Ogrzewanie elektryczne – jak maksymalnie obniżyć koszty ogrzewania w domu i mieszkaniu

Ogrzewanie elektryczne – jak maksymalnie obniżyć koszty ogrzewania w domu i mieszkaniu

Ogrzewanie elektryczne – jak maksymalnie obniżyć koszty ogrzewania w domu i mieszkaniu

Ogrzewanie elektryczne przez wielu klientów uznawane jest za stosunkowo drogie rozwiązanie. Pogląd ten wydaje się jednak zupełnie bezzasadny. Nowoczesne grzejniki elektryczne pozwalają na maksymalne obniżenie kosztów ogrzewania przy jednoczesnym zachowaniu komfortowych temperatur we wnętrzach każdego domu czy mieszkania. Jakimi zaletami wyróżnia się ta metoda w porównaniu z innymi typami ogrzewania i jak zaoszczędzić dzięki ogrzewaniu elektrycznemu? Poznaj koszty wykonania instalacji ogrzewania elektrycznego i ceny związane z jej utrzymaniem!

Spis treści:
Czym ogrzewanie elektryczne różni się od ogrzewania węglowego czy gazowego?
Zalety ogrzewania elektrycznego dla domu i mieszkania – nie tylko energooszczędność!
Jak maksymalnie obniżyć koszty ogrzewania dzięki wykorzystaniu grzejników elektrycznych?
Ogrzewanie elektryczne za pomocą grzejników – jaki materiał wybrać?
Centralne ogrzewanie za pomocą elektrycznych pieców akumulacyjnych – czy to się opłaca?

Czym ogrzewanie elektryczne różni się od ogrzewania węglowego czy gazowego?

Ogrzewanie elektryczne staje się w ostatnim czasie coraz bardziej popularną metodą, która częstotliwością stosowania w nowych budynkach znacząco przewyższa znane od wielu lat instalacje ogrzewania węglowego czy gazowego. W porównaniu z nimi ogrzewanie elektryczne wyróżnia się bowiem kilkoma wyjątkowo istotnymi zaletami, które bez wątpienia wpływają na zadowolenie z użytkowania tego rodzaju rozwiązania.

Ogrzewanie węglowe

Dziś ta metoda powoli odchodzi do lamusa, głównie z uwagi na fakt, że jest ona najmniej przyjazna środowisku. Powstające przy spalaniu niskiej jakości opału lub niekiedy wręcz śmieci pyły i inne zanieczyszczenia, które właśnie z instalacji ogrzewania węglowego przedostają się do powietrza, którym oddychamy, to główne przyczyny występowania smogu. Problem smogu, niegdyś łączony wyłącznie z wielkimi, przemysłowymi miastami, dziś jest już powszechny nawet w mniejszych miejscowościach właśnie ze względu na wykorzystywane tu piece węglowe. Dlatego też zarówno w dużych ośrodkach miejskich, takich jak Kraków czy Wrocław, jak i w mniejszych miastach czy miasteczkach od kilkunastu lat sukcesywnie promuje się i wprowadza alternatywne metody ogrzewania.

Ogrzewanie gazowe

Do niedawna najpopularniejszą z alternatywnych metod było ogrzewanie gazowe, dostarczane do budynku z połączonej z nim sieci gazowej lub ze specjalnego zbiornika, zawierającego gaz w postaci ciekłej. Kotły odpowiedzialne za ogrzanie mieszkania mogą w tym przypadku służyć też jako urządzenia podgrzewające wodę do mycia. Popularność ogrzewania gazowego wynika przede wszystkim z ich bezobsługowego działania. Kocioł możemy bowiem zaprogramować tak, aby ogrzewanie samoistnie włączało się i wyłączało w zależności od temperatury otoczenia. Ogrzewanie gazowe jest również znacznie mniej szkodliwe dla środowiska niż ogrzewanie węglowe. Niestety, niektórzy klienci obawiają się ogrzewania gazowego ze względu na potencjalną możliwość rozszczelnienia instalacji, prowadzącą do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem. Zagrożenie to jest co prawda niewielkie, a w przypadku zbiornika zewnętrznego z płynnym gazem właściwie nie występuje, choć tu również klienci obawiają się związanego z przypadkowym pożarem zagrożenia wybuchem. Choć tę metodę ogrzewania specjaliści uznają za niemal całkowicie bezpieczną, dla niektórych klientów dyskomfort związany z tylko częściowo racjonalnymi obawami jest już wystarczającym powodem, aby unikać ogrzewania gazowego.

