Drabinkowe grzejniki łazienkowe – poznaj ich ceny i typy

Drabinkowe grzejniki łazienkowe – poznaj ich ceny i typy

Drabinkowe grzejniki łazienkowe – poznaj ich ceny i typy

Drabinkowe grzejniki łazienkowe od wielu lat stanowią jedne z najczęściej wybieranych przez klientów modeli. Producenci proponują nam obecnie zarówno wodne, jak i elektryczne grzejniki łazienkowe w tradycyjnym i popularnym kształcie drabinki. Kiedy warto zdecydować się na grzejnik elektryczny, a kiedy wystarczy nam grzejnik wodny z dodatkową grzałką? I czy warto wybrać nowoczesne modele o stylowej, chromowanej powierzchni?

Spis treści:
Charakterystyka drabinkowych grzejników łazienkowych
Poziome i pionowe grzejniki drabinkowe
Elektryczne i wodne grzejniki drabinkowe
Drabinkowy grzejnik elektryczny z grzałką
Chromowany grzejnik drabinkowy
Oferta drabinkowych grzejników do łazienki
Ceny drabinkowych grzejników łazienkowych

Czym charakteryzują się drabinkowe grzejniki łazienkowe?

Drabinkowe grzejniki łazienkowe są jednymi z najpopularniejszych modeli grzejników dostępnych na rynku. Zawdzięczają to przede wszystkim swojemu kształtowi, dzięki któremu kaloryfer nie tylko nie zajmuje zbyt wiele przestrzeni, ale wręcz pomaga wygospodarować więcej miejsca w łazience. Grzejniki drabinkowe poza swoją podstawową funkcją, czyli ogrzewaniem pomieszczenia, mogą pełnić również rolę suszarki na wilgotne ręczniki czy drobne elementy garderoby. Przy pomocy specjalnych akcesoriów, takich jak wieszaczki, haczyki i niewielkie kosze, możemy zmienić grzejnik w dodatkową przestrzeń do przechowywania przyborów toaletowych. Ponadto dzięki mocowaniu kaloryferów drabinkowych na ścianie grzejnik pozwala na uzyskanie większej ilości miejsca w pomieszczeniu, gdyż nie zajmuje powierzchni, na której możemy ustawić choćby szafkę na łazienkowe detergenty i ściereczki do czyszczenia. Sprawia to, że grzejniki drabinkowe popularne są zarówno jako modele tradycyjnych grzejników wodnych, działających dzięki podłączeniu do sieci centralnego ogrzewania, jak i jako grzejniki elektryczne, podłączane do źródeł prądu lub bezpośrednio do instalacji elektrycznej.

Grzejnik drabinkowy do łazienki

Drabinkowe grzejniki łazienkowe wykonywane są obecnie z różnego rodzaju materiałów. Na rynku dostępna jest także szeroka gama kolorystyczna urządzeń tego typu, zarówno ze względu na różnorodność barw materiałów, z których wykonuje się grzejniki, jak i ze względu na zastosowanie w produkcji specjalnych emalii i barwnych powłok. Przy zakupie warto jednak nie kierować się wyłącznie kolorystyką kaloryfera – o wiele ważniejsza jest jakość wykonania i trwałość wykorzystanych materiałów. W przypadku grzejników wykonanych z innych materiałów niż stal nierdzewna powinniśmy bowiem zwrócić uwagę na to, czy wybrany przez nas model charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć, zwłaszcza jeśli zamierzamy używać go również do suszenia wilgotnych ręczników. Warto również sprawdzić opinie o modelach pokrytych emaliami czy powłokami i przekonać się, czy cechuje je odpowiednia trwałość. Pamiętajmy, że poza podwyższoną wilgotnością powietrza, potencjalnie szkodliwym dla grzejników czynnikiem może być przypadkowy kontakt ze środkami używanymi do czyszczenia armatury łazienkowej. Oba te czynniki mogą natomiast powodować nieodwracalne uszkodzenia zarówno zewnętrznej warstwy urządzenia, jak i całości konstrukcji, przez co zmuszeni będziemy wymieniać grzejnik. Konieczne jest zatem sprawdzenie, z jakiego materiału został on wykonany i czy na pewno jego cena idzie w parze z jakością.

Jaki model drabinkowego grzejnika łazienkowego będzie dla nas najlepszy?

