Grzejniki łazienkowe - kiedy wybrać tradycyjny grzejnik drabinkowy, a kiedy poziomy?

Grzejniki łazienkowe - kiedy wybrać tradycyjny grzejnik drabinkowy, a kiedy poziomy?

Grzejniki łazienkowe - kiedy wybrać tradycyjny grzejnik drabinkowy, a kiedy poziomy?

Grzejniki łazienkowe są jednym z istotniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki - pełnią nie tylko funkcję grzewczą, ale też dekoracyjną. Mimo to często zapomina się o tym, jak ważny jest wybór właściwego grzejnika dostosowanego do naszych potrzeb. Warto więc, w ferworze wybierania odpowiednich kafelków czy kolorów farb do ścian, pamiętać również o wyborze idealnego grzejnika. Ale czym charakteryzuje się grzejnik idealny? Czy powinien być dekoracyjny, wykonany z tworzywa, a może raczej powinniśmy postawić na stal nierdzewną? Kiedy wybrać model poziomy, a kiedy tradycyjną „drabinkę”? Odpowiadamy! 

Spis treści: 
Kiedy warto zainwestować w poziomy grzejnik łazienkowy?
Co powoduje, że drabinkowe grzejniki łazienkowe są tak popularne?
Czym charakteryzują się współczesne grzejniki łazienkowe?
Dwa typy grzejników łazienkowych, czyli grzejniki wodne i elektryczne
Dlaczego warto zdecydować się na łazienkowy grzejnik elektryczny?
Z jakich materiałów produkuje się dziś grzejniki łazienkowe?
Czy warto zainwestować w dekoracyjne grzejniki łazienkowe? Poznaj ceny!
Zobacz modele ozdobnych grzejników łazienkowych Mario Radiators

 

Kiedy warto zainwestować w poziomy grzejnik łazienkowy?

Poziome grzejniki łazienkowe montuje się najczęściej w przestronnych łazienkach, w których jest na niego wystarczająco dużo miejsca – nie da się ukryć, że taki model potrzebuje zwykle nieco więcej przestrzeni niż niewielka drabinka, którą zamontujemy nawet w najmniejszym pomieszczeniu na ścianie. Tradycyjnie najczęściej ten rodzaj grzejnika pojawia się w innych pomieszczeniach w domu. Wynika to z faktu, że optymalnym miejscem na zamontowanie tego typu kaloryfera jest przestrzeń pod parapetem okiennym, a w łazienkach okien nie spotyka się zbyt często. W grzejnik poziomy warto więc zainwestować przede wszystkim wówczas, gdy akurat w naszej łazience są okna i mamy możliwość zamontowania go w przestrzeni pod parapetem okiennym, podobnie jak w pozostałych pokojach. Jest to oczywiście wygodne i rozsądne rozwiązanie, gdyż wykorzystujemy w ten sposób przestrzeń, którą ciężko byłoby nam inaczej zagospodarować. Grzejnik poziomy pod oknem montuje się jednak z jeszcze jednego powodu. W każdym pomieszczeniu zaleca się umieszczenie urządzenia grzewczego w pobliżu miejsca, którym potencjalnie może uciekać najwięcej energii cieplnej. Dlatego też w łazienkach, w których nie ma okna, zaleca się montaż grzejnika przy drzwiach, gdyż to tędy właśnie wydostaje się wówczas ciepło. Jeżeli jednak mamy w łazience okno, co jest jednoznaczne z tym, że przynajmniej jedna ze ścian jest ścianą zewnętrzną budynku, specjaliści zalecają umieszczenie grzejnika właśnie na tej ścianie, najlepiej jak najniżej, aby unoszące się w górę ciepłe powietrze mogło efektywnie ogrzewać pomieszczenie, a cyrkulacja powietrza wymuszona nawet przez najszczelniejsze okno wspomagała odpowiednie rozprowadzenie temperatury w całej łazience.

Co powoduje, że drabinkowe grzejniki łazienkowe są tak popularne?