Temperaturę ogrzewania elektrycznego można ustawić jednym kliknięciem

Zalety ogrzewania elektrycznego dla domu i mieszkania – nie tylko energooszczędność

Ogrzewanie elektryczne domów i mieszkań jest więc energooszczędną odpowiedzią na potrzeby tych klientów, którzy obawiają się kłopotów związanych z eksploatacją gazu czy też nie chcą przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska przez spalanie węgla. Jakie jeszcze są jego zalety?

Po pierwsze, nie wymaga ono dodatkowego wyposażenia takiego jak kotły czy piece, choć oczywiście istnieją systemy centralnego ogrzewania za pomocą elektrycznych pieców akumulacyjnych. Wspomnimy o nich szerzej w dalszej części artykułu. W podstawowej wersji, czyli ogrzewaniu opartym na działaniu grzejników, możemy po prostu nabyć odpowiednie grzejniki elektryczne, podłączyć je do prądu w każdym pomieszczeniu, które chcemy ogrzać i voilà! System ogrzewania całego domu czy mieszkania gotowy.

Dodatkową zaletą w tej sytuacji jest fakt, że każdy z grzejników działa niezależnie od pozostałych, więc nie musimy obawiać się awarii całego systemu i wychłodzenia wszystkich pomieszczeń w domu czy w mieszkaniu. O ile nie wystąpi bowiem długotrwała przerwa w dostawie prądu do naszego budynku, szanse, że wszystkie grzejniki zepsują się w tym samym momencie, są właściwie zerowe. Jeśli jednak w naszej okolicy przerwy w dostawie prądu zdarzają się nadzwyczaj często, rozwiązaniem będzie zakup specjalnego agregatu. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak pamiętajmy, że jest to sprzęt przeznaczony do sytuacji awaryjnych, w których z pewnością docenimy jednak dostępność jakiejś formy energii, która pozwoli nam ogrzać wychłodzone mieszkanie czy dom.

Dziś ogrzewanie elektryczne uznaje się za najbezpieczniejsze oraz najbardziej przyjazne środowisku. Nowoczesne urządzenia dobrej jakości działają bowiem niemal bezawaryjnie, a przy tym są w stanie wyprodukować wystarczającą ilość ciepła przy naprawdę niskim zużyciu energii, choć oczywiście wszystko zależy tu od jakości grzejnika oraz materiału, z którego został zrobiony. Dowiedzmy się więc, o co koniecznie należy zadbać, aby jak najefektywniej wykorzystać zalety elektrycznego ogrzewania.

Jak maksymalnie obniżyć koszty ogrzewania dzięki wykorzystaniu grzejników elektrycznych?

Nowoczesne grzejniki elektryczne pozwalają maksymalnie obniżyć koszty ogrzewania właśnie dzięki temu, że naprawdę niedużą ilość energii potrafią przekształcić w znaczną ilość ciepła. Ponadto w przypadku elektrycznych grzejników ważną zaletą jest fakt, że cała energia jest wykorzystywana do produkcji ciepła, które w efekcie ogrzewa dane pomieszczenie. Nie musimy liczyć się tu bowiem z dodatkowymi kosztami związanymi z utratą ciepła na trasie, którą musi ono przebyć z kotła do instalacji w naszym budynku – energia płynie wprost z gniazdka elektrycznego do grzejnika, który natychmiast zaczyna działać i efektywnie ogrzewać pomieszczenie. Aby jednak obniżyć koszty ogrzewania elektrycznego do minimum musimy pamiętać o kilku ważnych szczegółach.

Izolacja cieplna budynku

Najważniejszym czynnikiem jest tu bez wątpienia – tak jak w przypadku każdego innego typu ogrzewania – uprzednie wykonanie odpowiedniej izolacji budynku. W tym wypadku powinniśmy zadbać między innymi o brak mostków cieplnych i wykorzystanie właściwych materiałów pozwalających na zachowanie szczelności izolacji przez długie lata. Odpowiednie ocieplenie budynku to już połowa sukcesu, gdyż to od niego zależy, jak dużo ciepła będzie 'uciekało' na zewnątrz, a jak dużo faktycznie pozostanie wewnątrz. Dzięki odpowiedniej izolacji do ogrzania domu czy mieszkania wystarczy nam znacznie mniejsza ilość energii, niż w przypadku pomieszczeń o chociażby nieszczelnych oknach czy takich, w których występują właśnie wspomniane mostki cieplne.