Niemal każdy producent ma w swojej ofercie zarówno poziome, jak i pionowe modele drabinkowych grzejników łazienkowych. Niezdecydowani klienci często nie wiedzą, czy modele te różnią się czymkolwiek poza kształtem i kiedy tak naprawdę warto wybrać jeden lub drugi wariant. Odpowiedź na to pytanie jest jednak stosunkowo prosta i związana właśnie z kształtem grzejników. Wybór poziomego lub pionowego modelu zależy bowiem od tego, jaką przestrzeń mamy do wykorzystania w łazience, gdzie chcemy zamontować wybrany grzejnik oraz... czy łazienka ma okno.

Modele pionowe są najbardziej uniwersalnymi i najpopularniejszymi modelami grzejników łazienkowych w kształcie drabinki. Montowane na ścianie stają się bowiem rozwiązaniem wszelkich problemów związanych z posiadaniem zbyt małej łazienki, nie zajmują bowiem dodatkowo powierzchni, w której moglibyśmy postawić choćby pralkę czy szafkę na przybory toaletowe. Są więc najczęściej wybierane do niedużych łazienek, w których nie znajdziemy okien.

Modele poziome są natomiast najpopularniejszym wyborem właśnie wówczas, kiedy w naszej łazience znajduje się okno. Umieszczanie grzejnika pod parapetem okiennym, tak jak ma to miejsce zwykle w pozostałych pomieszczeniach w domu, nie jest jednak tylko sposobem na wykorzystanie raczej średnio użytecznej przestrzeni. Jest to bowiem również najbardziej optymalne z punktu widzenia fizyki rozwiązanie pozwalające na utrzymanie najwyższej temperatury przy jednoczesnym najniższym zużyciu energii. Kaloryfer umieszczamy bowiem wówczas w pobliżu miejsca, którym może uciekać największa ilość ciepła, dzięki czemu zapobiegamy obniżeniu temperatury spowodowanemu dużą powierzchnią lub nawet nieszczelnością okien. W tym przypadku zaleca się zatem wybór poziomego grzejnika drabinkowego.

Poznaj dwa typy drabinkowych grzejników łazienkowych

Dwoma podstawowymi typami łazienkowych grzejników drabinkowych są grzejniki wodne i elektryczne, różniące się przede wszystkim wspomnianym już źródłem energii i sposobem dostarczania ciepła do pomieszczenia. Tradycyjne grzejniki wodne nie wymagają dostępu do prądu elektrycznego, lecz konieczne jest podłączenie ich do sieci centralnego ogrzewania. Grzejniki elektryczne są natomiast modelami, które podłącza się do źródła prądu lub bezpośrednio do instalacji elektrycznej. Dzięki temu nie ma potrzeby łączenia ich z siecią centralnego ogrzewania – cała potrzebna do wyprodukowania ciepła energia pochodzi z prądu.

Do niewątpliwych zalet grzejników wodnych należy całkowite bezpieczeństwo użytkowania ich niezależnie od miejsca, w którym je zainstalujemy. Ze względu na to, że grzejników tego typu nie podłącza się do prądu elektrycznego, możemy bez obaw umieszczać je na przykład bezpośrednio nad wanną lub tuż obok kabiny prysznicowej. Jest to zdecydowanie istotna zaleta jeśli mamy wyjątkowo niewielką łazienkę i staramy się wykorzystać dosłownie każdy fragment przestrzeni. W przypadku grzejnika elektrycznego musimy bowiem pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od wszelkich źródeł wody, a także wanny, brodzika czy kabiny prysznicowej. Grzejnik elektryczny nie powinien mieć absolutnie żadnej styczności ze strumieniem wody, gdyż niesie to ze sobą śmiertelne zagrożenie dla osób korzystających z łazienki.

Do zalet grzejników elektrycznych należą jednak o wiele niższy czas oczekiwania na nagrzanie się kaloryfera oraz związane z tym niższe koszty ogrzewania. Grzejnik tego rodzaju zaczyna bowiem działać niemal natychmiast po podłączeniu do gniazdka lub po wykonaniu trwałego połączenia z instalacją elektryczną. W modelach elektrycznych temperaturą grzejnika możemy sterować ręcznie, włączając i wyłączając urządzenie według naszych potrzeb. Możliwe jest jednak również zainstalowanie automatycznego termostatu, który będzie uruchamiał i wyłączał urządzenie tak, aby utrzymać ustaloną przez nas temperaturę w pomieszczeniu. Grzejnik elektryczny możemy także wyposażyć w dodatkowy wentylator, co przyspiesza cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniu i przyczynia się do efektywniejszej pracy urządzenia. Wiąże się to z widoczną oszczędnością związaną z kosztami ogrzewania. Choć teoretycznie koszty utrzymują się na podobnym poziomie zarówno w przypadku ogrzewania elektrycznego, jak i wodnego, to jednak w przypadku ogrzewania wodnego płacimy dodatkowo za transport ciepła z sieci centralnego ogrzewania do naszego domu. Ogrzewając pomieszczenie przy pomocy grzejników elektrycznych płacimy natomiast wyłącznie za ciepło, które zostało wyprodukowane bezpośrednio w naszym domu, dzięki czemu do rachunków nie dochodzą żadne dodatkowe koszty. Jednocześnie możemy zapewnić sobie szybszy komfort termiczny i nieco wyższe temperatury faktycznie panujące w pomieszczeniach. Jednocześnie dbamy o środowisko, zużywając tylko tyle energii, ile faktycznie jest nam potrzebne do osiągnięcia optymalnego poziomu ciepła w mieszkaniu.