Alternatywą dla poziomych grzejników łazienkowych są oczywiście grzejniki pionowe, które wyróżniają się układem żeberek tworzących rodzaj drabinki – skąd zresztą wzięła się jedna z ich najpopularniejszych nazw, czyli właśnie grzejniki drabinkowe. Kolejną różnicą między tymi dwoma rodzajami grzejników łazienkowych jest oczywiście ich przeznaczenie. Jak już wspomnieliśmy, pionowe grzejniki zaleca się przede wszystkim do niedużych łazienek, w których grzejnik wygodniej jest usytuować pionowo na ścianie, tak aby nie zajmował i tak niewielkiej powierzchni użytkowej podłogi.

Pionowe grzejniki pozwalają jednak na zaoszczędzenie przestrzeni w łazience nie tylko dzięki temu, że możemy zawiesić je na ścianie. Kształt drabinki sprawia bowiem, że grzejnik tego typu może również z sukcesem posłużyć nam za suszarkę do wilgotnych ręczników czy upranych drobnych elementów garderoby. Jest to szczególnie przydatne w przypadku łazienki tak małej, że nie ma już w niej miejsca na standardową suszarkę do bielizny. Do poziomych rurek drabinkowego grzejnika z łatwością dobierzemy również różnego typu akcesoria w postaci haczyków, wieszaczków czy nawet koszyczków, dzięki którym grzejnik może się stać również miejscem przechowywania choćby gąbek czy myjek do pleców lub innych drobiazgów łazienkowych, którym nie zaszkodzi wysoka temperatura. Dlatego też nierzadko klienci, którzy posiadają łazienki na tyle duże, że muszą ogrzewać je jednym grzejnikiem o dużej mocy lub dwoma nieco słabszymi decydują się na to drugie rozwiązanie, montując poziomy grzejnik pod parapetem okiennym i pionowy w miejscu, gdzie najwygodniej będzie przechowywać właśnie różnego typu drobiazgi czy dosuszać ręczniki lub wilgotną bieliznę.

Czym charakteryzują się współczesne grzejniki łazienkowe?

Najważniejszą cechą współczesnych grzejników łazienkowych jest to, że dziś klient nie musi dopasowywać całego projektu pomieszczenia do tego, jakie grzejniki są dostępne na rynku. Obecnie to producenci dbają o to, aby klient znalazł produkt idealnie dopasowany do swoich potrzeb. Pojawiają się zatem grzejniki ścięte ukośnie, aby pasowały do pomieszczeń urządzanych na poddaszach, czy grzejniki ukształtowane specjalnie tak, aby można je było umieścić w rogu łazienki. Nie muszą to być już standardowe drabinki – choć te oczywiście nadal są obecne na rynku i nie tracą popularności. Mogą jednak być one urozmaicone poprzez dodanie fantazyjnie wygiętych łuków czy też uformowane bardziej na kształt przypominający grzebień niż drabinkę. Wraz z wzrostem liczby wzorów i kształtów kaloryferów, grzejnik łazienkowy przestał być wyłącznie źródłem ciepła, a stał się także ważnym elementem wystroju wnętrza.