Dobór odpowiedniej mocy grzejników

Drugim istotnym aspektem jest dobór odpowiednich grzejników. W zależności od wymiarów pomieszczenia, które chcemy ogrzać za pomocą danego urządzenia, powinniśmy zdecydować się na grzejnik o odpowiedniej mocy. Będzie się ona różniła w zależności od kilku czynników, takich jak:

  • temperatura, jaką chcemy docelowo osiągnąć. Koniecznie należy wziąć ten czynnik pod uwagę, ponieważ podczas gdy w sypialni wystarczy nam około 20 stopni Celsjusza, komfortową temperaturą w łazience jest aż 24 stopnie Celsjusza,
  • rodzaj i grubość izolacji oraz to, czy w pomieszczeniu znajdują się jedna lub więcej ścian zewnętrznych budynku – mniej energii będzie potrzebne oczywiście do ogrzania pomieszczenia wewnętrznego niż graniczącego ze ścianą lub ścianami zewnętrznymi,
  • obecność i rozmiar okien – o wiele łatwiej ogrzejemy łazienkę bez okna niż salon z przeszkloną ścianą balkonową,
  • wysokość pomieszczenia - niekiedy spotkamy się bowiem z wyliczeniami zapotrzebowania od metra kwadratowego, dopasowanymi do średniej wysokości pomieszczeń w nowym budownictwie, czyli około 2,5 metra. W przypadku starych budynków o wysokich na 3 czy 3,5 m stropach musimy koniecznie wziąć poprawkę na to, że faktyczna kubatura pomieszczenia jest tu znacznie większa, co będzie wiązało się z wyższym zapotrzebowaniem cieplnym.

Przyjmuje się, że w nowych budynkach o dobrze wykonanej nowoczesnej izolacji zapotrzebowanie cieplne to około 75 W na metr kwadratowy, podczas gdy w starym budownictwie jest to przynajmniej 100 W.

Jakość grzejników elektrycznych

Nie bez znaczenia pozostaje też jakość grzejników elektrycznych. Na rynku znajdziemy dziś setki firm oferujących tysiące modeli grzejników różniących się kształtem, kolorem, designem i ceną. Kierując się tymi aspektami możemy jednak łatwo dać się zwieść producentom modnych grzejników, które nie grzeją, ale za to dobrze wyglądają, lub tanich urządzeń z oznaczeniami w stylu „made in China”. W takich przypadkach niestety sami narażamy się na kłopoty związane z częstymi awariami sprzętu, jego podatnością na uszkodzenia i niską trwałością. Ważne jest więc, aby wybierając z szerokiej oferty grzejników elektrycznych dostępnych na rynku, kierować się przede wszystkim ich jakością. Dobrym wyborem będą na przykład nowoczesne, stylowe i modnie wyglądające grzejniki firmy Mario Radiators, dostępne w cenach zaczynających się od około 300 złotych. Co świadczy o ich dobrej jakości? Przede wszystkim opinie setek zadowolonych z zakupów klientów. Nie musimy obawiać się, że urządzenia Mario Radiators łatwo ulegną awariom czy całkowicie przestaną działać – producent daje bowiem aż 10 lat gwarancji na każdy zakupiony przez nas produkt. Bez obaw możemy więc wybrać coś dla siebie z szerokiego katalogu grzejników elektrycznych Mario Radiators.

Ogrzewanie elektryczne jest energooszczędne

Ogrzewanie elektryczne za pomocą grzejników – jaki materiał wybrać?

Wykorzystywane do ogrzewania elektrycznego grzejniki dostępne są dziś w kilku najpopularniejszych wersjach, jeśli chodzi o materiał, jaki wykorzystuje się do ich produkcji. Jest to jednak nie tylko kwestia różnic w wyglądzie czy stylistyce. Dobrze wykonane urządzenia z różnych materiałów będą bowiem charakteryzowały się innym stopniem oddawania ciepła, a przez to także innym zapotrzebowaniem na dostarczenie odpowiedniej ilości energii do wystarczającego nagrzania danego pomieszczenia. Na rynku dostępne są dziś przede wszystkim grzejniki aluminiowe, chromowane oraz wykonane ze stali lub stali nierdzewnej. Który z tych materiałów warto wybrać, decydując się na ogrzewanie elektryczne za pomocą grzejników?

Aluminium

Ten lekki metal uznawany jest przez niektórych klientów za najbardziej energooszczędny. Pojawił się on bowiem w odpowiedzi na zapotrzebowanie tych osób, dla których długi okres nagrzewania się grzejników żeliwnych był zdecydowaną wadą. W poszukiwaniu materiału, który nagrzeje się niemal natychmiast po uruchomieniu urządzenia, wyprodukowano specjalne stopy aluminium, które przyjmują odpowiednią temperaturę już w kilka sekund po podłączeniu energii.