Kiedy warto zdecydować się na drabinkowy grzejniki łazienkowy z dodatkową grzałką?

Drabinkowy grzejnik łazienkowy z dodatkową grzałką jest dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy z różnych przyczyn nie chcemy decydować się na grzejnik elektryczny, lecz zwykły grzejnik wodny nie spełnia w stu procentach naszych oczekiwań. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy potrzebujemy ogrzewania przez cały rok, podczas gdy grzejniki wodne działają wyłącznie w okresie grzewczym. Grzejnik z dodatkową grzałką jest również dobrym pomysłem jeśli sieć centralnego ogrzewania, do której przyłączony jest nasz budynek, często boryka się z awariami i przerwami w dostawie ogrzewania. Musimy jednak pamiętać, że grzałka nie jest odpowiednim urządzeniem w przypadku braku możliwości doprowadzenia sieci ciepłowniczej do danego pomieszczenia. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest bowiem grzejnik elektryczny, całkowicie niezależny od centralnego ogrzewania.

Ponadto grzałka znacząco skróci czas potrzebny do nagrzania tradycyjnego kaloryfera. Zmienia ona bowiem podstawową zasadę działania grzejnika wodnego, który zazwyczaj nagrzewa się dzięki krążącej w jego rurkach wodzie. Woda natomiast pobiera ciepło z węzła centralnego ogrzewania, dlatego musimy nieco dłużej zaczekać na dostarczenie go do naszego mieszkania niż w przypadku grzejników elektrycznych. Dzięki grzałce woda nagrzewa się jednak właśnie dzięki energii elektrycznej, co znacznie skraca czas oczekiwania na wzrost temperatury w pomieszczeniu.

W przypadku urządzeń z dodatkową grzałką musimy jednak pamiętać o zastosowaniu podobnych środków ostrożności jak w przypadku grzejników elektrycznych. Grzałka jest bowiem również elementem podłączonym do prądu, a jako taki nie może znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie wanny, brodzika czy kabiny prysznicowej. Powinniśmy również pamiętać o odpowiednim dobraniu mocy grzałki do mocy posiadanego przez nas grzejnika.

Czy warto zdecydować się na chromowany grzejnik drabinkowy do łazienki?

Chromowane grzejniki drabinkowe są w ostatnim czasie jednym z trendów obecnych w nowoczesnym wystroju łazienek. Chromowana powłoka, którą pokrywa się modele tego rodzaju, jest stworzona w taki sposób, aby idealnie dopasowywać się do barwy metalowych części armatury sanitarnej takich jak krany czy nawet ramy luster łazienkowych. Sprawia to wrażenie wyjątkowo jednolitego i konsekwentnego wystroju pomieszczenia. Jednocześnie chromowane grzejniki sprawdzają się jako dekoracyjny element w łazienkach urządzonych w różnych stylach, od chłodnego minimalizmu przez nowoczesne i futurystyczne wnętrza aż po łazienki urządzone z przepychem i wyposażone w miękkie pluszowe dywaniki i mnóstwo elementów ozdobnych. Piękny wygląd i wyjątkowa dekoracyjność są zatem bez wątpienia głównymi cechami charakterystycznymi dla chromowanych grzejników. Co jednak z ich podstawową funkcją, czyli ogrzewaniem? Jak grzejniki chromowane sprawdzają się jako główny element odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu?