Nowoczesny grzejnik łazienkowy

Jednak przy poszukiwaniu grzejnika o idealnych walorach estetycznych i kształcie dopasowanym do przestrzeni, którą na niego przeznaczyliśmy, nie wolno nam przeoczyć podstawowej funkcji, którą grzejnik musi spełniać – mianowicie, musi grzać. Dziś ułatwieniem dla osoby nieznającej się specjalnie na teorii montowania odpowiedniego ogrzewania jest to, że każdy z nowoczesnych grzejników łazienkowych ma na etykiecie energetycznej umieszczoną informację, jaką ma moc. Upraszcza to zdecydowanie dobranie urządzenia o mocy odpowiedniej dla powierzchni naszej łazienki. W przypadku pomieszczeń tego typu, potrzebujemy od 100 do 150 W na każdy metr kwadratowy. To, czy powinniśmy zdecydować się na liczbę z dolnego, czy górnego przedziału zależy oczywiście od izolacji cieplnej łazienki, jak również od tego, czy znajdują się w niej okna lub czy któraś ze ścian jest zewnętrzną ścianą budynku. Musimy również wziąć pod uwagę, że jeśli nasza łazienka jest niestandardowo wysoka, będzie również potrzebowała nieco więcej energii na nagrzanie się do odpowiedniej temperatury. Należy też oczywiście zwrócić uwagę na optymalne umiejscowienie grzejnika. Nie może być on na przykład zasłonięty meblami czy chociażby koszem na pranie. Fizyczne przeszkody tego typu znacznie zmniejszają bowiem efektywność pracy kaloryfera. Nie powinniśmy również umieszczać grzejnika pod kratką wentylacyjną. Wówczas ciepłe powietrze, które unosi się do góry, ucieknie nam natychmiast przez kratkę, zamiast ogrzać pomieszczenie.

Gdzie powinniśmy więc zamontować nowoczesny grzejnik łazienkowy? To bardzo proste – dokładnie tam, gdzie zamontowalibyśmy jego bardziej tradycyjny odpowiednik. Również w tym przypadku zaleca się montowanie grzejników w pobliżu miejsc, którymi ciepło może uciekać. Jeśli nasza łazienka ma okna, powinniśmy zamontować grzejnik pod parapetem okiennym, tak jak zwykle robi się to w innych pomieszczeniach, jest to bowiem optymalne miejsce na montaż w takim przypadku. Jeśli natomiast nie ma okien, powinniśmy rozważyć umocowanie kaloryfera w pobliżu drzwi, gdyż jest to kolejna z dróg, którą ciepło może najłatwiej wydostać się z pomieszczenia.

Dwa typy grzejników łazienkowych, czyli grzejniki wodne i elektryczne

Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy grzejników łazienkowych: elektryczne i wodne. Najważniejszą różnicę pomiędzy tymi dwoma rodzajami grzejników łazienkowych stanowi źródło ciepła, które wykorzystują – w przypadku grzejników wodnych jest to ogrzana woda z sieci ciepłowniczej, a w przypadku grzejników elektrycznych po prostu prąd płynący z gniazdka elektrycznego. Czym jeszcze różnią się te dwa typy grzejników i czym charakteryzuje się typ pośredni, czyli grzejnik wodny z grzałką elektryczną? Oto odpowiedź!

Grzejnik wodny

Decydując się na podłączenie w naszym domu czy mieszkaniu tradycyjnych grzejników wodnych, musimy pamiętać o tym, że grzejnik tego typu działa tylko w sezonie grzewczym i, choć nie wymaga do działania dostępu do prądu elektrycznego, musi bezwzględnie być podłączony do kotła centralnego ogrzewania. Jest on więc całkowicie zależny od tego, czy trwa akurat sezon grzewczy. Posiadając grzejnik wodny, odczujemy także wszelkie ewentualne awarie kotła, które przełożą się bezpośrednio na temperaturę w naszym mieszkaniu czy domu. Grzejniki wodne wykorzystuje się jednak często w najmniejszych łazienkach, w których trudno znaleźć miejsce odpowiednie na montaż urządzenia elektrycznego w miejscu odpowiednio oddalonym od wszelkich możliwych źródeł wody. W jego przypadku nie jest bowiem konieczne zachowanie odstępu od wanny czy brodzika – grzejnik wodny możemy zamontować nawet bezpośrednio nad wanną czy tuż obok kabiny prysznicowej.

