Dekoracyjne grzejniki do łazienki – jakie modele wykonane ze stali nierdzewnej wybrać?

Dekoracyjne grzejniki do łazienki – jakie modele wykonane ze stali nierdzewnej wybrać?

Dekoracyjne grzejniki do łazienki – jakie modele wykonane ze stali nierdzewnej wybrać?

Dekoracyjne grzejniki do łazienki stają się w ostatnich latach coraz popularniejszymi urządzeniami, które wybieramy jako główną metodę ogrzewania. Wynika to z faktu, że dziś już nie zależy nam tylko na funkcjonalności, lecz również na dekoracyjnym wyglądzie. Przez to grzejnik przestał być traktowanym po macoszemu obowiązkowym elementem wyposażenia, a stał się bardzo istotnym detalem wystroju wnętrza. Czy warto zdecydować się na dekoracyjny grzejnik łazienkowy, jak wybrać odpowiedni model ozdobny i dlaczego stal nierdzewna jest uznawana za najlepszy wśród dostępnych na rynku materiałów?

Spis treści:
Dekoracyjne grzejniki łazienkowe jako inwestycja
Materiały wykorzystywane do produkcji grzejników łazienkowych
Zalety dekoracyjnych grzejnków ze stali nierdzewnej
Pionowe i poziome grzejniki łazienkowe
Grzejniki do małych łazienek
Wodne i elektryczne grzejniki dekoracyjne

Czy dekoracyjne grzejniki łazienkowe to dobra inwestycja?

Dekoracyjne grzejniki łazienkowe są bardzo dobrym zakupem, jeżeli zależy nam zarówno na funkcjonalności, jak i na wyglądzie urządzenia. Choć ceny nowoczesnych grzejników dekoracyjnych są często znacznie wyższe niż ceny grzejników tradycyjnych, jest to zdecydowanie inwestycja, która w ciągu maksymalnie kilku lat na pewno się zwróci. Nowoczesne grzejniki dekoracyjne są bowiem nie tylko wspaniale prezentującymi się elementami wystroju wnętrza. Zazwyczaj należą też do urządzeń energooszczędnych, w związku z czym dodatkowy wydatek, z jakim wiąże się ich zakup, może nam się zwrócić już po kilku miesiącach stałego użytkowania urządzenia w postaci o wiele niższych rachunków za ogrzewanie. Ponadto w przypadku grzejników renomowanych firm, takich jak MARIO Radiators, możemy liczyć na absolutną niezawodność wybranego przez nas modelu. Firma MARIO Radiators oferuje nam bowiem aż dziesięć lat gwarancji na każdy zakupiony przez nas produkt, co świadczy o ich najwyższej jakości. Gdy weźmiemy pod uwagę wieloletnią trwałość zakupionego modelu, ceny nie wydają się już tak wygórowane, jak mogłyby się wydawać w przypadku designerskich grzejników sygnowanych nazwiskami znanych projektantów, które często nie mogą zaoferować nam nic poza fantastycznym wyglądem. Jak wiemy, w przypadku grzejnika łazienkowego nie tylko o wygląd chodzi. Ważna jest także jego funkcjonalność i trwałość.

Dekoracyjny grzejnik w aranżacji łazienki

Z jakich materiałów tworzy się grzejniki dekoracyjne?

Grzejniki dekoracyjne, które możemy znaleźć w ofercie renomowanych marek zajmujących się tą branżą, są dziś tworzone z najlepszych materiałów. Dzięki temu zapewniają wysoki komfort cieplny przy stosunkowo niskim koszcie eksploatacji, nawet jeśli nie zdecydujemy się na model o niskim zużyciu energii. Duży wpływ na energooszczędność danego modelu ma bowiem także tworzywo, z jakiego jest on zrobiony. W przypadku najpopularniejszych jeszcze kilkanaście lat temu kaloryferów żeliwnych, które co prawda długo się nagrzewały, największy wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania miał fakt, że równie długo traciły one ciepło, przez co mogły wpływać na temperaturę w pomieszczeniu jeszcze przez dłuższy czas po wyłączeniu poboru energii. Grzejniki aluminiowe natomiast należą do modeli, które zaczynają działać najszybciej ze wszystkich ze względu na to, że ten metal wyjątkowo szybko się nagrzewa. Niestety, tak samo szybko stygnie, przez co właściwie już kilka minut po wyłączeniu takiego grzejnika będzie on zimny. Jeszcze inną kategorię stanowią grzejniki chromowane, które pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno jako modele typowo łazienkowe i dekoracyjne, gdyż ich powłoka jest idealnie dopasowana do barwy elementów armatury sanitarnej. Pozwala to ujednolicić wystrój łazienki, przez co zyskało wielu zwolenników. Niestety, grzejniki chromowane należą do kategorii grzejników bardziej ozdobnych niż funkcjonalnych. Chrom bowiem nagrzewa się znacznie wolniej i dużo słabiej przewodzi temperaturę, przez co modele pokryte nim są o wiele mniej wydajne i pochłaniają znacznie więcej energii. Do najbardziej wydajnych i energooszczędnych materiałów należy jednak jeszcze niewymieniona przez nas stal nierdzewna.