Drabinkowy grzejnik łazienkowy ze stali nierdzewnej

Niestety, grzejniki z chromowanymi cechują się o wiele niższą wydajnością niż chociażby grzejniki wykonane ze stali nierdzewnej. Chrom jest bowiem metalem, który nagrzewa się znacznie wolniej i stosunkowo słabo przewodzi temperaturę. Wiąże się to z koniecznością wybrania modelu o większej mocy niż standardowa moc przeznaczona dla pomieszczenia o określonych wymiarach. To natomiast ma negatywny wpływ na środowisko – zużywamy bowiem o wiele więcej energii niż w przypadku wybrania modelu wykonanego z bardziej efektywnego przewodnika ciepła – oraz na wysokość naszych rachunków za ogrzewanie. Dlatego też jeśli zależy nam przede wszystkim na funkcjonalności i efektywności grzejnika, powinniśmy rozważyć modele wykonane między innymi ze stali nierdzewnej. Są one dostępne w szerokiej gamie kolorów, dzięki czemu na pewno uda się nam wybrać barwę maksymalnie zbliżoną do chromu, a jednocześnie cechują się o wiele lepszym przewodzeniem ciepła i znacznie niższym zużyciem energii.

Czy w ofertach producentów znajdziemy grzejniki drabinkowe o niestandardowych wymiarach, dopasowane do niewielkich, wąskich łazienek?

Grzejniki drabinkowe o standardowych wymiarach są projektowane w taki sposób, aby zmieścić się również do niewielkich i wąskich łazienek. Dlatego jest duża szansa, że nie będziemy potrzebowali niestandardowych modeli, aby znaleźć urządzenie o odpowiednich wymiarach do naszej niezbyt przestrzennej łazienki. Firma Mario Radiators ma w swojej ofercie grzejniki o szerokościach zaczynających się już od 45 centymetrów, co bez wątpienia będzie stanowiło odpowiedni wymiar w większości nietypowych i niewielkich łazienek. W ofercie znajdziemy także grzejniki o szerokościach takich jak 50, 53, 55 czy 60 centymetrów, dzięki czemu będziemy mogli niemal idealnie dobrać wymiar grzejnika do wymiaru powierzchni lub zagłębienia w ścianie łazienki, w którym chcemy umieścić urządzenie.

Firma Mario Radiators oferuje swoim klientom także drabinkowe grzejniki łazienkowe o różnych wysokościach. W przypadku większości modeli możemy wybierać między przynajmniej dwoma rozmiarami, co również pozwala na dobranie grzejnika o odpowiednich wymiarach właśnie do naszej łazienki. Jeżeli jednak nie znajdziemy w ofercie urządzenia idealnego, możemy skontaktować się producentem, który zajmuje się również tworzeniem grzejników na specjalne zamówienie klienta. Dzięki Mario Radiators możemy być pewni, że otrzymamy towar najwyższej jakości, wykonany z wyjątkowo wytrzymałej stali nierdzewnej, całkowicie zgodny z naszym projektem i perfekcyjnie dopasowany do wnętrza naszej łazienki.

Jakie są ceny drabinkowych grzejników łazienkowych?

Ceny drabinkowych grzejników łazienkowych różnią się w zależności od salonu, w którym planujemy zakup, a także marki producenta, materiałów, z jakich wykonane są brane przez nas pod uwagę urządzenia oraz ich jakości. Przy wyborze musimy zatem zwrócić uwagę nie tylko na koszt danego modelu, lecz również na jego jakość i wytrzymałość oraz sposób wykonania. Jeżeli zależy nam na najwyższym standardzie nowego grzejnika, powinniśmy zapoznać się z ofertą firmy Mario Radiators. Zawiera ona bowiem szeroki wybór grzejników drabinkowych wodnych i elektrycznych oraz nowoczesnych grzejników dekoracyjnych. Znajdziemy wśród nich zarówno warte uwagi modele grzejników elektrycznych z serii Heat Point, których ceny zaczynają się już od około 400 złotych, jak i tradycyjne grzejniki drabinkowe w cenie 969 złotych i wyższych.

Ceny drabinkowych grzejników łazienkowych

Istotną zaletą modeli wyprodukowanych przez Mario Radiators jest sposób, w jaki producent zapewnia nas o wyjątkowej jakości i trwałości wszystkich urządzeń, czyli aż dziesięcioletnia gwarancja! Możliwość zaoferowania aż tak długiego okresu gwarancyjnego związana jest z wykorzystaniem we wszystkich grzejnikach łazienkowych firmy Mario Radiators najwyższej jakości stali nierdzewnej. Materiał ten cechuje się bowiem wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, korozję spowodowaną nadmierną wilgocią lub kontaktem z wodą czy środkami czyszczącymi. W przypadku Mario Radiators możemy być zatem pewni, że wybrany przez nas drabinkowy grzejnik łazienkowy będzie dobrą inwestycją na wiele lat.

 

07.12.2017 11:48
Mario Radiators