Grzejnik wodny z grzałką elektryczną

W przypadku, gdy ogrzewanie jest nam potrzebne również poza sezonem lub gdy mamy złe doświadczenia związane z częstymi awariami sieci ciepłowniczej, do której nasza nieruchomość jest podłączona, rozwiązaniem będzie zainstalowanie dodatkowej grzałki elektrycznej. Grzałka taka pozwoli nam nie tylko korzystać z grzejnika przez cały rok, ale też sprawi, że skróci się czas, jakiego tradycyjny grzejnik potrzebuje, by zacząć działać. Zasada działania tego typu grzejnika jest bowiem prosta – w jego rurkach krąży woda, która po włączeniu grzejnika musi się odpowiednio nagrzać, aby nasz kaloryfer nabrał odpowiedniej temperatury. Dopiero wtedy grzejnik zaczyna faktycznie mieć wpływ na temperaturę w pomieszczeniu. Grzałka sprawia, że nagrzewa się ona pod wpływem energii elektrycznej, a nie energii przekazywanej z sieci ciepłowniczej, co zdecydowanie skraca czas oczekiwania na zagrzanie się wody w rurkach kaloryfera.

Decydując się na wyposażenie grzejnika wodnego w dodatkową grzałkę elektryczną należy jednak pamiętać o zastosowaniu odpowiednich środków ostrożności. Grzałka jako element podłączony do instalacji elektrycznej nie może bowiem zostać podłączona do grzejnika znajdującego się bezpośrednio nad wanną ani nawet w obrębie wanny czy też brodzika. Musi ona również być specjalnie dobrana, aby jej moc pasowała do mocy grzejnika. Należy też pamiętać, że problemem, którego grzałka nie jest w stanie rozwiązać, jest brak możliwości doprowadzenia sieci ciepłowniczej do danego pomieszczenia. W takim przypadku musimy zdecydować się na inny typ ogrzewania, na przykład na ogrzewanie za pomocą grzejnika elektrycznego.

Grzejnik elektryczny

Podobnie jak w przypadku grzejnika wodnego z dodatkową grzałką elektryczną, w przypadku grzejnika elektrycznego czas oczekiwania na nagrzanie się kaloryfera również jest minimalny. Taki grzejnik wystarczy kupić, powiesić w odpowiednim miejscu i podłączyć do gniazdka lub na stałe połączyć z instalacją elektryczną. Zaczyna on działać niemal bezzwłocznie niezależnie od pory roku czy stanu sieci ciepłowniczej – nie jest z nimi bowiem w żaden sposób powiązany. Temperaturą grzejnika można sterować ręcznie, włączając i wyłączając go według potrzeb. Wygodniejszym rozwiązaniem jest jednak zainstalowanie automatycznego termostatu, który będzie dbał o utrzymanie w pomieszczeniu określonej temperatury. Do grzejnika elektrycznego można także podłączyć specjalny wentylator, który przyspieszy cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i ułatwi jego osuszanie.

Kwestią, o której jednak w przypadku grzejnika elektrycznego nie możemy zapomnieć jest – podobnie jak w przypadku dodatkowej grzałki montowanej przy grzejnikach tradycyjnych – odpowiednie wybranie bezpiecznego miejsca jego montażu. Ze względu na fakt, że grzejnik taki jest urządzeniem podłączonym do prądu, absolutnie nie wolno montować go w bezpośrednim sąsiedztwie wanny, brodzika czy kabiny prysznicowej. Bardzo trudne jest więc znalezienie na niego odpowiedniego miejsca w łazience o niewielkiej powierzchni. Grzejnik elektryczny nie powinien mieć nawet najmniejszej styczności ze strumieniem wody, gdyż może to stwarzać śmiertelne zagrożenie dla osób korzystających z łazienki. Warto również zwrócić uwagę na to, aby grzejnik nie miał kontaktu ze środkami czyszczącymi czy detergentami, których używamy do czyszczenia ceramiki łazienkowej i powierzchni podłogi lub ścian. Środki takie, podobnie zresztą jak nadmierna wilgoć, mogą w przypadku grzejników niewykonanych ze stali nierdzewnej powodować nieodwracalne uszkodzenia. Te natomiast nie tylko mogą mieć negatywny wpływ na wygląd naszego grzejnika, ale mogą też uszkodzić go na tyle, że przestanie on spełniać swoją funkcję.