Dlaczego warto wybrać grzejniki dekoracyjne ze stali nierdzewnej?

Grzejniki dekoracyjne ze stali nierdzewnej są dobrym wyborem ze względu na wytrzymałość i trwałość materiału, z którego zostały stworzone. Firma MARIO Radiators w swoich produktach ze stali wykorzystuje wyłącznie materiał najwyższej jakości, czyli stal szlachetną klasy 403. Ten typ stali cechuje się przede wszystkim wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Jest to również rodzaj stali nierdzewnej, dzięki czemu grzejniki wykonane z niej mogą być z powodzeniem wykorzystywane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli w łazienkach czy kuchniach. Są bowiem całkowicie odporne na korozję pod wpływem kontaktu z wodą. Mają również o wiele wyższą wytrzymałość na uszkodzenia związane z przypadkowym kontaktem z silnymi środkami czyszczącymi, z których korzysta się przede wszystkim w łazienkach. Ponadto stal nierdzewna jest materiałem wyjątkowo odpornym na temperaturę, dzięki czemu z powodzeniem stosuje się ją przy tworzeniu grzejników.

Dekoracyjny grzejnik łazienkowy ze stali nierdzewnej

W porównaniu z grzejnikami elektrycznymi znanymi jeszcze kilkanaście lat temu, obecnie produkty tego rodzaju charakteryzują się również znacząco wyższym bezpieczeństwem użytkowania. Są bowiem zazwyczaj wyposażone w termostaty, których funkcją jest nie tylko energooszczędne zarządzanie temperaturą. Są one także odpowiedzialne za nieprzegrzewanie się urządzenia, dzięki czemu można spokojnie korzystać z niego zarówno w dzień, jak i w nocy oraz w czasie, kiedy nie ma nas w domu.

Dodatkowo, jak już wspomnieliśmy, stal nierdzewna należy do najbardziej przyjaznych środowisku i energooszczędnych materiałów. Choć wyglądem przypomina nieco popularny w ostatnim czasie chrom, przewodzi ciepło zdecydowanie szybciej i lepiej od niego, przez co jest o wiele wydajniejsza. Dlatego też korzystanie z grzejnika ze stali nierdzewnej łączy się z o wiele niższymi rachunkami za ogrzewanie niż korzystanie z grzejnika o tym samym poborze energii i mocy, lecz z chromowaną powłoką. Jeżeli wybierzemy model wykonany z najnowocześniejszych rodzajów stali nierdzewnej możemy mieć pewność, że zyskamy nie tylko o wiele szybsze nagrzewanie się kaloryfera, lecz również o wiele wolniejsze wytracanie przez niego temperatury, co także ma wpływ na poziom komfortu cieplnego i wysokość rachunków. Jeśli natomiast dodatkowo zdecydujemy się wybrać model elektryczny, poziom komfortu cieplnego w pomieszczeniu wzrośnie jeszcze bardziej przy jeszcze niższych rachunkach. Wynika to z faktu, że grzejnik elektryczny dostarcza energię wprost do danego pomieszczenia. Inaczej niż w przypadku tradycyjnych grzejników wodnych nie dopłacamy do transportu ciepła ani do ciepła, które w wyniku transportu zostaje utracone. Jedyne koszty, jakie ponosimy, to koszty związane z ogrzewaniem, które faktycznie dotarło do naszego domu. Dzięki temu oraz wyjątkowo dobrym właściwościom przewodzenia ciepła przez stal nierdzewną grzejniki elektryczne z tego materiału są uznawane za najbardziej przyjazną środowisku i ekologiczną metodę ogrzewania pomieszczeń.

Wśród jakich kształtów grzejników dekoracyjnych do łazienki możemy wybierać?

