. Jednocześnie wspomagają jego działanie na tyle, że możemy wręcz zaoszczędzić energię dzięki szybszemu rozprowadzaniu ciepłego powietrza w pomieszczeniu.

Czym wyróżniają się nowoczesne modele tradycyjnych grzejników wodnych?

Nowoczesne modele tradycyjnych grzejników wodnych cechuje przede wszystkim coraz częstsze wykorzystanie wbudowanej grzałki elektrycznej. Grzałka jest elementem, który umożliwia korzystanie z grzejnika wodnego również poza sezonem grzewczym. Rozwiązuje również wszelkie problemu związane z częstymi przerwami w dostawie ciepła lub awariami sieci centralnego ogrzewania. Jest również użyteczna w przypadku, gdy z różnych przyczyn nie chcemy zdecydować się na grzejnik elektryczny, lecz słaba cyrkulacja powietrza w naszej łazience sprawia, że pomieszczenie wymaga całorocznego dosuszania przy pomocy grzejników. Grzałka elektryczna skraca także czas potrzebny do nagrzania kaloryfera wodnego, dzięki czemu możemy o wiele szybciej cieszyć się cieplejszym powietrzem w pomieszczeniu.

Nowoczesne grzejniki wodne

Jeszcze kilka lat temu grzałki były raczej elementem, który można było w razie potrzeby dokupić do kaloryfera, a nie podstawowym wyposażeniem znacznej części grzejników wodnych. Dziś powoli się to zmienia. Dzięki temu grzałki stają się nie tylko coraz popularniejszym, ale również coraz bezpieczniejszym urządzeniem. Wynika to z faktu, że gdy dokupujemy grzałkę do posiadanego już i zamontowanego w określonym miejscu grzejnika, musimy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu mocy grzałki do mocy grzejnika. Nie wolno nam również zapomnieć o absolutnym zakazie podłączania grzałki elektrycznej do kaloryfera znajdującego się nad wanną lub w bezpośrednim sąsiedztwie brodzika czy kabiny prysznicowej ze względu na śmiertelne zagrożenie, jakie niesie połączenie wody i prądu. W momencie kiedy kupujemy grzejnik wodny z załączoną grzałką nie musimy martwić się doborem odpowiedniej mocy i już na początku jesteśmy świadomi, że musimy zainstalować grzejnik w odpowiednio bezpiecznym miejscu.

Nowoczesne grzejniki wodne charakteryzują się również, podobnie jak grzejniki elektryczne, wykorzystaniem wyjątkowych i niespotykanych dotychczas kształtów. Grzejniki wodne są bowiem również projektowane w taki sposób, aby stanowiły jednocześnie funkcjonalny element wyposażenia pomieszczenia, mający faktyczny wpływ na temperaturę, która w nim panuje, jak i dekoracyjną część wystroju. Na rynku spotkamy zarówno wyjątkowo futurystyczne, jak i bardziej tradycyjne modele, zachwycające elegancją i prostotą. Również w przypadku nowoczesnych grzejników wodnych możemy wybierać spośród modeli wykonanych z różnego rodzaju materiałów, z których najbardziej ekologicznym i wydajnym jest przede wszystkim stal nierdzewna.

Jaki model nowoczesnego grzejnika wybrać do łazienki?

To, czy zdecydujemy się na poziomy, czy pionowy model nowoczesnego grzejnika, zależy przede wszystkim od tego, jaką łazienkę urządzamy. Jeśli jesteśmy posiadaczami wyjątkowo niewielkiej łazienki, w której z trudem udało nam się już zmieścić wannę lub kabinę prysznicową, umywalkę i może niedużą pralkę, istnieje ogromna szansa, że zdecydujemy się właśnie na grzejnik pionowy. Grzejniki tego typu nadają się bowiem idealnie do umieszczenia na ścianie, dzięki czemu nie tracimy cennej powierzchni użytkowej, a nawet możemy ją zwiększyć. Dobierając odpowiednie akcesoria takie jak wieszaczki, haczyki czy kosze przeznaczone do zawieszenia na poziomych szczebelkach pionowego grzejnika, możemy bowiem korzystać z wybranego przez nas modelu nie tylko do ogrzewania pomieszczenia, lecz również do suszenia wilgotnych ręczników czy drobnych elementów garderoby lub przechowywania niewielkich i odpornych na temperaturę przyborów toaletowych.