Grzejnik łazienkowy ze stali nierdzewnej

Dlaczego warto zdecydować się na łazienkowy grzejnik elektryczny?

Ważnym aspektem przemawiającym za wyborem łazienkowego grzejnika elektrycznego jest nie tylko wygoda i możliwość korzystania z urządzenia przez cały rok, lecz również koszt ogrzewania przy pomocy takiego właśnie urządzenia. Co prawda, utrzymuje się on na podobnych poziomach, co koszt utrzymania grzejnika tradycyjnego, jednak w przypadku tradycyjnych grzejników, płacimy za ciepło wyprodukowane, a nie ciepło, które faktycznie dotarło do naszego domu. W przypadku grzejników elektrycznych do rachunków nie dochodzą nam żadne dodatkowe koszty, płacimy bowiem tylko za ciepło dostarczone przy pomocy energii elektrycznej do grzejnika. Dzięki temu, choć teoretycznie rachunki zostają podobne, korzystając z grzejników elektrycznych jesteśmy w stanie osiągnąć wyższe temperatury faktyczne w pomieszczeniach i szybszy komfort termiczny.

Ponadto, jak już wspomnieliśmy, do grzejników elektrycznych możemy podłączyć automatyczne termostaty, zwane również regulatorami temperatury. Urządzenia te pozwalają maksymalnie zwiększyć oszczędność energii zużywanej przez grzejniki elektryczne dzięki temu, że możemy ustawić na nich określoną temperaturę, jaką chcemy utrzymać w pomieszczeniu. W przypadku łazienek za najbardziej komfortową temperaturę uznaje się 23-25 stopni Celsjusza. Regulatory są urządzeniami, które po osiągnięciu ustalonej temperatury powietrza w pomieszczeniu automatycznie wyłączają grzejnik elektryczny, a w momencie, gdy temperatura spadnie poniżej wymaganego poziomu, uruchamiają go ponownie, aby nie dopuścić do wychłodzenia pomieszczenia. Wykorzystując grzejniki elektryczne wyposażone w automatyczne termostaty tego typu, dbamy więc w sposób oczywisty o nasz portfel. Nie zapominajmy jednak, że zużywając jak najmniej energii do osiągnięcia komfortu cieplnego troszczymy się również o środowisko, a grzejniki elektryczne są dziś uznawane za jedną z najbardziej ekologicznych metod ogrzewania.

Z jakich materiałów produkuje się dziś grzejniki łazienkowe? Poznaj zalety i wady grzejników żeliwnych, chromowanych, ze stali i z aluminium!

Grzejniki łazienkowe dostępne dziś na rynku to przede wszystkim urządzenia wykonane ze stali, aluminium lub posiadające specjalną chromowaną powłokę. Powoli w niepamięć odchodzą najpopularniejsze jeszcze pod koniec ubiegłego wieku grzejniki żeliwne, choć nadal w niektórych sklepach możemy wciąż znaleźć nowe modele wykonywane również z tego materiału. Czym różnią się te materiały i na jaki grzejnik łazienkowy najlepiej się zdecydować? Poznajmy charakterystyki grzejników wykonanych ze stali, aluminium, żeliwa i modeli chromowanych!