Wśród grzejników dekoracyjnych najlepiej znany jest kształt tradycyjnej drabinki. Dziś jednak, pomimo wyjątkowej uniwersalności i wszechstronności tego kształtu, grzejniki tego typu nie są już jedyną opcją, jaką przygotowują dla klientów producenci. MARIO Radiators ma w swojej ofercie między innymi wysoki pionowy grzejnik wyglądający na dzieło współczesnego artysty. Jest to grzejnik wykonany z prostokątnej płyty stalowej, na której wyróżniają się kwadraty o różnych rozmiarach. Na pierwszy rzut oka możemy nie rozpoznać, że jest to grzejnik, bowiem urządzenie w ogóle go nie przypomina. Jest zatem idealnie dopasowane do potrzeb osób ceniących sobie wyjątkowe wnętrza i chcących uniknąć banalnego kształtu drabinki. Dla osób, którym zależy na jeszcze większej dekoracyjności i niemal ekstrawagancji modelu, MARIO Radiators przygotowało także grzejnik w tym samym kształcie, lecz z wykorzystaniem złotych zdobień stylizowanych na starożytne greckie ornamenty.

Dekoracyjny grzejnik łazienkowy pionowy

Dla osób poszukujących nowych możliwości wykorzystania tradycyjnego kształtu grzejnika łazienkowego, MARIO Radiators przygotowało także grzejniki w kształcie między innymi szerokiego grzebienia, który szczególnie dobrze sprawdza się przy suszeniu wilgotnych ręczników, a ponadto sprawia wrażenie o wiele lżejszego i nie przeciąża wizualnie wnętrza łazienki. Wśród modeli pojawiają się także inne kształty widocznie inspirowane tradycyjną drabinką, takie jak na przykład grzejnik, w którym poziome rurki połączone w jedną, długą, przypominającą węża całość, lub model w kształcie podwójnej spłaszczonej spirali.

Wszystkie ze wspomnianych wyżej modeli grzejników dekoracyjnych mogą spełniać dodatkowe funkcje, jak choćby wspomniana już możliwość suszenia na ich żeberkach ręczników lub drobnych elementów bielizny. Do większości z nich możemy także dopasować specjalne akcesoria, takie jak dodatkowe wieszaczki lub haczyki, aby zwiększyć jeszcze ich możliwości przechowywania i suszenia. Jeżeli jednak zależy nam na dekoracyjnym grzejniku, który będzie spełniał wyłącznie swoje dwie podstawowe funkcje, czyli ogrzewał pomieszczenie i wyglądał na ozdobny element wystroju wnętrza, możemy zdecydować się na przykład na model, w którym rurki zamiast poziomo, umieszczone są pionowo, a łączące je półokrągłe elementy nadają grzejnikowi wygląd stylowej i integralnej części wystroju wnętrza.

Jakie grzejniki dekoracyjne do małej łazienki mają w swoich ofertach producenci?

Producenci grzejników często przygotowują specjalną ofertę grzejników przeznaczonych do małych łazienek. Częstym wyborem klientów są w takich przypadkach modele minimalistyczne, zajmujące jak najmniejszą przestrzeń, a ponadto funkcjonalne i mające wiele zastosowań. Dlatego też w ofertach producentów znajdziemy wiele modeli o niewielkich wymiarach i o mocy wystarczającej, aby ogrzać pomieszczenie o powierzchni tylko kilku metrów kwadratowych.

W ofercie MARIO Radiators znajdziemy zatem wyjątkowo minimalistyczne modele grzejników, składające się z pojedynczej rurki, z dołączonymi obrotowymi wieszaczkami, na których można zawiesić ręczniki. Do zawieszenia ręczników możemy również wykorzystać obrotowe elementy innych modeli niewielkich grzejników lub wybrać model przypominający kształtem węża, na którego poprzecznych rurkach możemy bez trudu zamontować dodatkowe wieszaczki na ręczniki lub drobne przybory toaletowe. Dzięki temu nasza łazienka nie tylko nie zostanie przytłoczona zbyt ciężkim modelem grzejnika, który zajmie dużą część jej przestrzeni. Przy odpowiednio dobranym modelu nasza łazienka optycznie się powiększy, a my będziemy mogli z pomocą elementów ułatwiających przechowywanie uzyskać większą przestrzeń użytkową.

Inną opcją w przypadku małej łazienki jest wybranie niewielkiego grzejnika o wysuniętej górnej części, przypominającej nieco półkę na kapelusze. Dzięki takiemu kształtowi, łatwiej nam będzie zawiesić ręczniki w miejscu, w którym szybko wyschną, nie blokując jednocześnie nadmiernie ciepła wydawanego przez dolną część grzejnika. W przypadku gdy posiadamy już grzejnik bez tej dodatkowej półki na ręczniki, możemy zdecydować się na zakup samej półki, co poprawi nasz komfort użytkowania łazienki i zwiększy ilość miejsca, w którym możemy przechowywać rzeczy na tej niewielkiej powierzchni.