W bardziej przestronnych łazienkach możemy natomiast zdecydować się na grzejnik poziomy, czyli taki, z którym najczęściej spotkamy się w większości pozostałych pomieszczeń w domu. Modele poziome umieszcza się zazwyczaj pod parapetem okiennym. To miejsce montażu nie jest jednak bynajmniej przypadkowe. Nie wiąże się także wyłącznie z wykorzystaniem skądinąd niezbyt wygodnej do odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni. Według podstawowych praw fizyki, montowanie grzejników pod parapetem okiennym jest przede wszystkim najlepszym sposobem na zachowanie prawidłowej cyrkulacji powietrza. Przez umieszczenie grzejnika w pobliżu miejsca, przez które ciepło może uciekać z pomieszczenia, zwiększamy także efektywność ogrzewania i minimalizujemy efekty ochładzania powietrza od strony przestronnego lub nieszczelnego okna.

Czy nowoczesne grzejniki mogą być dekoracyjnym elementem wystroju łazienki?

Nowoczesne grzejniki projektowane są w taki sposób, aby połączyć funkcjonalność z dekoracyjnością. W ofertach producentów coraz rzadziej znajdziemy dziś kształty kaloryferów popularne kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Żeliwne żeberka dawno przeszły już do historii, a dobrze znane łazienkowe drabinki pojawiają się obecnie w licznych mocno unowocześnionych odsłonach. W przypadku renomowanych firm, takich jak na przykład Mario Radiators, nie musimy więc już wybierać między grzejnikiem dekoracyjnym a funkcjonalnym, gdyż większość modeli bezbłędnie łączy w sobie obie te cechy.

W katalogach producentów nowoczesnych grzejników możemy obecnie spotkać urządzenia inspirowane tradycyjnym kształtem drabinki stylizowane na futurystyczne labirynty i przypominające spirale. Znajdziemy także grzejniki wyglądające jak ogromne dzieło malarza współczesnego w kształcie stalowej płyty o różnych stopniach wypolerowania poszczególnych części. Te wyjątkowo ozdobne modele sprawdzą się świetnie zarówno we wnętrzach urządzonych w stylu chłodnego modernizmu, jak i w łazienkach pełnych dekoracyjnych drobiazgów i elementów podkreślających przepych panujący w pomieszczeniu. Specjalnie dla minimalistów liczni producenci projektują natomiast modele przypominające stojące wieszaki na ręczniki czy wyjątkowo niewielkie, lecz również funkcjonalne i wystarczające do ogrzania niewielkiej łazienki grzejniki. Do pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim czy inspirowanych geometrycznymi kształtami dobierzemy także wzorowane na najprostszych drabinkach kaloryfery o pojedynczych żeberkach lub w kształcie grzebienia o szeroko rozstawionych ząbkach.