Grzejniki żeliwne

Grzejniki wykonywane z żeliwa należały jeszcze do niedawna do najpopularniejszych modeli. Do dziś w wielu budynkach mieszkalnych i usługowych znajdziemy kilkunastu- lub nawet kilkudziesięcioletnie grzejniki żeliwne, które – choć zdecydowanie nie wyglądają zbyt dobrze – nadal działają bez zarzutu. Dziś jednak niewiele firm proponuje nam grzejniki wykonane z tego materiału. Są one bowiem bardzo ciężkie, przez co mocno obciążają konstrukcje budynków. Ponadto czas, jakiego potrzebują do nagrzania się, jest naprawdę długi – od uruchomienia grzejnika do momentu, w którym zaczyna mieć on faktyczny wpływ na temperaturę w pomieszczeniu musi upłynąć przynajmniej kilkanaście minut, a czasem nawet ponad pół godziny. Tę wadę teoretycznie grzejniki żeliwne nadrabiają tym, że bardzo wolno tracą również temperaturę po odłączeniu dopływu ciepła – czy to z sieci centralnego ogrzewania, czy to z prądu – choć w praktyce nie zawsze się to sprawdza. Czasem wyłączamy bowiem grzejnik dopiero wtedy, gdy poczujemy, że robi się za ciepło, a w takiej sytuacji grzejnik żeliwny jeszcze przez dłuższy czas stygnie, nadal nagrzewając powietrze w łazience, co nierzadko skutkuje koniecznością wywietrzenia pomieszczenia. Wszystko to stanowi wyjaśnienie w pigułce tego, dlaczego grzejniki żeliwne powoli odchodzą do lamusa, choć z pewnością będziemy się z nimi spotykać w dawno nieremontowanych wnętrzach jeszcze przez jakiś czas.

Grzejniki aluminiowe

Grzejniki aluminiowe stanowią poniekąd przeciwieństwo grzejników wykonanych z żeliwa. Są one bowiem znacznie lżejsze, a dzięki wykorzystaniu świetnego przewodnika ciepła, jakim jest aluminium, nagrzewają się naprawdę szybko. Niezależnie od tego, czy mamy grzejnik wodny, czy elektryczny, czas, jakiego aluminium potrzebuje na przekazanie ciepła do pomieszczenia to zaledwie kilka minut. Niestety, w podobnie krótkim czasie również stygnie i niemal natychmiast po odłączeniu dopływu energii przestaje mieć faktyczny wpływ na temperaturę w łazience.

Grzejniki aluminiowe mają jednak jedną bardzo istotną wadę. Aluminium wchodzi bowiem w reakcje z miedzią, z której zwykle wykonane są instalacje wodne w naszych domach. Dlatego też o ile nie zamierzamy wybrać w stu procentach elektrycznego urządzenia, które podłączymy tylko do prądu, lecz planujemy zakup modelu wodnego lub elektryczno-wodnego, powinniśmy najpierw się upewnić, że jest to w ogóle możliwe. Jeżeli bowiem również nasza instalacja wodna jest wykonana z rurek miedzianych, lepiej zrezygnować w ogóle z grzejników aluminiowych. Co prawda producenci proponują nam dziś szereg rozwiązań w postaci złączek czy przedłużek wykonanych z innych materiałów, które mają zapobiegać bezpośredniemu kontaktowi miedzi i aluminium. Niemniej jednak woda, przepływając przez instalację miedzianą do aluminiowego grzejnika może przenosić wraz ze sobą związki, które spowodują korozję urządzenia, a wraz z nią kłopoty związane z rozszczelnieniem instalacji, przeciekaniem wody oraz – po prostu – brakiem ogrzewania.

Grzejniki z powłoką chromowaną

Grzejniki z powłoką chromowaną są w chwili obecnej jeszcze stosunkowo nowe na rynku. Pojawiły się one jednak i zyskują powoli popularność przede wszystkim jako dekoracyjne elementy wyposażenia łazienek. Dlaczego akurat łazienek? Powłoka z chromu, którą są pokrywane, do złudzenia przypomina bowiem chromowane elementy armatury łazienkowej takie jak prysznice, baterie łazienkowe czy inne mające tradycyjnie typowo „metalowy” kolor elementy wyposażenia łazienek. Z łatwością dopasujemy do nich więc cały wystrój - od haczyków na ręczniki aż po chromowane elementy kabiny prysznicowej. Czy jednak grzejniki z chromowaną powłoką sprawdzą się jako coś więcej niż tylko element ozdobny naszej łazienki?