Specjalnie dla małych łazienek producenci przygotowują zarówno szeroki wybór tradycyjnych modeli wodnych, często wyposażonych w grzałkę elektryczną, jak i wiele modeli elektrycznych. Różnorodność ta jest szczególnie ważna, gdy jesteśmy posiadaczami łazienki tak małej, że zainstalowanie w niej grzejnika elektrycznego lub grzejnika z grzałką może być niebezpieczne ze względu na trudność wynikającą z braku możliwości umieszczenia go w wymaganej odległości od źródeł wody. Wówczas konieczny będzie wybór tradycyjnego modelu wodnego, działającego tylko w podłączeniu do centralnego ogrzewania. Modele elektryczne i modele z grzałkami są alternatywą dla klientów którzy nie mają możliwości podłączenia grzejnika do centralnego ogrzewania lub borykają się z nadmierną wilgocią czy zbyt częstymi awariami sieci ciepłowniczej. W takim przypadku jednak konieczne jest zaaranżowanie wystroju łazienki tak, aby umieścić grzejnik w miejscu oddalonym od źródeł wody o co najmniej pół metra z każdej strony. Tylko wówczas możemy korzystać z ogrzewania elektrycznego, nie martwiąc się o nasze bezpieczeństwo.

Dwa typy grzejników dekoracyjnych – podobieństwa i różnice

Wród dwóch podstawowych typów grzejników dekoracyjnych wyróżnia się grzejniki elektryczne i wodne. Różnią się one przede wszystkim sposobem działania. Jak już wspomnieliśmy, tradycyjne grzejniki wodne muszą bezwzględnie być podłączone do centralnego ogrzewania, przez co działają tylko w sezonie grzewczym. Może to stanowić swego rodzaju wadę jeżeli potrzebujemy ogrzewania lub przynajmniej dosuszania pomieszczenia przez cały rok. Bywa to również kłopotliwe w przypadku mieszkań w bloku, w których o włączeniu lub wyłączeniu kotła decyduje administracja budynku. Nie zawsze bowiem decyzje administracji odzwierciedlają faktyczną temperaturę na dworze oraz potrzeby mieszkańców. Problem mogą stanowić tu również wspomniane już awarie ciepłownicze, które są szczególnie uciążliwe, jeżeli zdarzają się zbyt często w sezonie jesienno-zimowym.

Jeżeli jednak jesteśmy posiadaczami grzejnika wodnego i nie mamy ochoty na generalny remont łazienki, a koniecznie potrzebujemy ogrzewania poza sezonem grzewczym, możemy zdecydować się na zakup i zamontowanie specjalnej grzałki elektrycznej. Grzałka nie tylko umożliwi nam korzystanie z grzejnika w momentach, kiedy kocioł centralnego ogrzewania będzie akurat wyłączony, lecz również skróci czas oczekiwania na moment, w którym grzejnik nabiera wystarczająco wysokiej temperatury, by faktycznie oddziaływać na poziom temperatury w pomieszczeniu. Jednak w przypadku grzałki konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków ostrożności. Jest ona bowiem urządzeniem elektrycznym, przez co nie powinna mieć kontaktu z wodą. Nie rozwiąże więc naszego problemu, jeśli jesteśmy posiadaczami grzejnika zamontowanego nad wanną. Należy także odpowiednio dobrać moc grzałki do mocy naszego grzejnika.

Jeżeli zdecydujemy się na grzejnik elektryczny, musimy również koniecznie pamiętać o środkach ostrożności. Nie wolno zainstalować go w pobliżu źródła wody lub w miejscach, w których mógłby on mieć styczność z jej strumieniem. Poza tym jednym utrudnieniem, grzejniki elektryczne sprawdzają się we wszystkich sytuacjach. W ich przypadku czas oczekiwania na nagrzanie się rurek kaloryfera jest minimalny, pod wpływem prądu elektrycznego grzejnik zaczyna bowiem działać niemal natychmiast. Ponadto, jak już wspomnieliśmy, grzejniki elektryczne są zwykle wyposażone w termostat lub można go bardzo łatwo do nich dopasować. Termostat odpowiada za sterowanie temperaturą w pomieszczeniu i za wyłączanie grzejnika w momencie osiągnięcia temperatury docelowej, dzięki czemu przyczynia się do obniżenia naszych rachunków za prąd oraz zapobiega przegrzaniu się urządzenia.

30.11.2017 16:10
Mario Radiators