Nowoczesne grzejniki ozdobne

Pamiętajmy jednak, aby zawsze dokładnie sprawdzić, czy oferowany przez producenta model jest faktycznie modelem odpowiadającym nam pod względem estetyki oraz funkcjonalności. Jest to szczególnie istotne w przypadku coraz modniejszych w ostatnim czasie modeli chromowanych, których nie znajdziemy w ofercie Mario Radiators. Charakteryzują się one co prawda wyjątkowym wyglądem ze względu właśnie na wykorzystanie powłoki z chromu, której kolor dopasowany jest idealnie do barwy wszelkiego rodzaju metalowych i metalizowanych elementów armatury sanitarnej. Dzięki temu, że grzejnik i urządzenia takie jak kran, słuchawka od prysznica czy nawet ramy luster wyglądają na wykonane z dokładnie tego samego materiału zyskujemy wrażenie wyjątkowo przemyślanego i konsekwentnego wystroju pomieszczenia. Piękny wygląd chromowanych grzejników sprawia, że pasują one zarówno do wnętrz utrzymanych w stylu minimalistycznym, jak i do łazienek urządzonych z przepychem. Niestety, pod względem efektywności i wydajności cieplnej, modele pokryte powłoką z chromu pozostawiają bardzo wiele do życzenia. Nagrzewają się one bowiem znacznie wolniej niż urządzenia wykonane właściwie z jakiegokolwiek innego materiału. Chrom jest również metalem, który wyjątkowo źle przewodzi ciepło, przez co przy zakupie grzejnika tego typu powinniśmy wybrać model o dużo większej mocy, niż w przypadku na przykład grzejnika wykonanego ze stali nierdzewnej. Wiąże się to również ze zużyciem o wiele większej ilości energii, która będzie nam potrzebna do osiągnięcia optymalnej temperatury w pomieszczeniu, co ma negatywny wpływ zarówno na środowisko, jak i na wysokość naszych rachunków za ogrzewanie.

Dlaczego warto zainwestować w nowoczesny grzejnik łazienkowy wykonany ze stali nierdzewnej?

Nowoczesne grzejniki łazienkowe ze stali nierdzewnej różnią się znacząco swoimi właściwościami od grzejników wykonanych z innych materiałów. Podczas wyboru odpowiedniego modelu grzejnika do łazienki powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wytrzymałość materiału, z jakiego został wykonany, na ciągły kontakt ze zdecydowanie bardziej wilgotnym powietrzem niż w przypadku pozostałych pomieszczeń w domu. Jest to szczególnie istotne jeśli nie mamy w łazience okna ani innego efektywnego sposobu na przyspieszenie cyrkulacji powietrza i jednoczesne dosuszanie pomieszczenia po gorącej kąpieli czy długim prysznicu. W przypadku stali nierdzewnej mamy pewność, że materiał, z którego wykonany jest nasz grzejnik, jest całkowicie odporny na kontakt z wilgocią oraz wodą i nie ulegnie procesowi rdzewienia nawet wówczas, gdy będziemy chcieli korzystać z niego jako suszarki do wilgotnych ręczników. Nie musimy także martwić się o wpływ wysokich temperatur, do jakich może nagrzewać się urządzenie, na emalię czy powłokę dekoracyjną, którą jest pokryte. Grzejniki wykonane ze stali nierdzewnej nie są bowiem zwykle pokrywane dodatkowymi środkami ze względu na wystarczająco dużą odporność i wyjątkowy wygląd surowego materiału.

Grzejniki wykonane ze stali nierdzewnej cechują się, poza wysoką odpornością na podwyższone temperatury, także wytrzymałością w przypadku uszkodzeń mechanicznych czy korozji spowodowanej przypadkowym kontaktem z silnymi detergentami przeznaczonymi do czyszczenia łazienek. Charakteryzują się również bardzo dobrą bezwładnością cieplną i zdolnością akumulacyjną ciepła, co oznacza, że nagrzewają się o wiele szybciej niż na przykład urządzenia o podobnej wydajności wykonane z żeliwa czy urządzenia pokryte powłoką z chromu, a jednocześnie tracą ciepło o wiele wolniej niż na przykład grzejniki aluminiowe. Dzięki temu modele wykonane ze stali nierdzewnej uznaje się za jedne z najbardziej energooszczędnych grzejników dostępnych na rynku. Zaczynają one bowiem wpływać na wzrost temperatury już w kilka minut po uruchomieniu, a po odłączeniu źródła energii powoli stygną, nagrzewając pomieszczenie jeszcze przez jakiś czas.

13.12.2017 14:58
Mario Radiators