Niestety w tym przypadku wygląd nie idzie w parze z funkcjonalnością. Chromowana powłoka stanowi bowiem poważną barierę dla ciepła, które powinno płynąć z grzejnika i ogrzewać powietrze w łazience. Dlatego też faktyczna moc takich grzejników jest znacznie niższa od tej deklarowanej przez producenta na karcie informacyjnej produktu, a samo urządzenie zużywa znacznie więcej energii niż grzejnik wykonany z innego materiału o tych samych parametrach. Dlatego też grzejniki chromowane sprawdzą się wyłącznie w łazienkach o bardzo niskim zapotrzebowaniu cieplnym, w którym zależy nam raczej na zamontowaniu dekoracyjnego wieszaka na ręczniki czy szlafroki. Nie polecamy ich montażu w łazienkach o dużej powierzchni czy posiadających duże okna – będą bowiem wówczas przeciwieństwem energooszczędności i podniosą nam znacznie rachunki za ogrzewanie.

Grzejniki ze stali

Grzejniki ze stali to szeroka kategoria, w której znajdziemy zarówno modele wykonane z tradycyjnej stali szlachetnej, jak i z różnych klas stali nierdzewnej. Zwłaszcza te ostatnie są idealnie przystosowane do montażu w łazienkach. W pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności warto bowiem zamontować grzejnik z materiału, który nie ulegnie uszkodzeniom ze względu na panujące w nim warunki, a to właśnie stal nierdzewna charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć w powietrzu i nie jest podatna na rdzewienie pod wpływem kontaktu z wodą, o co w łazience zdecydowanie nietrudno. Ponadto wykonane z niej grzejniki nagrzewają się szybciej niż grzejniki żeliwne, ale dzięki własnościom akumulacyjnym stali również bardzo wolno stygną. Łączą więc w sobie zalety grzejników żeliwnych i aluminiowych. Są przy tym maksymalnie energooszczędne zarówno w tradycyjnych wariantach do podłączenia do sieci c.o., jak i w wersjach z grzałką elektryczną lub całkowicie elektrycznych. Więcej o grzejnikach ze stali nierdzewnej można przeczytać w tym artykule.

Czy warto zainwestować w dekoracyjne grzejniki łazienkowe? Poznaj ceny!

Na szczęście dziś nie musimy już wybierać, czy grzejnik łazienkowy ma być dekoracyjny, czy funkcjonalny, a ceny jednych i drugich nie różnią się od siebie zbyt mocno. Najnowsze modele grzejników łączą w sobie bowiem bezbłędnie obie te cechy, nie obciążając jednocześnie nadmiernie naszego portfela. Producenci proponują nam grzejniki z najwyższej jakości materiałów w niesamowitych kształtach. Nie ograniczają się już do standardowej łazienkowej drabinki, lecz tworzą z niej konstrukcje przypominające labirynty i spirale. Zdarzają się również grzejniki z wielkich płyt stalowych, stylizowanych na dzieło z gatunku malarstwa współczesnego poprzez różne stopnie wypolerowania określonych części płyty. Specjalnie dla minimalistów pojawiają się także modele wyglądające jak prosty, pionowy wieszak na ręczniki, pełniące jednak również bez zarzutu funkcję standardowego kaloryfera. Ponadto do każdego grzejnika możemy dziś dopasować odpowiednie akcesoria, takie jak zawieszki, uchwyty czy wieszaczki, dzięki którym nasz kaloryfer będzie nie tylko ogrzewał łazienkę, ale sprawdzi się również jako przestrzeń do przechowywania różnego rodzaju drobiazgów. Możemy również znaleźć grzejniki, które wyglądem przypominają raczej wiszącą półkę na kapelusze. Taki kształt dodatkowo ułatwia suszenie mokrych ręczników lub pojedynczych wilgotnych rzeczy, które chcemy szybko wysuszyć.