Aluminium jest jednak materiałem, który równie szybko, co się nagrzewa, także stygnie. Przez to jego wydajność jest porównywalna do wydajności właśnie dawnych grzejników żeliwnych, które choć długo nabierały odpowiedniej temperatury, równie długo też oddawały ją do otoczenia po odłączeniu zasilania. Grzejniki aluminiowe tuż po odłączeniu dopływu energii bardzo szybko jednak stygną.

Grzejniki chromowane

Ten modny typ grzejników pokrywa się specjalną powłoką, która idealnie pasuje kolorem do chromowanej powierzchni innych elementów armatury sanitarnej. Wśród modeli tego typu znajdziemy więc przede wszystkim grzejniki łazienkowe. Najczęściej decydują się na nie klienci, którym zależy na jak najlepszym wyglądzie urządzanego pomieszczenia. Niestety, grzejniki pokryte chromowaną powłoką nie są najbardziej efektywne, jeśli chodzi o zapewnienie komfortu cieplnego zwłaszcza w tak wymagających pomieszczeniach, jak łazienki. Chrom niezbyt dobrze przewodzi bowiem ciepło, przez co wykonane z niego grzejniki elektryczne wymagają znacznie więcej energii, niż urządzenia wyprodukowane z wykorzystaniem innych materiałów. W przypadku grzejników chromowanych energooszczędność przestaje więc być główną zaletą urządzenia.

Stal i stal nierdzewna

Oba te materiały bardzo dobrze przekazują ciepło, dzięki czemu coraz częściej wybierane są przez producentów grzejników. Zarówno stal, jak i stal nierdzewna cechują się znacznie wyższą zdolnością akumulacyjną ciepła niż chociażby grzejniki aluminiowe, a przy tym są o wiele efektywniejsze i bardziej energooszczędne niż urządzenia z chromowaną powłoką.

W odróżnieniu od tradycyjnej stali, stal nierdzewna charakteryzuje się jednak jedną ważną zaletą, jaką jest niemal całkowita wytrzymałość na uszkodzenia spowodowane korozyjnym działaniem wody. Dzięki temu grzejniki ze stali nierdzewnej można z powodzeniem wykorzystywać zarówno w pokojach dziennych, biurach czy sypialniach, jak i w kuchniach i łazienkach, czyli w tych pomieszczeniach, w których wysoka wilgotność często decyduje o szybszej eksploatacji i częstszych awariach grzejników wykonanych z innych materiałów. W ofercie Mario Radiators znajdziemy urządzenia wykonane z najwyższej jakości stali szlachetnej klasy AISI 403, która cechuje się nie tylko odpornością na działanie wody, lecz również na uszkodzenia mechaniczne lub spowodowane szkodliwym działaniem silnych środków chemicznych lub detergentów.

Grzejnik elektryczny w łazience

Centralne ogrzewanie za pomocą elektrycznych pieców akumulacyjnych – czy to się opłaca?

Piece akumulacyjne wykorzystywane w centralnym ogrzewaniu elektrycznym projektuje się tak, aby maksymalnie obniżyć koszty związane z ogrzewaniem domu. Ich główna zasada działania jest prosta i wiąże się z ich nazwą. Ładują się one podczas obowiązywania tańszej taryfy energetycznej, akumulując w sobie odpowiednią ilość energii, którą następnie wykorzystują do ogrzewania domu czy budynku przez całą dobę. Są one wykorzystywane wyłącznie przez klientów rozliczających się ze zużycia energii elektrycznej w systemie dwutaryfowym, w którym energia elektryczna tańsza jest w pewnych, zwykle nocnych godzinach, a droższa w ciągu dnia. Dzięki akumulacji energii do ogrzewania nie jest potrzebny pobór energii w godzinach, kiedy obowiązuje pierwsza taryfa, co pozwala – teoretycznie – na maksymalną oszczędność.

Piec akumulacyjny musi jednak zostać odpowiednio skonstruowany, co wiąże się z wykorzystaniem stosunkowo drogich elementów. Ponadto, aby rozprowadzić ciepło po całej instalacji, konieczna jest praca wentylatora, który dba o odpowiednią cyrkulację ogrzanego powietrza we wnętrzu pieca. Ze względu na konieczność uruchomienia wentylatora również ta metoda ogrzewania wiąże się ze stratami energii, przez co koszty pracy pieca akumulacyjnego nie różnią się znacząco od kosztów wykorzystywania grzejników elektrycznych. Dlatego też znacznie wygodniejszym rozwiązaniem będzie instalacja grzejników, do której nie jest wymagane wykonanie specjalnego, kosztownego pieca. Metoda ogrzewania centralnego z wykorzystaniem pieca akumulacyjnego nie pozwala wcale na tak duże oszczędności, aby mogło się to opłacać.

14.03.2018 18:55
Radosław Sobieski