Grzejniki dekoracyjne różnią się oczywiście ceną od tych, w których najistotniejsza jest funkcjonalność. Jednak ze względu na popularność tych pierwszych, w ostatnim czasie możemy zauważyć, że ich ceny systematycznie spadają. Z wyjątkowo wysokim kosztem musimy jednak liczyć się, jeśli zamarzy nam się designerski grzejnik sygnowany nazwiskiem znanego projektanta. Jeśli jednak nie mierzymy aż tak wysoko, a zależy przede wszystkim nam na wysokiej jakości produktu i materiałów, z których go wykonano, warto przejrzeć oferty popularnych sklepów oferujących różnorodne grzejniki. Przykładem może tu być choćby oferta firmy MARIO Radiators. Firma ta, zajmująca się od ponad dwudziestu lat produkcją grzejników ze stali nierdzewnej, ma ofertę tak szeroką, że na pewno każdy klient znajdzie w niej coś odpowiedniego właśnie dla siebie. Jeśli jednak nasze wymagania są wyjątkowo nietypowe, MARIO Radiators jest przedsiębiorstwem, które chętnie podejmie się wykonania naszego wymarzonego grzejnika na zamówienie. Jednocześnie, kupując produkty tej marki, mamy całkowitą pewność, że wybieramy najwyższą jakość. MARIO Radiators daje nam bowiem aż 10 lat gwarancji na każdy zakupiony u nich produkt.

Pionowy grzejnik łazienkowy

Zobacz modele ozdobnych grzejników łazienkowych Mario Radiators

W ofercie marki Mario Radiators znajdziemy liczne modele ozdobnych grzejników łazienkowych wykonanych z najwyższej klasy stali stali nierdzewnej, które staną się nie tylko idealną dekoracją i pasującym elementem wystroju wnętrza, lecz również funkcjonalnymi urządzeniami grzewczymi. W kategorii dekoracyjnych grzejników łazienkowych znajdziemy tu między innymi modele takie jak:

  • dekoracyjny grzejnik łazienkowy Corner, inspirowany tradycyjnym kształtem łazienkowego grzejnika drabinkowego lecz zaprojektowany tak, aby można go było zamontować w narożniku łazienki, przez co sprawdzi się w niedużych pomieszczeniach o wysokich wymaganiach, jeśli chodzi o rozmiary i moc grzejnika;
  • dekoracyjny grzejnik łazienkowy Sonnet w wersji podwójnej lub potrójnej, również oparty na podstawowym kształcie, jakim jest tradycyjna łazienkowa drabinka. Ten model został jednak zaprojektowany tak, aby pasował między innymi do wnętrz na poddaszach, gdzie skosy uniemożliwiają zamontowanie tradycyjnego, wysokiego grzejnika. Ma on bowiem konstrukcję schodkową, dzięki czemu zachowuje dużą powierzchnię i dużą moc, potrzebną do ogrzania znajdujących się na poddaszach łazienek bez jednoczesnego utrudniania montażu w niskim pomieszczeniu;
  • dekoracyjny grzejnik łazienkowy Odissey w postaci drabinki o dodatkowo wysuniętych ku przodowi szczebelkach w częściach górnej, dolnej i środkowej. Taki kształt pozwala na wygodniejsze korzystanie z grzejnika w funkcji wieszaka czy suszarki na wilgotne ręczniki – przełożenie nawet najgrubszego ręcznika przez wysunięte części grzejnika drabinkowego nie sprawi nam najmniejszego problemu, a dodatkowo przestrzeń, jaka pozostanie pomiędzy tkaniną a pozostałymi szczebelkami pozwoli na szybsze i bardziej dokładne dosuszenie każdego zakamarka ręcznika.


Te trzy modele dekoracyjnych grzejników to oczywiście nie wszystko, co znajdziemy na stronie internetowej sklepu marki Mario Radiators. Warto zresztą zapoznać się tu ze wszystkimi kategoriami grzejników łazienkowych, a nie tylko z tymi modelami, które producent oznaczył w kategorii dekoracyjnych – każdy, nawet najprostszy model grzejnika Mario cechuje się bowiem dopracowanym wzornictwem i idealnym wykonaniem, dzięki czemu nawet najprostszy model kilkuszczebelkowej drabinki może stać się niekwestionowaną ozdobą naszej łazienki, zapewniając nam jednocześnie komfort idealnej temperatury.

20.11.2017 22:27
Mario Radiators